Skocz do zawartości

Gwiazdy testowe


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji testów nagrałem prawie 2h materiału - same gwiazdki, w okolicy LDN798 ale oczywiście nie te warunki, nie te czasy, nie ta skala.

 

Natomiast gwiazdki mi się podobają i jest fajny dosyć równomierny szum, więc wstawię w ramach referencji: co można zrobić prostym setupem ze środka miasta, jakie są wady krótkich czasów, małego pola kamerki i aberracji chromatycznej obiektywu.

 

Tair 3s, QHY462C, EQ3-2 (modyfikowane)

1000x6s.

Ze środeczka Krakowa

 

DSS(stack), PixInsightLE (histogram wyrównałem), gimp (saturację tylko podbiłem)

ldn798_sat.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, dobrychemik napisał:

Bartek, masz dziwną kolorystykę gwiazd. Jaki filtr użyłeś?

żaden. Tzn. UV/IR cut svbony.

Takie wychodzą prosto z matrycy. Dodałem trochę saturacji, ale to tyle z moich ingerencji.

 

Czerwone są bardziej jakby.... brązowe, prawda? Nie wiem czemu, może Tair3s tak robi, a może LP, a może nie wiem co

 

 

 

EDITED:

Najjaśniejsza gwiazda w kadrze to HD 187181 mag 8.81, typ widmowy A0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Gwiazdy testowe
W dniu 7.08.2021 o 15:21, Behlur_Olderys napisał:

Czerwone są bardziej jakby.... brązowe, prawda? Nie wiem czemu, może Tair3s tak robi, a może LP, a może nie wiem co

 

Bardzo podobny efekt obserwuję w moim Samyangu 135 mm. Jaśniejsze gwiazdy wychodzą w miarę OK, ale słabsze zawsze mają mniej lub bardziej delikatny zielonkawy odcień. Kombinuję nad tym od lat. Najpierw sądziłem, że to może przez zbyt krótkie ekspozycje - miałem wąziutkie histogramy, ledwo odklejone od lewej, sądziłem, że może przy rozciąganiu zielony idzie w prawo nieproporcjonalnie dalej niż czerwony. Ale potem zacząłem naświetlać dłużej, histogramy mam teraz w ok. 1/5-1/4 wykresu, a efekt zieloności nadal się utrzymuje, i nie jestem w stanie tego ogarnąć w "uczciwy" sposób ;) - to znaczy pracując tylko na levelsach, bez zaznaczania samych gwiazd i bez stosowania protez typu HLVG.

 

Ostatnio podejrzenie padło na aberrację chromatyczną - to dzięki Sirilowi, który defaultowo rozdziela obraz na kanały, więc od razu widać, który kanał jest ostry, a który nie.

 

Załączam animowanego gifa z wycinka kadru koło M107 (stack z ok. 70 klatek po 2 minuty, Canon 4000D, iso 1600) - Samyang 135 mm, przymknięty do f/4, ostrzone maską Bahtinova najlepiej jak się dało.  Załączam też wersję kolorową tego wycinka kadru, można sobie pomierzyć pipetką kolory poszczególnych gwiazdek.

 

Jak widać G jest w punkt, R nieostre, a B też by mogło być lepsze. Podejrzewam, że zielonkawe gwiazdki biorą się stąd, że gdy G jest ostry, a więc punkty są małe i jasne, to R jest nieostry, a więc jasność R w obszarze pokrywającym się z G jest mniejsza (bo R jest "rozlane" na większej powierzchni). Stąd mogłaby się brać przewaga jasności G i zielonkawość gwiazdek, której nie da się wyrównać samymi levelsami - albo ja nie umiem, mimo wielu prób i różnych kombinacji.

 

Samyang135-f4-RGB.gif.6ee5acef4021566c67b5b95c99e8d7e6.gif

 

 

Samyang135-f4-RGB.jpg.4591e16ffc2e62fc2dde5df7f4d4bf07.jpg

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że kolory wychodzą różne w zależności od ostrości - takie to uroki achromata.

Wczoraj ustrzeliłem kilka klatek Albireo. Kolory wydają mi się ładne, ostrość była taka, jak widać. 

Być może zejście z f/5.6 do f/8 pomogło trochę. Muszę przesiąść się na Samyanga :)

57x20s, QHY462C, Tair3s f/8, EQ3-2 modyfikowane.

 

 

albireo_sat.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zostaw sobie ten obiektym do filtrów wąskopasmowych, bo chyba tylko z nimi będzie dobrze współpracował. A skoro masz kamerkę kolorową to pomyśl o jakimś dwuzakresowym filtrze typu L-eNhance. Pomoże też na kiepskie krakowskie niebo.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Cieszę się jak dziecko, choć ostrzone na oko, bez kolimacji, bez alignacji, bez żadnej innej nacji tylko wziąłem nowy teleskop 130/650 i strzeliłem w jedno znane miejsce w Lutni poprzez chmury, ja wiem, może 40 klatek po 6s:

 

m57_first_light.jpg

 

Ech, jakie to było fajne! :)

 

Gdybym opanował kolimację, dorobił się maski do ostrzenia, dobrze wydryfował Polarną i dłużej schładzał teleskop, to pewnie wynik byłby jeszcze lepszy, a i tak bardzo mi się podoba ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.