Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka Delta optical starlight 15x70


Piror

Pytanie

 Sądzicie że lornetka delta optical starlight 15x70 to dobry wybór na pierwszy sprzęt astronomiczny?jeszcze muszę wspomnieć o tym że mam raczej mały budżet to dyspozycji. Czekam na odpowiedzi :)

Edytowane przez Piror
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zdecydowanie nie, jaki budżet?

Jeśli 15x70 to minimum taki model:

 

Jeśli budżet zbyt mały to odczekaj i dozbieraj, pogoda i tak w kratkę, a niebo nie ucieknie.

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mariusz Psut, na pewno?

Bressera, o ile nie poprawili jakości, odradzam. Miałem kiedyś ich 15x60. Sorry, ale lorneta 20x80 za 400-600zł to jest z definicji kompletna pomyłka. Poza tym, jaki statyw ją udźwignie? Koszt niemały, a Piror nie ma raczej na to środków na razie. 15x70 też wymaga statywu, ale ten może być zdecydowanie tańszy. Obserwacje z podparcia o płot, trzepak czy z leżaka na łokciach też są możliwe, o desperackim zerkaniu z ręki nie mówiąc. 20x80, jakakolwiek, do takich zabaw się nie nadaje kompletnie. To byłaby piękna katastrofa...

@ Piror:

W cenie 600+ jest/był  spory wybór przyzwoitych lornet 10x50 typu Nikon Action, Nikon EX, Delta Optical Silver, Ecotone itp. Może tez niektóre modele Kowy, Bushnella (tylko nie wiem jak z cenami). Generalnie, szukaj lornet typu porro, nie dachowych, bo w tej klasie rozmiarowej są droższe

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
uzupełnienie
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Starlight 15x70 to bardzo kiepska lornetka, zarówno optycznie jak i pod względem jakości wykonania. Kuzynka równie słabego Celestrona Skymaster 15x70, który z kolei jest młodszym bratem Skymastera 20x80 z tej samej półki jakościowej. Podlinkowany Bresser 20x80 wykazuje zadziwiające podobieństwo do tego ostatniego, zarówno jeśli chodzi o wygląd, jak i o cenę - co sugeruje, aby trzymać się od niego z daleka. 

 

Podlinkowana przez kolegę DO 10x50 Silver będzie znacznie lepszym wyborem. Dzięki dużo lepszej optyce pokaże pod ciemnym niebem więcej i ładniej niż kiepska 20x80, pomimo mniejszych obiektywów. 

Edytowane przez lumen
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Z trochę większych lornet i w okolicach ~1000PLN brałbym Pentax SP 20x60 WP. Pomimo jej dość małego pola widzenia.

SkyGuide 15x70 z tego co pamiętam miał w teście lornetkowym nieco ponad 60mm apertury czynnej - ktoś wie czy United Optics to poprawił w nowszych egzemplarzach?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minuty temu, bartolini napisał:

Z trochę większych lornet i w okolicach ~1000PLN brałbym Pentax SP 20x60 WP. Pomimo jego dość małego pola widzenia.

SkyGuide 15x70 z tego co pamiętam miał w teście lornetkowym nieco ponad 60mm apertury czynnej - ktoś wie czy United Optics to poprawił w nowszych egzemplarzach?

Ten pentax 20x60 to optycznie niezły, ale obserwacje to jak przez dziurkę od klucza, szybciej go sprzedałem niż kupiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
25 minut temu, peter5 napisał:

Ten pentax 20x60 to optycznie niezły, ale obserwacje to jak przez dziurkę od klucza, szybciej go sprzedałem niż kupiłem. 

Nie jest tak źle, mam od roku i na razie nie zamierzam się pozbywać :)

 

Jakby ktoś chciał więcej o niej poczytać, to tutaj jest niezła recenzja

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=116

 

 

Edytowane przez Niebieski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minut temu, Niebieski napisał:

Nie jest tak źle, mam od roku i na razie nie zamierzam się pozbywać :)

 

Jakby ktoś chciałby więcej o niej poczytać to tutaj jest niezła recenzja

http://www.astronoce.pl/recenzje.php?id=116

 

 

Dobrze też nie jest, pole 2.2 mówi samo za siebie:original:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"Jeden lubi ogórki..."

Ta różnorodność sprzętu,zastosowań i naszych osobistych preferencji jest najpiękniejsza w tym hobby. Gdyby ktoś połączył to wszystko w jednym sprzęcie stałoby się to nudne:original:.

O czym wtedy by się rozmawiało gdy chmury za oknem?

Podkręcę trochę ogień pod tym kociołkiem;)

Autor wątku mówi tu o budżecie 600zł. A Wy tak dokładacie i dokładacie. A co jeśli i nie da się dołożyć? Lub po prostu nie chce?

Jeżeli ma to być jedyny sprzęt to jednak poszedłbym w parametry kosztem trochę gorszej jakości.

Zdążyłem już posmakować cudnych obrazów z naglerów w dużym lustrze i wiem co to jakość. Ale ten Bresser nie jest taki zły i pokazuje już sporo. 

W sklepie wziąłem do ręki trzy. Pierwszy miał coś białego na dole obrazu,jakby klej z pryzmatów. Drugi już nie ale coś...

Trzeci przyjął się od strzału. Jak spojrzenie przez szybę...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, bartolini napisał:

SkyGuide 15x70 z tego co pamiętam miał w teście lornetkowym nieco ponad 60mm apertury czynnej - ktoś wie czy United Optics to poprawił w nowszych egzemplarzach?

Sprawdzałem swój egzemplarz kładąc kartkę na obiektyw i świecąc w okular. Krążek światła pokrywał cały obszar obiektywu aż do krawędzi. Ma też gwinty umożliwiające montaż filtrów w standardzie 1,25''.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 hours ago, Mariusz Psut said:

"Jeden lubi ogórki..."

Ta różnorodność sprzętu,zastosowań i naszych osobistych preferencji jest najpiękniejsza w tym hobby. Gdyby ktoś połączył to wszystko w jednym sprzęcie stałoby się to nudne:original:.

 

 

I sklepy z optyką poszłyby z torbami...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Całkiem niedawno patrzyłem przez Starlight 12x60 i nic złego nie zobaczyłem. Kolimacja w porządku, aberacja chromatyczna na niepsującym obrazu poziomie, a ostrość bez problemu. Jak na sprzęt za 300 zł bardzo dobrze. Jestem ciekaw czy 15x70 jest naprawdę dużo gorsza nawet jeśli to 60 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
45 minut temu, Magnetar napisał:

Sprawdzałem swój egzemplarz kładąc kartkę na obiektyw i świecąc w okular. Krążek światła pokrywał cały obszar obiektywu aż do krawędzi. Ma też gwinty umożliwiające montaż filtrów w standardzie 1,25''.

Miałem w rękach kilka sztuk skyguide 15x70 i żadna nie obsługiwała pełnej apertury, lecz coś ok. 63 mm. Poczytaj jak się robi taki test, to wyjdzie Ci mniej niż 70 mm.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, swnw napisał:

Całkiem niedawno patrzyłem przez Starlight 12x60 i nic złego nie zobaczyłem. Kolimacja w porządku, aberacja chromatyczna na niepsującym obrazu poziomie, a ostrość bez problemu. Jak na sprzęt za 300 zł bardzo dobrze. Jestem ciekaw czy 15x70 jest naprawdę dużo gorsza nawet jeśli to 60 mm.

 

Czy porównywałeś ją bezpośrednio pod ciemnym niebem z inną lornetką, a jeżeli tak - to z którym modelem? Pytam, ponieważ sam kiedyś zachwycałem się SkyMasterem 15x70 za 300 zł uważając, że w tej cenie trudno znaleźć cos lepszego. Po pierwszym spojrzeniu w nocy przez równie tanią DO Silver 10x50, ten Celestron od razu trafił na giełdę. Zażółcenie obrazu, spory astygmatyzm, bardzo, ale to bardzo słaba transmisja skutkująca ciemnym obrazem w nocy i nieostrość na brzegach - dosłownie mnie od niej odrzuciły. Wcześniej , dopóki nie porównałem go z Silverem, nie zdawałem sobie sprawy jak kiepska optycznie jest ta lornetka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 godziny temu, Magnetar napisał:

Sprawdzałem swój egzemplarz kładąc kartkę na obiektyw i świecąc w okular. Krążek światła pokrywał cały obszar obiektywu aż do krawędzi. Ma też gwinty umożliwiające montaż filtrów w standardzie 1,25''.

Kluczowe, żeby wiązka oświecająca okular była równoległa.

Najlepiej wskaźnik laserowy, lub mocna latarka z niewielkim reflektorem, ustawione w odległości ~50cm.

Lornetka z ostrością ustawioną na nieskończoność.

Kartka, kalka przyłożona do tubusa obiektywu.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, lumen napisał:

 

Czy porównywałeś ją bezpośrednio pod ciemnym niebem z inną lornetką, a jeżeli tak - to z którym modelem? Pytam, ponieważ sam kiedyś zachwycałem się SkyMasterem 15x70 za 300 zł uważając, że w tej cenie trudno znaleźć cos lepszego. Po pierwszym spojrzeniu w nocy przez równie tanią DO Silver 10x50, ten Celestron od razu trafił na giełdę. Zażółcenie obrazu, spory astygmatyzm, bardzo, ale to bardzo słaba transmisja skutkująca ciemnym obrazem w nocy i nieostrość na brzegach - dosłownie mnie od niej odrzuciły. Wcześniej , dopóki nie porównałem go z Silverem, nie zdawałem sobie sprawy jak kiepska optycznie jest ta lornetka.

Po tym jak ceny Nikona Action EX 10x50 i 7x50 odleciały w kosmos (okolice +900PLN :o ) DO Silver to w sumie jedyny sensowny wybór w kategorii cenowej "parę stów"

Edytowane przez bartolini
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.