Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka Delta optical starlight 15x70


Piror

Pytanie

 Sądzicie że lornetka delta optical starlight 15x70 to dobry wybór na pierwszy sprzęt astronomiczny?jeszcze muszę wspomnieć o tym że mam raczej mały budżet to dyspozycji. Czekam na odpowiedzi :)

Edytowane przez Piror
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
W dniu 8.08.2021 o 16:17, Piror napisał:

Jakaś dobra lornetka do 400 zł najwyżej pozbieram hajs i kupię jakąś do 600zl. Polecasz jakąś lornetkę do 600 zł? 

 

Jeżeli powyższy budżet jest sztywny to: 

1) w przypadku gdy jednocześnie ma to być też lornetka do dziennych zastosowań typu wycieczki, las, krajobrazy to szukałbym lornetki o parametrach 10x50

Może taka https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Adventurer-T-WP-10x50/474

 

2) w przypadku gdy jest już jakaś lornetka do dziennych zastosowań to faktycznie 15x70 dobry parametr do nocnego nieba, ale statyw raczej konieczny. Należy jednak pamiętać, że im większe parametry tym trudniej wykonać lornetkę. 

Dla mnie jak lornetka 15x70 to minimum z tzw. serii BA 8 - no  ale to już znacznie powyżej zakładanego budżetu, jednak jeżeli 15x70 będzie to jedyny sprzęt to uważam że warto dozbierać, choćby do używanego sprzętu.

Natomiast w budżetowej klasie z 15x70 to może taka https://edredon.com.pl/pl/p/Opticron-Oregon-Observation-15x70/241

A tutaj jej recenzja: https://alpha--lyrae-co-uk.translate.goog/2015/07/04/opticron-oregon-15x70-binoculars-review/?_x_tr_sch=http&_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=pl&_x_tr_pto=ajax,se,elem,sc

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zamiast przyzwoitej 10x50 można też rozważyć coś w granicach 8x40. Powiększenie niewiele mniejsze, za to rekompensowane na ogół mniejszą wagą takich lornetek (dzięki czemu są bardziej mobilne), większym polem widzenia i stabilniejszym obrazem przy obserwacjach z ręki - co docenisz zwłaszcza pod nocnym niebem. W 10x50 bez statywu gwiazdy będą większymi zygzakami, chociaż tutaj wiele zależy od  indywidualnych cech i preferencji obserwującego. Ja osobiście wolę 8x40. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, lumen napisał:

Zamiast przyzwoitej 10x50 można też rozważyć coś w granicach 8x40. Powiększenie niewiele mniejsze, za to rekompensowane na ogół mniejszą wagą takich lornetek (dzięki czemu są bardziej mobilne), większym polem widzenia i stabilniejszym obrazem przy obserwacjach z ręki - co docenisz zwłaszcza pod nocnym niebem. W 10x50 bez statywu gwiazdy będą większymi zygzakami, chociaż tutaj wiele zależy od  indywidualnych cech i preferencji obserwującego. Ja osobiście wolę 8x40. 

Bez statywu to i w 8x40 będzie się trząsł obraz. Do astro polecam minimum 15x70.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, peter5 napisał:

Bez statywu to i w 8x40 będzie się trząsł obraz. Do astro polecam minimum 15x70.

 

Co kto lubi. Lornetkę 8x40 można zabrać ze sobą  praktycznie wszędzie i jest wygodna w obserwacjach, nawet z leżaka. Natomiast do 15x70 bezwzględnie trzeba dokupić statyw, co nie tylko znacznie podwyższa  koszty i ogranicza mobilność, ale również negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Miałem DO 15x70 Ekstreme, która  pod względem jakości obrazu niewiele ustępowała Fujinonow 16x70, ale sprzedałem ją, ponieważ obserwacje w okolicach Zenitu musiałem prowadzić na klęczkach. Rozwiązaniem jest  żuraw, ale to jeszcze mniejsza mobilność  i większe koszty (względnie droga lorneta  kątowa).

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, lumen napisał:

 

Co kto lubi. Lornetkę 8x40 można zabrać ze sobą  praktycznie wszędzie i jest wygodna w obserwacjach, nawet z leżaka. Natomiast do 15x70 bezwzględnie trzeba dokupić statyw, co nie tylko znacznie podwyższa  koszty i ogranicza mobilność, ale również negatywnie wpływa na komfort użytkowania. Miałem DO 15x70 Ekstreme, która  pod względem jakości obrazu niewiele ustępowała Fujinonow 16x70, ale sprzedałem ją, ponieważ obserwacje w okolicach Zenitu musiałem prowadzić na klęczkach. Rozwiązaniem jest  żuraw, ale to jeszcze mniejsza mobilność  i większe koszty (względnie droga lorneta  kątowa).

Tylko co mi po tej mobilności i latającym obrazie. Statyw jest rzeczą obowiązkową przy obserwacjach astro. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, peter5 napisał:

Tylko co mi po tej mobilności i latającym obrazie. Statyw jest rzeczą obowiązkową przy obserwacjach astro. 

 

Jeszcze żadnej ze swoich lornetek 6x, 7x i 8x nie używałem ze statywem, ponieważ nie widziałem takiej potrzeby. Przy tych powiększeniach wystarcza ewentualnie odpowiednie podparcie rąk. Ale to kwestia bardzo indywidualna. 

Edytowane przez lumen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
41 minut temu, lumen napisał:

 

Jeszcze żadnej ze swoich lornetek 6x, 7x i 8x nie używałem ze statywem, ponieważ nie widziałem takiej potrzeby. Przy tych powiększeniach wystarcza ewentualnie odpowiednie podparcie rąk. Ale to kwestia bardzo indywidualna. 

Podparcie to nie jest to samo, zresztą o co chcesz się podeprzeć obserwując okolice zenitu:grin:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.