Skocz do zawartości

Okular do Dobsona 8


MichałekDobson8

Rekomendowane odpowiedzi

To zależy, jaką tubę masz zamontowaną na tym montażu Dobsona.  :emotion-5: Jeśli to Synta 8 albo GSO 8 w systemie Newtona, to myślę, że na początek może być np. Baader Classic Ortho (BCO) 6mm.  Miałem i pamiętam, że dawał całkiem przyzwoite obrazy. Poniżej tej ogniskowej nie schodziłbym, ponieważ już na 5mm rzadko są warunki. Bardziej bezpieczny byłby 7mm.  

Edytowane przez lumen
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest tak jak pisze kolega @lumen możesz kupić bezpiecznie na przykład 7mm i niemal przy każdych warunkach uzyskać ostre obrazy na planetach z powiększeniem 171x. Możesz też kupić na przykład 5mm i uzyskać powiększenie 240x ale będzie się zdarzać, że ze względu na warunki nie uzyskasz ostrego obrazu i będziesz rzadziej z sukcesem tego okularu używać. Ja subiektywnie poleciłbym Ci lekkie przekroczenie budżetu i zakup TS HR 7mm albo ten BCO.  Zależy też co masz na myśli fajnie Saturna widać. Fajnie pierścienie oddzielone od planety zobaczysz. Jak liczysz na przerwę Cassiniego i jakieś pasy na planecie to byłbym sceptyczny. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym budżecie najlepszy do planet będzie BCO 6, jeśli chodzi o jakość obrazu. Ale to nie jest komfortowy okular do całonocnych obserwacji, bo trzeba trzymać oko blisko soczewki i ma małe pole widzenia.

To pierwsze powoduje, że na zimnie dość często paćka mi się on łzami a drugie, że często trzeba korygować pole widzenia.

TS HR będzie wygodniejszy, ale kosztem jakości obrazów: słabsza ostrość, gorsza transmisja, "zażółcony" obraz.

TS HR 5 już nie mam, a BCO 6 zostanie ze mną na zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, kaerpegie napisał:

Podepnę się pod pytanie, czy okular 5mm dla Dobsona 10" będzie dobrym wyborem, czy podobnie jak jak z 8" celować w 6/7mm? Głównie chodzi mi o ostrość okularu, bo w aktualnym 10mm kitowcu ciężko czegoś się dopatrzyć 

Dobson 10" to pewnie F5 bowiem takie są popularne. Powiększenie więc jak w 8" tylko źrenica większa. Jak by na to nie patrzeć to jednak 240x więc możesz za często nie mieć okazji korzystać z takiej konfiguracji. Jeśli chodzi o jakość optyki okularu to F5 wymaga od okularu więcej niż F6. Ale koledzy dobrze radzą BCO Baadera a ja polecam Vixeny LV i NLV które można kupić po około 300zl. To do planet. Do DS radzę coś szerszego jak ESy. 

Edytowane przez dark1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MichałekDobson8 napisał:

Jaki okular do planet dla dobson 8 do 300 zł 

Tylko najlepiej taki żeby np. Saturna fajnie blisko wyraźnie było widać itd.

Michałku. 

Aby blisko widzieć Saturna to proponuję blisko podlecieć.

A na poważnie to wszelkie okulary typu Ortho lub dobrej jakości plossle. Koledzy podpowiedzieli jakie. Od siebie dodam, że Vixen ma fajne LV i NLV.

 

Edytowane przez dark1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dark1 napisał:

Dobson 10" to pewnie F5 bowiem takie są popularne. Powiększenie więc jak w 8" tylko źrenica większa. Jak by na to nie patrzeć to jednak 240x więc możesz za często nie mieć okazji korzystać z takiej konfiguracji. Jeśli chodzi o jakość optyki okularu to F5 wymaga od okularu więcej niż F6. Ale koledzy dobrze radzą BCO Baadera a ja polecam Vixeny LV i NLV które można kupić po około 300zl. To do planet. Do DS radzę coś szerszego jak ESy. 

Do DSów mam ESa 16mm 68°

Czyli do planet kupić Vixena albo BCO Badera 6mm? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.