Skocz do zawartości
  • 0

Problem z kalibracją w PHD2


WaldekG15

Pytanie

21 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nic nie napisane o sprzecie i sposobie polaczenia montażu a my mamy wróżyć z fusów więc proszę brak komunikacji z montażem z komputera przez ASCOM lub kamery przez ST4. Za mała wartość pulse guide lub liczba kroków dla kalibracji. Sprawdź czy montaż reaguje na komendy wydawane recznie w phd2. Poczytaj manual do phd2 i typowe problemy. 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Sprzęt to heq5 , montaż łączy się przez bluetooth z komputerem a kamerka t7 kablem usb bezpośrednio do komputera. 

Spróbowałem dla sprawdzenia czy będzie inny komunikat przy m 82 i kalibracja została ukończona lecz z komunikatem że jest za daleko od równika. Wiem że to nie ten kierunek na niebie. 

Czasem mam problem z kamerką bo nie wyświetla obrazu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Powiem ci że miałem z tym podobny problem i przyczyny nie znam ale znam rozwiązanie. 
Jak utworzysz nowy profil w PHD2 z kreatorem profilu gdzie wbijasz od razu rozmiar piksela, specyfikacje lunety do gui, robisz darki to kalibracja mi szła (samo dobierało kroki kalibracji). Jak te same dane wbijałem na sucho do nowego profilu (pixel, luneta, kroki kalibracji które działały, itp - przepisywałem wszystko co się dało) to wyskakiwał błąd w postaci zbyt małego ruchu gwiazdy. A ustawienia miałem identyczne. 

Ja robiłem tak że w stellarium w ciskałem "." wtedy pokazywał mi się równik niebieski. Po podłączeniu montażu odnajdywałem w okolicach równika np na wschodzie jakiś obiekt (np za pomocą Framing & Mosaik Planning w SGP3, ale możesz każdym innym programem sobie znaleźć jakiś obiekt, charakterystyczną gwiazdę) i synchronizowałem ascom żeby montaż dokładnie wiedział gdzie się znajduje, następnie w PHD2 robiłem kalibrację z meridian flipem. Tylko tak jak mówię, najpierw nowy profil Z KREATOREM. 

Tylko ja osobiście nie mógłbym spać spokojnie mając problem z kamerką do gui. Niedawno w ogóle ją wymieniłem bo okazało się że ta co kupiłem tu na giełdzie potrafiła nagle 1/3 obrazu z prawej strony przerzucić na lewą stronę. Działy się cyrki i nie mogłem na niej działać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
19 minut temu, WaldekG15 napisał:

U mnie też potrafi podzielić program i przerzucić na lewą. Ciekawe czy to uszkodzona kamerka czy problem tkwi w kablu ?

ja kabel zostawiłem, z nową kamerą działa bez zarzutu.

 

6 minut temu, Tayson napisał:

Masz eqmod? Jak tak to daj predkosc dla o u osi montazu 0.5. Domyslnie powinno byc 0.1.

 


Dobrze ci Tayson pisze, tylko zwróć uwagę że tam w eqmode ustawiasz na .5 
To jest 0.5 bez 0
Psikuta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, isset napisał:

 

To o czym pisze Tomek jest tutaj (niebieskie strzałki!)

unnamed.png


Ja mam bardziej coś takiego :) Dlatego pisałem że nie ma 0 :)
Punkt 4 na screenie. Na początku myślałem że to 5 i chciałem zjechać na 0.5 a 1 było minimum. Jak się później okazało to było 0.1 :)

 

eqmod_settings.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, WaldekG15 napisał:

Może potrzebna jest zmiana kamerki?

Zmiana kamerki nie załatwi ci problemu zbyt małego ruchu gwiazdy.

aleeeee.. widzę nawet po twoim pierwszym screenie że masz już podział matrycy i przerzuconą cześć obrazu na drugą stronę. Zaraz przy zaznaczonej gwieździe jest wyraźne pionowe niedopasowanie. Możliwe że i tak bedziesz musiał zmienić kamerkę,

 

Edytowane przez wismat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 minut temu, wismat napisał:

Zmiana kamerki nie załatwi ci problemu zbyt małego ruchu gwiazdy.

aleeeee.. widzę nawet po twoim pierwszym screenie że masz już podział matrycy i przerzuconą cześć obrazu na drugą stronę. Zaraz przy gwieździe jest wyraźne pionowe niedopasowanie. Możliwe że i tak bedziesz musiał zmienić kamerkę,

Zastanawia mnie fakt że kalibracja przy m82 udała się i odpalił się guiding. 

Może problemem mogą być lekkie chmurki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W PHD2 kliknij na ikonkę z mózgiem. Wybierz zakładkę guiding. Sprawdź czy ogniskowa jest poprawna (albo z guiding scope albo główny jeśli OAG). Wybierz zakładkę "zaawansowane". Sprawdź czy masz poprawny rozmiar piksela, ogniskową, prędkość guidingu (0.5), kroki kalibracji (zwykle 12) i dystans kalibracji (zwykle 25 pix). Kalkulator wyliczy Ci krok kalibracji. Wciśnij OK i można kalibrować. 

 

 

EDIT: Standardowo SNR mam ustawione na 6 i to jest bardziej niż wystarczające.

 

Edytowane przez Wiesiek1952
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
7 minut temu, Wiesiek1952 napisał:

W PHD2 kliknij na ikonkę z mózgiem. Wybierz zakładkę guiding. Sprawdź czy ogniskowa jest poprawna (albo z guiding scope albo główny jeśli OAG). Wybierz zakładkę "zaawansowane". Sprawdź czy masz poprawny rozmiar piksela, ogniskową, prędkość guidingu (0.5), kroki kalibracji (zwykle 12) i dystans kalibracji (zwykle 25 pix). Kalkulator wyliczy Ci krok kalibracji. Wciśnij OK i można kalibrować. 

 

I tak właśnie mi wyskakiwał błąd za małego ruchu gwiazdy. Co bym nie wbił w kalkulatorze kalibracji niby wyliczał a i tak ruch była za mały. Pixel, ogniskowa, prędkość wszystko poprawnie wbite. Tak jak wspomniałem wcześniej, zrobiłem nowy profil z kreatorem, zrobiłem kalibracje, wszedłem zobaczyć parametry kalkulacji kalibracji i samą kalibrację, wbiłem to wszystko do poprzedniego profilu co nie działał i dalej był problem.


Jak robiłem nowy profil z kreatorem to problemu nie miałem. Nie wiem jak, nie pytam, zaczęło działać wiec zająłem się kolejnymi problemami :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.