Skocz do zawartości

Uciekająca ostrość


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni,

wyczerpałem już chyba zasób swoich pomysłów jak uzdrowić sprzęt i przyszła pora na zapytanie się Was. Potraktujcie to proszę jak taką burzę mózgów - nie ma złych pomysłów i postaram się wszystkie sprawdzić.

 

W czym rzecz.

Pacjent to Newton 8" f/5 - dokładnie taki: Teleskop-Express: TS-Optics 8" f/5 UNC Newtonian Telescope - Carbon Tube - made in Germany

Diagnoza: losowe gubienie ostrości w trakcie sesji.

Tutaj możecie zobaczyć na gifie jak wygląda proces gubienia ostrości:

focus.gif

 

Przebieg:

1. Ustawiam ostrość (powiedzmy 45000 kroków)

2. Schodzi pierwsza klatka w punkt

3. Schodzi druga klatka w punkt

4. Trzecia klatka ma już gorszą ostrość i każda następna ma coraz gorszą

5. Ustawiam ostrość (46000 kroków - różnica w wyciągu drawtube jest praktycznie niezauważalna)

6. Klatka schodzi ostra

7. następna klatka już jest nieostra

8. Znowu ustawiam ostrość (45000 więc tak jak było na początku)

9. Sesja do końca praktycznie jest z ostrością w punkt

10. Z rzadka się zdarza, że sytuacja jest powtórzy w trakcie sesji.

 

Fakty:

1. Nie dzieje się to zawsze

2. Trafia się to dla położenia teleskopu, zarówno prawie pionowo jak i poziomo

3. Wyciąg jest sztywny jak jasna cholera

4. LG jest przykręcone i zabezpieczone przez ew. przesuwaniem filcowymi podkładkami

5. LW też sztywno siedzi

6. Mocowanie kamery, MPCC jest na gwint - nie ma żadnego clamping ringu

 

Aktualnie zgłupiałem - nie wiem już co może być przyczyną tak dziwnego zachowania. 

Irytuje to na tyle, że jak przegapię moment straty ostrości to mogę zbierać nieostre klatki czyli tracić czas...

 

Dzięki za wszelkie podpowiedzi. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Może to skoki temperatury?

Trafne spostrzeżenie. Wydaje mi się, że punkt ostrości zostałby na "przesuniętym" miejscu a nie wrócił do punktu wyjścia... ale na pewno zwrócę na to uwagę i zerknę na logi pomiaru temperatury. Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Nowok76 napisał:

Przy zmianie wilgotności też będziesz miał taki problem.

Ekos mi sprawdza ostrość co 5 klatek, tym sposobem wyeliminowałem problem.

o wilgotności nie pomyślałem. Zastanawiam się dlaczego taki problem może wystąpić przy zmianie wilgotności?

i kolejne pytanie pomocnicze - dlaczego mam tylko to w newtonie a nie mam w ED80?

 

 

Sprawdzanie ostrości i uzależnianie od tego focusowania to najlepsza rzecz jaka jest w ekosie. Próbowałem przepchnąć tą opcję do SGP ale autorzy uparli się jak osły, że wg. nich to nie potrzebna opcja. To by rozwiązało temat.

Mogę u siebie ustawić też focusowanie co 5 klatek ale wtedy niepotrzebnie tracę czas jak wszystko jest ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wilgoc wchodzi na tubę,  odparowujac wyciąga cieplo z tuby - rozjezdza sie ostrość,  gdy tuba pokryje sie w znacznym stopniu kropelkami (mozliwe ze niedodocznymi dla oka, jedynie wyczuwalne np dotykiem) sytuacja sie uspokaja.

 

Czy tuba karbonowa powinna tak pracowac? Nie wiem. Jesli nie karbon to pracuje wszystko niekarbonowe.

 

Taki moj pomysl na burze mózgów. 

  • Lubię 2
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Taki moj pomysl na burze mózgów. 

Dzięki Tomek. Faktycznie wilgoć była wczoraj dość spora. 

 

Odpowiada to na kwestię, że nie występuje zawsze, że pojawia się niezależnie od położenia tuby.

W EDku to nie występuje w ogóle.

 

Zastanawiam się czy ktoś w karbonowym teleskopie miał coś podobnego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uszkodzenie elektroniki fokusera lub, co bardziej prawdopodobne - wpływ wilgotności na elektronikę fokusera.

Takla zmiana ostrości dla tuby karbonowej jest mało prawdopodobna nawet przy skokach temperatury o 5 stopni w skali godziny . A klatka ma kilka minut a nie kilka godzin.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Pav1007 napisał:

W EDku to nie występuje w ogóle.

Mniejsza powierzchnia tuby, mniej widoczny efekt?

 

Ja w swoim 100q refocus robie co 30min dla lrgb i co 1h pod nb. Niestety sa to czasowe straty ktore trzeba poniesc i nie przeskoczę tego.

 

Edit.

Jaki prąd podtrzymuje silnik focusera? 

 

 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, wessel napisał:

Uszkodzenie elektroniki fokusera lub, co bardziej prawdopodobne - wpływ wilgotności na elektronikę fokusera.

Focuser (drawtube) ani drgnie, żeby ruszyć go (drawtube) ręką muszę użyć sporej siły (czego nie robię), sprawdzałem i wszystko się kręci. SGP robi klatkę testową po ustawieniu ostrości i na niej jest wszystko ok (zdjęcie ostre). Podejrzewałem nawet ślizganie się drawtube... ale dlaczego ostrość "wraca" na punkt, który był oryginalnie...

 

14 minut temu, wessel napisał:

Takla zmiana ostrości dla tuby karbonowej jest mało prawdopodobna nawet przy skokach temperatury o 5 stopni w skali godziny . A klatka ma kilka minut a nie kilka godzin.

 

14 minut temu, Tayson napisał:

Ja w swoim 100q refocus robie co 30min dla lrgb i co 1h pod nb. Niestety sa to czasowe straty ktore trzeba poniesc i nie przeskoczę tego.

No właśnie Panowie, to naturalne zachowanie. Zmianę na ostrości podczas normalnej pracy widać jak temp spadnie sporo mocniej niż 2-3 stopnie

 

13 minut temu, isset napisał:

A może masz aktywną opcję kompensacji temperatury, tylko jakoś źle działa?

Nie mam i nie używam kompensacji temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł a nie jest tak że np idziesz na taras do teleskopu i ci wylatuje powietrze z mieszkania np w tym czasie? Cieplejsze i suche. Albo któremuś z sąsiadów? Może sama tuba karbonowa nie reaguje na zmianę temperatury ale już zawirowania przed nią są znaczące dla ostrości. I w tym czasie schodzi nie ostra klatka, później sytuacja się uspokaja i schodzi prawidłowa. Newton może to gorzej znosi niż EDek.

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, wismat napisał:

Paweł a nie jest tak że np idziesz na taras do teleskopu i ci wylatuje powietrze z mieszkania np w tym czasie? Cieplejsze i suche. Albo któremuś z sąsiadów? Może sama tuba karbonowa nie reaguje na zmianę temperatury ale już zawirowania przed nią są znaczące dla ostrości. I w tym czasie schodzi nie ostra klatka, później sytuacja się uspokaja i schodzi prawidłowa. Newton może to gorzej znosi niż EDek.

Bardzo trafna uwaga... jednak sytuacja występuje również "w polu", gdzie stoi daleko od różnych źródeł ciepła. Gif z pierwszego postu jest właśnie "z terenu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne silnik laczysz do osi focusera za pomoca sprzegla elastycznego. Dla swietego spokoju sprawdz, czy malutkie imbusy sie nie poluzowaly.

 

Pytanie za 100punktow, czy powrot do poczatkowej wartosci oznacza powrot rowniez dravtube w to samo miejsce? Moze jakis czas temu miales ostrosc poczatkowo np w punkcie 52000, a teraz masz te 45000. Defacto ostrosc jest w tym samym punkcie, tylko inne wartosci w programie.

 

Edit.

Mierzyles, sprawdzales jaki masz baclash na całej przekładni focusera?

Edytowane przez Tayson
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana na gifie jest spora. Czy program, którym sterujesz sesją zapisuje logi? Może jest problem z utrzymaniem pozycji na silniku. Ty ustawiasz jakąś wartość, pytanie, czy się ona w trakcie nie zmienia i jak się ma do faktycznej pozycji wyciągu?

 

edit: Spróbuj sesję testową odpalić na tym setupie, ale jakimś innym softem, NINA czy coś trialowego. Problem może ustąpić i będziesz bliżej poznania przyczyny.

Edytowane przez count.neverest
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej tu miesza fakt, że ostrość ci wraca. Ja w swoim Newtonie i DF miałem tak że jeszcze musiałem wyregulować docisk śrubą od spodu bo sam DF nie blokował wyciągu idealnie w 100% i aparat/kamera mogły mi nieco zjechać na Crayfordzie. Musiał być lekki opór tak żeby focuser pracował ale żeby to nie było luźne. Tylko to mi w ogóle nie pasuje do wracającej ostrości... 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tayson napisał:

Zapewne silnik laczysz do osi focusera za pomoca sprzegla elastycznego. Dla swietego spokoju sprawdz, czy malutkie imbusy sie nie poluzowaly.

Sprawdzałem, dociśnięte.

 

4 minuty temu, Tayson napisał:

Pytanie za 100punktow, czy powrot do poczatkowej wartosci oznacza powrot rowniez dravtube w to samo miejsce? Moze jakis czas temu miales ostrosc poczatkowo np w punkcie 52000, a teraz masz te 45000. Defacto ostrosc jest w tym samym punkcie, tylko inne wartosci w programie.

Przed każdą sesją ustawiam ostrość. Wiesz Tomek jak ostrzy SGP, robi krzywą a potem przesuwa wyciąg do pozycji najlepszej ostrości i robi klatkę testową. Ta klatka jest ostra. 

 

6 minut temu, Tayson napisał:

Mierzyles, sprawdzales jaki masz baclash na całej przekładni focusera?

Mierzyłem, sprawdzałem i mam wpisane w SGP z górą, żeby metoda "backlash compensation with overshoot" działała... i działa mi praktycznie od kiedy używam SGP :-)

 

6 minut temu, count.neverest napisał:

Czy program, którym sterujesz sesją zapisuje logi? Może jest problem z utrzymaniem pozycji na silniku. Ty ustawiasz jakąś wartość, pytanie, czy się ona w trakcie nie zmienia i jak się ma do faktycznej pozycji wyciągu?

SGP ma logi. Pozycja silnika (krokowa) się nie zmienia. Nie mam pojęcia czy się nie zmienia faktyczna pozycja drawtube i jest to coś co warto sprawdzić. Jak jest ostro zmierzyć wyciąg drawtube a jak ostrość pojedzie sobie w siną dal - w ten sposób wykluczę ruch drawtube. Kolejna rzecz do sprawdzenia, dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wismat napisał:

Najbardziej tu miesza fakt, że ostrość ci wraca.

DOKŁADNIE!!!! Ostrość wraca, czyli po drugim ustawieniu ostrości ona jest poprawna tylko przez chwilę! Potem muszę znowu refocusować i mam pozycję zbliżoną do oryginalnej.

Co mi podsuwa kolejny test: jak ostrość pojedzie w silną dal to zostawić... niech robi klatki, zobaczę czy "wróci" w oryginalne miejsce. 

 

Kurcze zaczyna mi to śmierdzieć sprawą dla Sherlocka Holmes'a...

 

6 minut temu, rambro napisał:

Teleskop jest wychłodzony przed sesją czy prosto z domu wystawiasz i focisz ?. Może jakieś efekty termiczne podczas stygnięcia lustra.

Przeważnie wychłodzony bo najczęściej stoi na tarasie. Jednak nie zawsze to się dzieje na początku sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Tayson napisał:

Zapewne silnik laczysz do osi focusera za pomoca sprzegla elastycznego

 

no właśnie

to sprzęgło może zgromadzić jakieś naprężenia wewnętrzne i powoli przesuwać drawtube w jakimś czasie. Po zmianie pozycji w "drugą stronę" następuje ponowne odprężenie sprzęgła. Warunkiem jest odpowiednio duży opór przesuwu

 

pozdrawiam

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.