Skocz do zawartości
  • 0

Atak w niebiosa!


Imrahil

Pytanie

=)

Jak w tytule, pragnę zaatakować gwiazdy i planety swoją nieograniczoną ciekawością. Jako, że jestem stopniem 'szeregowego', przyszedłem do Was prosić o pomoc, o dobrą radę. Witam serdecznie wszystkich forumowiczów! 

Na początku zabrałem się za lekturę, przestudiowałem masę wątków. Nie wszystko zapamiętałem, jednak wyciągnąłem kilka trafnych sugestii.

 

Czas i miejsce akcji: Bydgoszcz, blok 3 piętro. Balkon na SE. Warunki do obserwacji określam na złe. Za miasto na polane mam 10min z buta gdzie warunki + 20% lepsze (nadal nie widać drogi mlecznej). Możliwy wyjazd na wieś gdzie mam czyste "czarne" niebo.

Bohater: protagonista z zerowym doświadczeniem, posiadający budżet. Problemem nie są pieniądze, tylko sensowne wydanie.

Sprzęt: lornetka skymaster celestron 15x70. Brak statywu. Oraz.. obrotowa mapa nieba ;-)

 

Od ostatniego wątku zacznę. Na początek byłem mocno nagrzany na teleskop, najlepiej drogi, i jakoś to będzie. Szybko zrozumiałem, że kupno czegokolwiek w tym asortymencie wymaga wcześniejszego zagłębienia się w temat. Dlatego na początek zainwestowałem w lornetkę. Nie żałuję, to była dobra rada. Gdy już chciałem wyłożyć siano na statyw, to znów zagłębiłem się w tematy o praktyczności aluminiowych nóżek kończąc na konstrukcji żurawia. To do obserwacji z balkonu używam starego krzesła jako statyw - to jest tak głupie że aż perfekcyjne w rozwiązaniu ;D najważniejsze że jakoś działa i bez drgań mogę oglądać księżyce Jowisza.

 

Apetyt rośnie w miarę jedzenia, człowiek chciałby więcej.. i na prawdę nie wiem, co kupić. Przede wszystkim nie mam żadnego porównania; sam nie wiem z czego mi się będzie lepiej oglądać, jak tym obsługiwać oraz setki innych pytań, które zaprzątają mi głowę.

Jaki bym chciał mieć pierwszy teleskop? Niewielki, mocny, do oglądania planet. Prosty w obsłudze. Mobilny. Do pierwszych szlifów, nauki. Ustalmy wstępny budżet od 500 do 1500 złotych. Z założeniem, że za kilka(naście?) lat będę kupować coś lepszego. 

Dziękuję za uwagę. 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
2 minuty temu, Imrahil napisał:

Niewielki, mocny, do oglądania planet. Prosty w obsłudze. Mobilny. Do pierwszych szlifów, nauki. Ustalmy wstępny budżet od 500 do 1500 złotych. 

 

To jest podręcznikowa definicja Maka 127 na montażu azymutalnym :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minut temu, ZbyT napisał:
Godzinę temu, fornax napisał:

 

 A może bardziej SCT 5 cali do planet + korektor 0,63x do szerszych pól .:flirt:

 

a może jednak Maka i korektor 0,5x do szerokich pól

A to przypadkiem nie chodzi o reduktor ogniskowej 0,5 który wkręcany w okular. Bo jeśli tak to raczej się nie sprawdzi za bardzo do szerokich pól. Mam taki reduktor gso 0,5 i sprawdza się on tylko w przypadku krótkich ogniskowych. Dodatkowo degraduje obraz im dłuższy okular  Fizyki nie da się oszukać i uzyskać dużego pola z tak małego przylotu jaki ma mak 127. Albo jest jakiś korektor 0,5 do maka ?

Edytowane przez Smorff84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@ZbyT sobie żartował z tym korektorem x0.5 w Maku. Kiedyś, dawno temu sam sobie taki kupiłem do Maka. Niepotrzebnie wydane pieniądze - korektor nijak nie powiększy średnicy wyjścia z tubusu, więc nie da nic ponad to, co i tak daje sam okular o odpowiednio dużej ogniskowej. A jakość obrazu oczywiście się pogorszy, bo dostaniemy gratis np. aberrację chromatyczną.

 

Ogólnie jednak polecam Maka127 na dobry początek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

oczywiście, że to był żart bo zarówno w Makach jak i w SCT przelot (tym samym pole widzenia) jest ograniczany przez rurkę odcinającą światło boczne wewnątrz tubusu. Żaden reduktor ogniskowej umieszczony w visualbacku nie jest w stanie spowodować by którakolwiek z tych konstrukcji zaczęła nagle oferować szerokie pole widzenia

 

sam reduktor 0,5x to zabawka dla dzieci i nie nadaje się do obserwacji, a reduktor ogniskowej 0,63x do SCT przeznaczony jest do fotografii ale nawet w tym jest kiepski. W wizualu wnosi dokładnie tyle samo co Barlow (czyli dodatkowe aberracje) ale zamiast wydłużać to redukuje ogniskową (zamiast zwiększać oświetlony krążek w ognisku to go redukuje) więc wpływa tylko na dobór ogniskowych okularów i nic więcej. Nie czyni cudów, nie łamie praw optyki, nie wiąże krawatów, nie usuwa ciąży itd.

 

jeśli na siłę szukać sensu stosowania reduktora 0,63x do SCT to będzie to chęć zastosowania okularów o polu własnym 100o i więcej (ogniskowe max 20 mm). Jeśli nie chcemy totalnej ciemnicy to reduktor nieco zwiększy nam źrenicę wyjściową ale przy jeszcze zwiększonym winietowaniu. Całkowicie pomijam sens cenowy i obserwacyjny takiej operacji bo to osobna historia

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Smorff84 napisał:

A to przypadkiem nie chodzi o reduktor ogniskowej 0,5 który wkręcany w okular. Bo jeśli tak to raczej się nie sprawdzi za bardzo do szerokich pól. Mam taki reduktor gso 0,5 i sprawdza się on tylko w przypadku krótkich ogniskowych. Dodatkowo degraduje obraz im dłuższy okular  Fizyki nie da się oszukać i uzyskać dużego pola z tak małego przylotu jaki ma mak 127. Albo jest jakiś korektor 0,5 do maka ?

Chodzi o korektor -reduktor SCT  0,63x ( Clestron ,Meade) co z  teleskopu SCT F10 daje nam SCT F6,3  ,SCT 5" jest  fajnym trawelkiem  do planet i szerszych pól  , sprawdza się dobrze  na  balkonie  i w  plecaku . Ten reduktor 0,5X GSO  wkręcany w okular tak naprawdę  ma wartość 0,8X kiedyś  kupiłem jego z ciekawości po testach leży na półce .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Każdy dodatkowy element w torze optycznym wprowadza jakieś zniekształcenia. Ja w SCT dokładam reduktor 0,63 i to się przydaje do wizuala. Uzyskuję jaśniejszy obraz o mniejszym powiększeniu. 

 

Do Maka Intesa jest dedykowany reduktor ogniskowej. Gdy miałem tego maczka, to szukałem nawet, ale nie znalazłem. Nie pamiętam krotności. Dlatego się tu zgapiłem:flirt:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Cześć,

 

jestem nowy na forum. pozwoliłem sobie podpiąć się pod temat wyboru pierwszego sprzętu:-). Mieszkam w okolicy Bydgoszczy. Postanowiłem wrócić do dziecięcej pasji i od kilku tygodniu czytam, uczę się nieba itp. Podobnie jak kolega imrahil planuję zakup pierwszego teleskopu. Wstępnie wybrałem teleskop Newtona 10" na montażu Dobsona marki GSO (z tego co czytałem ma dobre łożyskowanie ułatwiające prowadzenie przy większych powiększeniach) + plus okular ES 6.7mm 82st pole + filtr podwójny polaryzacyjny. Planuję zacząć obserwacje od księżyca (widać gołym okiem, a w powiększeniu na zdjęciach wygląda obłędnie :-) ), później planety i DS'y. To oczywiście tylko plan, stąd prośba o Wasz komentarz.

 

 

Z pozdrowieniami,

Kris

 

 

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@KrisJot, ten filtr polaryzacyjny i generalnie wszystkie filtry to sobie zostaw na później a teraz skup się na teleskopie i okularach.

Kiedyś kupiłem "na wszelki wypadek" taki filtr polaryzacyjny do 12" i jak dotąd nie użyłem ani razu, a było to pewnie z dwa lata temu. 

Jaśniejsze obiekty obserwuję po prostu w większym powiększeniu, co "samo" przyciemnia obraz.
 

Jak celujesz w 10" na Dobsonie, to zanim kupisz dobrze jest zobaczyć jak takie coś wygląda w rzeczywistości.

No chyba że zamierzasz obserwować spod domu, to możesz brać w ciemno.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Mareg napisał:

@KrisJot, ten filtr polaryzacyjny i generalnie wszystkie filtry to sobie zostaw na później a teraz skup się na teleskopie i okularach.

Kiedyś kupiłem "na wszelki wypadek" taki filtr polaryzacyjny do 12" i jak dotąd nie użyłem ani razu, a było to pewnie z dwa lata temu. 

Jaśniejsze obiekty obserwuję po prostu w większym powiększeniu, co "samo" przyciemnia obraz.
 

Jak celujesz w 10" na Dobsonie, to zanim kupisz dobrze jest zobaczyć jak takie coś wygląda w rzeczywistości.

No chyba że zamierzasz obserwować spod domu, to możesz brać w ciemno.

Ponadto Księżyc możesz obserwować także wieczorem, gdy nie ma jeszcze takiego dużego kontrastu między jego powierzchnią a niebem. 

10" to duże ustrojstwo, obejrzyj zanim kupisz, żebyś wiedział na co się decydujesz i czy dasz radę... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 godzin temu, KrisJot napisał:

Cześć,

 

jestem nowy na forum. pozwoliłem sobie podpiąć się pod temat wyboru pierwszego sprzętu:-). Mieszkam w okolicy Bydgoszczy. Postanowiłem wrócić do dziecięcej pasji i od kilku tygodniu czytam, uczę się nieba itp. Podobnie jak kolega imrahil planuję zakup pierwszego teleskopu. Wstępnie wybrałem teleskop Newtona 10" na montażu Dobsona marki GSO (z tego co czytałem ma dobre łożyskowanie ułatwiające prowadzenie przy większych powiększeniach) + plus okular ES 6.7mm 82st pole + filtr podwójny polaryzacyjny. Planuję zacząć obserwacje od księżyca (widać gołym okiem, a w powiększeniu na zdjęciach wygląda obłędnie :-) ), później planety i DS'y. To oczywiście tylko plan, stąd prośba o Wasz komentarz.

 

 

Z pozdrowieniami,

Kris

 

 

 

Ja mam GSO 10 i tym teleskopem można zobaczyć wiele rzeczy, całego Messiera i więcej, planety. Najlepiej mieć taras lub ogródek i dobre niebo, jeżeli niebo jest słabe to trzeba go wozić autem na lepszą miejscówkę, ale nie zawsze się chce wozić taką kobyłę.

 

Z dodatków mam też ES 6,7 ale częściej używam ES 14, bo w krótszym jest za ciemno a do dużych powiększeń planet muszą być warunki, więc używam 9mm z zestawu. Dlatego zacząłbym on 14 mm lub coś w okolicach.

Filtr księżycowy mam https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-szary-nd96-0-3-od-0-3-nbsp-t-50-1-25-quot i wg mnie wystarczy. W dalszej kolejności filtr UHC do mgławic.

Edytowane przez jlp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 godzin temu, jlp napisał:

 

Ja mam GSO 10 i tym teleskopem można zobaczyć wiele rzeczy, całego Messiera i więcej, planety. Najlepiej mieć taras lub ogródek i dobre niebo, jeżeli niebo jest słabe to trzeba go wozić autem na lepszą miejscówkę, ale nie zawsze się chce wozić taką kobyłę.

 

Z dodatków mam też ES 6,7 ale częściej używam ES 14, bo w krótszym jest za ciemno a do dużych powiększeń planet muszą być warunki, więc używam 9mm z zestawu. Dlatego zacząłbym on 14 mm lub coś w okolicach.

Filtr księżycowy mam https://deltaoptical.pl/filtr-do-gso-szary-nd96-0-3-od-0-3-nbsp-t-50-1-25-quot i wg mnie wystarczy. W dalszej kolejności filtr UHC do mgławic.

Cześć,

 

dzięki, ten ES 14mm to też jest 82st 1.25"? Czy używałeś z nim soczewki barlow'a GSO (np APO lub ED)? Generalnie w kolejnym kroku to chciałbym dołożyć śledzenia gwiazd (DIY z elementami drukowanym na drukarce 3D). Miałoby to ułatwić mi znacząco obserwację planet na dużym powiększeniu.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 godzin temu, kjacek napisał:

Ponadto Księżyc możesz obserwować także wieczorem, gdy nie ma jeszcze takiego dużego kontrastu między jego powierzchnią a niebem. 

10" to duże ustrojstwo, obejrzyj zanim kupisz, żebyś wiedział na co się decydujesz i czy dasz radę... 

Cześć,

 

Widziałem, jeśli dobrze pamiętam, to w Niedźwiadach w miniony weekend, spora frania (a ja zastanawiałem się nad 12" w kombi ... :-D ).  Myślę że 10" to maks, który jeszcze nie przytłacza mnie na myśl o zapakowaniu do auta. Choć kto wie, już mi chodzi po głowie budowa własnego ze lustrem 20" ze śledzeniem, ale to raczej pieśń przyszłości.

Edytowane przez KrisJot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.