Skocz do zawartości

Letnia szkoła ATM-u było warsztaty ATM


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Darek ma rację nie ma w Polsce imprezy typu "letnia szkoła ATM-u". Co do Warsztatów teleskopy.pl to sprawy ATM-u przewijały się we wszystkich edycjach. Szlifowanie przez Janusza Wilanda lustra w Jachrance było tylko jednym z elementów. Na każde warsztaty przyjeżdżało parę osób, które nie tylko pokazywały własne konstrukcje ale także dzieliły się swoim doświadczeniem budowy teleskopu, montażu Dobsona (patent z płytą gramofonową), własnej konstrukcji montaż paralaktyczny o systemach samonaprowadzania nie wspominając. Wielu cennych wskazówek na temat szlifowania i budowy teleskopu udzielał także Jerzy Poruczko. Ja nie wiem ilu by było chętnych na tygodniowy obóz kondycyjny pt. "Letnia szkoła ATM-u" wiem jedno, taka "szkoła" musiała by się odbyć w wakacje w jakiejś leśniczówce i trwać około tygodnia. Problem tylko w tym, że ktoś to musi zorganizować może PTMA?

 

Darku co do Alkoholu lejącego się strumieniami to w opisach kolegów więcej jest fantazji na ten temat niż rzeczywistości. Najlepiej o tym świadczy fakt, że w Jeziorach na wyjazd do obserwatorium w Borówcu stawiło się 100% uczestników pomimo tego, że spora część spała tylko 2 godziny.

 

Aby pomóc potencjalnemu organizatorowi „Letniej szkoły ATM-u” zrobiłem ankietę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego proponuje np. dodać wykład speców od fotografowania i obróbki zdjęć . To jest teraz coraz bardziej wymagane a mamy tutaj takie perełki co wiele mogą na ten temat powiedzieć !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukaszu moim zdaniem ankieta pokazała, że taka letnia szkoła ATM-u gdyby ją zorganizować to zakończyła by się sukcesem. Jeden człowiek, który ma pojęcie o szlifowaniu wystarczy. Gdyby takiego nie było to by się poszukało. W tym roku to już raczej nic z tego nie wyjdzie ale warto pomyśleć o przyszłorocznych wakacjach. Dla ATM-u teleskopy.pl taka letnia szkoła jest jak znalazł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie co nagle to podiable.

Sam pomysł jest znakomity.

Trzeba to jednak dobrze przygotować. Lustra nie zrobi się w tydzień zwłaszcza jeśli ma sie przytym czegoś nauczyć. W/g mnie lepej wyjdzie forma pokazu , np. na warsztatach.

I nie tylko szlifowanie, ale najważniejsze to polerowanie , figuryzacja, badanie.

Pozatym same krążki szkła nie wystraczą , potrzeba jeszcze odpowiednie stanowiska z prawdziwego zdarzenia ( najlepiej obrotowe ).

Myśle że na warsztaty kilka osób powinno podzielić się w przygotowaniach do tegi i przygotować pokaz:

jak zaczynać szlifowanie, ( to było w Jachrance )

jak przejść do polerowania ( można sie nawet pokusić o zrobienie polerownika - robiłem i nie taki diabeł straszny jak go malują )

figuryzacja - figury cieniowe, ekrany ronchiego ( a może inne ).

Pasowało by też zademonstrowac mocowanie lustra.

 

Jesli chodzi o figruryzacje , figury cieniowe itp to będe na październik gotowy z tym.

Natomiast pasowało by by ktoś przygotował płyty szkalne , oraz już jako tako wyszlifowane lustro.

 

Na następne wakacje mozna pokusic się o zrobienie letniej szkoły ATM, tyle że fajnie by było odpowiednio urozmaicić program , nie tylko rzeźbieniem szkła...

 

Pzdr

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie głosowałem, ale gdyby mi termin pasował i lokalizacja także by mi odpowiadała to chętnie pojadę na takie warsztaty, ale nie mam pewności czy cały tydzień wykroję z urlopu. W każdym razie pomysł jest świetny i warto spróbować.

Janusz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązujac do wypowiedzi Łukasza - wywołując temet miałem na myśli kilka spotkań na których skoncentrowalibyśmy się na jakimś głównym temecie np.

1. Szlifowanie grube i dobne

2. Polerowanie, figuryzacja

3. Lusterko wtórne, mocowanie lustra... itp.

Oczywiście żeby się nie zniechęcić trzeba coś robić w przerwach. Bardzo dobrym pomysłem jest badanie cieniowe zwierciadeł.

Jednak nie chciałbym aby wszystko odbywało się na zasadzie pokazu ale głównie własnej praktyki pod czyjnym okiem bardziej doświadczonych ATMowców

 

Cieszę się że Janusz wstępnie zgłosił swój udział ;D ;D ;D.

Specjaliści są bardzo pożądani i jeśli by było 2-3 to każdy z nich mógłby przyjechać na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawiązujac do wypowiedzi Łukasza - wywołując temet miałem na myśli kilka spotkań na których skoncentrowalibyśmy się na jakimś głównym temecie np.

1. Szlifowanie grube i dobne

2. Polerowanie, figuryzacja

3. Lusterko wtórne, mocowanie lustra... itp.

Oczywiście żeby się nie zniechęcić trzeba coś robić w przerwach. Bardzo dobrym pomysłem jest badanie cieniowe zwierciadeł.

Jednak nie chciałbym aby wszystko odbywało się na zasadzie pokazu ale głównie własnej praktyki pod czyjnym okiem bardziej doświadczonych ATMowców

 

Cieszę się że Janusz wstępnie zgłosił swój udział ;D ;D ;D.

Specjaliści są bardzo pożądani i jeśli by było 2-3 to każdy z nich mógłby przyjechać na kilka dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli pokazy otwarte, tzn. na początek wyjasnienie co i jak , a potem kazdy może sciąść i spróbować.

Trzeba się jednak liczyć z czasem , wykonanie dobrego lustra trwa kilka tygodni i dłużej.

Oczywiście podział takich spotkań tematycznie jest też dobry pod warunkiem że będzie przedstawiona pewna różnorodność np. szlifowanie - metoda krążek o krążek, na pierścieniu metalowym, czy też odpowiednio wykonana matrycą dla większych luster.

Jednak jeden człowiek , nie jest wstanie tego zorganizować. Jesli np. okaże się ze nikt z fachowców nie wie ( nie wykonywał ) np. dużych luster, to raczej sam pokaz i praktyka szlifowania krążek o krążek może się okazać zbyt nudna.

Myśle że takie rzeczy należy jednak ustalić później. Puki co potrzebne są soby zdeklarowane do zoorganizowania tego i owego.

Ja np. jestem wstanie pokazac owe figury cieniowe ( i inne metody , badań ) czy też ( na ile potrafie ) odlewanie polerownika. Jestem też wstanie wykonać 2-3 stanowiska szlifierskie ( mocowanie ze sklejki lustra z możliwością obracania )

Puki co z innymi rzeczami nie mam jeszcze praktyki :)))

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.