Skocz do zawartości

ASI2600 MC Pro Color


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

 

Nazwali mnie luzakiem, przenośnie są jakieś nieźle zawinięte, ale sam sie teraz zgubiłem :D To dobrze, czy źle? Jaja se robisz. :P Normalnie odpisałem. :P

@Krzysztof z Bagien to chociaż jasno napisał, że dupek jakiś pretensjonalny ze mnie XD

 

Zabrzmiało dwuznaczenie ale poprawiłem.  Dzięki za bardzo wartościowe posty.

  • Lubię 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, licho52 napisał:

 

Zabrzmiało dwuznaczenie ale poprawiłem.  Dzięki za bardzo wartościowe posty.

Powiem Ci tak, i spróbuje nie zabrzmieć jak dupek, tyle ile ja łacha drę z innych i z siebie (niegroźnie) to czasem mi się miesza, czy to serio, czy też sobie żartujemy. :P

 

Tak czy siak dziękuję. Ja bym chciał, żeby te pojęcia, które nomen omen, czy jakoś tak, są u producentów na stronach, nabrały dla nas wszystkich jakiegoś znaczenia!

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O co ta spina? 

@JaLe zrobił subiektywny test. Opisał wrażenia. 

@Przemek Majewski odniósł się to tego w sposób matematyczny, a nie subiektywny.

 

Postrzelaliście fochami i na 30 wpisów mamy trzy merytoryczne. WTF?! 

Nawet na tutaj na astropolis nie ma za dużo wątków o tej kamerze, więc nie lepiej o niej dyskutować faktami a nie emocjami? 

  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, monter napisał:

O co ta spina? 

@JaLe zrobił subiektywny test. Opisał wrażenia. 

@Przemek Majewski odniósł się to tego w sposób matematyczny, a nie subiektywny.

 

Postrzelaliście fochami i na 30 wpisów mamy trzy merytoryczne. WTF?! 

Nawet na tutaj na astropolis nie ma za dużo wątków o tej kamerze, więc nie lepiej o niej dyskutować faktami a nie emocjami? 

Za siebie przepraszam. Nabroiłem.

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już mamy taki wątek, i padło w nim stwierdzenie że darków tą kamerką nie ma co robić, dorzucę poglądowe zdjęcia master darków które zrobiłem z Gain 100, -10 st C i czasach 180, 300, 600 (oczywiście wszystkie auto-stretched) przy użyciu 2600 MM. Wnioski każdy może wyciągnąć sam ;)

 

Jako ciekawostkę, zwróćcie uwagę na lekki glow po prawej stronie darka 600s. Przy następnej okazji sprawdzę jak to wygląda przy dłuższej ekspozycji.

180:

dark_180.PNG.e4462d1e9011f7d72cb74da40c9c2b80.PNG
300:

dark_300.PNG.2df78acccec38823ba30b6c473e70a5c.PNG

600:

dark_600.PNG.c372e57d028297ee2c256b87287fabfc.PNG

 

I do porównania jeszcze master bias:

Bias.PNG.f8591a65717bf35289031c7d7bf6d81c.PNG

Edytowane przez rybek0s
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

 

Zupełnie niepotrzebnie wycofałeś się z "testu". Testować można sprzęt na różne sposoby, wedle swoich zainteresowań, potrzeb i możliwości. Skoro po swoim teście stwierdziłeś, że kamera Ci odpowiada, to chyba warto było? Czy celem wypożyczenia kamery było wyrobienie sobie o niej opinii czy napisanie dogłębnej, profesjonalnej recenzji? Zakładam, że to pierwsze, więc cel został osiągnięty.

 

Profesjonalne podejście Przemka może się podobać i robić wrażenie, lecz sam styl wypowiedzi akurat do mnie niezbyt trafia, a jego odpowiedź niestety niesie negatywny przekaz w stylu "kto robi inaczej niż ja, ten głąb". A może tylko mi się tak wydaje. Jestem człowiekiem starszej daty i mogę inaczej odbierać pewne wypowiedzi - tutaj nie ma innych dróg przekazu typu mimika, intonacja, które w rozmowie bezpośredniej ułatwiają zrozumienie intencji rozmówcy i zapobiegąją nieporozumieniom.

 

Przypomniało mi się też, że i ja spotykałem się z krytyką, że moje testy filtrów wcale nie są testami, tylko pomiarami czy też porównaniami. Bo testy powinny być chyba bardziej subiektywne i polegać na opisaniu wrażeń i emocji po kolejnym spoglądaniu przez szereg różnych filtrów. Wniosek: wszystkim nie dogodzisz i zawsze znajdzie się ktoś, dla kogo słowo "test" znaczy coś innego.

 

Chemiku drogi, wspaniale do tego podszedłeś. Owszem. Brakuje szerszego pasma przekazu. Ciekawe, że świat i formy przekazu się zmieniają i sztywne ulizywanie się per "prosze Pana ach" mnie akurat obrzydza. Ja mam luz, ze mnie drzyjcie łacha ile chcecie. Ja chce dobrze dla poziomu, który jak PKB musi ciągle rosnąć.

 

Myślta co chceta, test sensora cmos powinien w głównej mierze odbywać się na testach jego efektywności, własnościach szumowych itd. Rozmiar matrycy i wielkość piksela to fakty teoretyczne i żadne sprawdzenia im nie pomogą. Porównanie darków z biasami, temperaturh -10 i -15 i -5 etc. powinny byc obowiazkowymi punktami.

 

Martwicie sie jak bardzo chlodzić kamery? Czy trzeba -15. każdy pyta. Czy @JaLe nie mógłby zrobić darka 600s x 20 (dwie godzinki) i porownać 5, -5, -10, -15 stopni?

8 godzin w pochmurną noc. Nie trzeba wychodzić z domu nawet.

 

Wiedzielibyśmy dokąd chlodzić i z jaką dokładnością bias == dark.

 

U Ciebie, @dobrychemiku to zdecydowanie są testy. Ja do dziś nie rozumiem, czemu te filtry aż tak sie różnią. Pewnie proces produkcyjny tych powłok musi być dość niepowtarzalny w tej klasie dokładności wykonania! :)

 

Nie wszystko tez testu wymaga. Kamery ASI2600 są jednymi z tych rzeczy. Praktycznie bez zarzutów. Z kolei własnosci kamer z sensorem 294 za to zadziwiły mnie do cna i wiele spraw nauczyly. Wzór na flacie zszokował mnie, i przyznaje się, ze myslalem "ze ludzie chrzania i znowu czegoś nie potrafią".

 

I w tym sensie najfajniej byloby razem dbać i podnosić poziom testów, weryfikacji etc. ktore mozemy wykonać. Ale w tym celu trzeba np. czasem posluchac takiego dupka jak ja, chyba że wszyscy chcemy fizykę teoretyczną i matematykę absolwować na uniwerku... Albo chemię, nie Oskar?

 

 

 

4 godziny temu, rybek0s napisał:

Skoro już mamy taki wątek, i padło w nim stwierdzenie że darków tą kamerką nie ma co robić, dorzucę poglądowe zdjęcia master darków które zrobiłem z Gain 100, -10 st C i czasach 180, 300, 600 (oczywiście wszystkie auto-stretched) przy użyciu 2600 MM. Wnioski każdy może wyciągnąć sam ;)

 

Jako ciekawostkę, zwróćcie uwagę na lekki glow po prawej stronie darka 600s. Przy następnej okazji sprawdzę jak to wygląda przy dłuższej ekspozycji.

180:

dark_180.PNG.e4462d1e9011f7d72cb74da40c9c2b80.PNG
300:

dark_300.PNG.2df78acccec38823ba30b6c473e70a5c.PNG

600:

dark_600.PNG.c372e57d028297ee2c256b87287fabfc.PNG

 

I do porównania jeszcze master bias:

Bias.PNG.f8591a65717bf35289031c7d7bf6d81c.PNG

Dzięki za to! :) Wnioski moglbys wrzucić, zaufalbym i szybciej by się znalazlo niż z okienek!

 

4 godziny temu, rybek0s napisał:

Skoro już mamy taki wątek, i padło w nim stwierdzenie że darków tą kamerką nie ma co robić, dorzucę poglądowe zdjęcia master darków które zrobiłem z Gain 100, -10 st C i czasach 180, 300, 600 (oczywiście wszystkie auto-stretched) przy użyciu 2600 MM. Wnioski każdy może wyciągnąć sam ;)

 

Jako ciekawostkę, zwróćcie uwagę na lekki glow po prawej stronie darka 600s. Przy następnej okazji sprawdzę jak to wygląda przy dłuższej ekspozycji.

180:

dark_180.PNG.e4462d1e9011f7d72cb74da40c9c2b80.PNG
300:

dark_300.PNG.2df78acccec38823ba30b6c473e70a5c.PNG

600:

dark_600.PNG.c372e57d028297ee2c256b87287fabfc.PNG

 

I do porównania jeszcze master bias:

Bias.PNG.f8591a65717bf35289031c7d7bf6d81c.PNG

pewnie glownie rózni sie hot pixelami.

 

mam pewne uwagi, nie tylko do ciebie, ale ogolnie, dorbiazgi:

 

- z biasa zrobilbym superbias

- pointegrowałbym przynajmniej 20-30 sztuk, gdybym mial czas

- w statistics wejdz w opcje i wlacz stdDev, avgDev i MAD tez uzyteczne ale znacza cos ciut innego

- moja preferencja: prezentowałbym w 0..65535 wyniki statsów, liczby całkowite jakos bardziej do mnie przemawiają.

- na koniec zrobilbym w Pixelmath

integracja( 600s x 20 ) - superbias

i ten wynik podał na statsy.

 

 

Ale zaznaczam, TO TAKIE DUPERELE.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Przemek Majewski said:

pewnie glownie rózni sie hot pixelami.

 

mam pewne uwagi, nie tylko do ciebie, ale ogolnie, dorbiazgi:

 

- z biasa zrobilbym superbias

- pointegrowałbym przynajmniej 20-30 sztuk, gdybym mial czas

 

SuperBias mi jakoś nie wyszedł ... nie wyglądał za dobrze. Uznałem że to co mam też będzie ok.

Każdy z tych masterDarkow to integracja koło 100 darków (w Szczecinie ostatnio dużo chmur a ja się chciałem pobawić kamerką) :) Biasów było trochę więcej ;) tylko musiałem robić je w turach bo chłodzenie nie dawało rady i mi temp z -10 do -6 podskakiwalo ;)

 

A na resztę twoich uwag jestem zbyt cieńki bolek (na razie) żeby to zrobić (zinterpretować) poprawnie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, rybek0s napisał:

SuperBias mi jakoś nie wyszedł ... nie wyglądał za dobrze. Uznałem że to co mam też będzie ok.

Każdy z tych masterDarkow to integracja koło 100 darków (w Szczecinie ostatnio dużo chmur a ja się chciałem pobawić kamerką) :) Biasów było trochę więcej ;) tylko musiałem robić je w turach bo chłodzenie nie dawało rady i mi temp z -10 do -6 podskakiwalo ;)

 

A na resztę twoich uwag jestem zbyt cieńki bolek (na razie) żeby to zrobić (zinterpretować) poprawnie ;)

Nie przesadzaj. To tylko odchylenie standardowe. Jest w szkole średniej. Nie popadajmy w nadmierną krytykę, poza tym właśnie o to była moja odpowiedz wyjsciowa! dlatego to super.

 

Superbias po kolumnach wyglada w paski. ale tym sie nie trzeba przejmowac. Spojrz na poziomy w liczbach. To wlasciwie stala. Tylko ekstremalny stretch coś pokazuje. Superbias ma odchylenie MNIEJ NIŻ 1 POZIOM NA 16 BITÓW.

 

Te paski praktycznie w ogóle niczego nie znacza. Mozna z powodzeniem zamienić superbias na średnią  w 0..65535, tzw DN i korzystać z niej jako piedestału. Wtedy Pix bedzie umiał już kalibrować flatem tylko to co "ponad" tę stała. Czyli piedestał + flat w tych kamerach "wystarczą kazdemu". Jednak ta stała zalezy od offsetu. Warto też pokombinować z offsetem, zwykle driverowy jest baaardzo bezpieczny i można tę stałą obnizyć (asiair chyba nie daje tej opcji. komp tak). Jeśli szum na jednej klatce jest rzędu 20 DN (stdDev) to średnia biasa może wynosić ok 100 DN i to wystarczy. Nie trzeba ograniczać zakresu.

 

Jeszcze raz dzięki. 

 

4 godziny temu, rybek0s napisał:

Biasów było trochę więcej ;) tylko musiałem robić je w turach bo chłodzenie nie dawało rady i mi temp z -10 do -6 podskakiwalo ;)

 

mogłeś i robić na 30 stopniach. byloby to samo. ja je robie troche dluzsze.

 

np. 100 ms. wtedy prąd tak nie ryje sensora ^^

 

jedyna rzecz na którą działa chłodnica to średni termiczny sygnał. robilem taki test z amp glowem w 294. 

 

darkCieply- darkZimny. Amp.glow.sie idealnie odejmuje. Zostaje właściwie tylko termal. też prosty test na inny pochmurny dzień.

 

jesli zrobisz darkiCiepłe i odejmiesz darkiZimne (lub superbias w 2600) na

 

60, 240, i 540 s (1 4 9 minut)

 

to powinieneś dostać średni terminczy sygnał rosnący jak 1 2 3 :)

 

na jeszcze inny pochmurny dzień. te i inne pytania na temat sensorów ja sobie zadaje. oczywiscie wiem, że to dziwne :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Przemek Majewski sorry ale moim zdaniem _____ się między wódką a zakąską ze swoim aroganckim tekstem jaki to kijowy test jest. Skoro masz wiedzę na ten temat, to wyłóż ją ale bez pogardy i punktowania kogoś. Bo mi osobiście bardziej podszedł test @JaLe niż twoje wykresiki które przewinąłem jako wiedza bezużyteczna. Bo dla mnie to hobby a znaczy przyjemność czyli po prostu fajne zdjęcie/niefajne zdjęcie, a nie naparzanie w Excelu formułek żeby policzyć studnie czy gain. 

  • Lubię 2
  • Haha 1
  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dobrychemik napisał:

Profesjonalne podejście Przemka może się podobać i robić wrażenie,

Moim zdaniem w tutejszej wypowiedzi Przemka nie ma nic ani profesjonalnego ani pożytecznego. O ile w poprzednich tematach w chaosie wypowiedzi można było wyczytać coś ciekawego, 

 

4 godziny temu, Przemek Majewski napisał:

Cytat

To tutaj tylko kogoś poniosło.

  • Lubię 3
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Przemek Majewski said:

darkCieply- darkZimny. Amp.glow.sie idealnie odejmuje. Zostaje właściwie tylko termal. też prosty test na inny pochmurny dzień.

 

jesli zrobisz darkiCiepłe i odejmiesz darkiZimne (lub superbias w 2600) na

 

60, 240, i 540 s (1 4 9 minut)

 

to powinieneś dostać średni terminczy sygnał rosnący jak 1 2 3 :)

 

Niby tak ... ale niewiele mi to wniesie w moje nocki :) Wrzuciłem zdjęcia darków żeby dać ogląd tym którzy się zastanawiają nad tą kamerką (samemu przed zakupem dużo czytałem o tej kamerce, i większość opinii była taka jak @JaLe - dlatego też się na nią zdecydowałem).

 

Jeżeli chcesz tą kamerkę dobrze zbadać, daj mi znać czego potrzebujesz, w złą pogodę mogę zebrać, ale to będzie temat na inny wątek. Ten zostawmy (a raczej tyle ile jego zostalo) dla tych co chcą przeczytać coś o tej kamerce od osób niezwiązanych z producentem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JaLe napisał:

Kamera trafiła do mnie  dzięki uprzejmości firmy  Teleskopy.pl

 

Chłodzenie sprawdziłem przy wysokiej temp. Otoczenia, bo aż 18°C (noc była bardzo ciepła) i zmierzone ΔT kamery wyniosło 34,8°C.


Dla przykładu połączenie  na moim komputerze z i7 (4 rdzenie, 8 wątków) zajęło dla:
11 klatek –  około 1 minuty,
60 klatek –  około 8 minut
80 klatek –  28 minut!
Co pokazało dobitnie, że muszę przygotować się do zmiany mojego leciwego komputera.

@teleskopy.pl teleskopy.pl chyba tak sa na forum

@JaLe Jarek bardzo cenna uwaga odnosnie delty chlodzenia i czasie obórbki materiału. Mam i5-8500 i juz sie boje, czy dałbym rade zestackowac swoje materiały w jeden dzien :) 

 

4 godziny temu, Przemek Majewski napisał:
 Ale mimo wszystko chciałem trochę dodać od siebie :)
 
Niestety nie umiem tego nazwać testem kamery i chciałbym wykonać pewną krytykę a także dodać sugestie co należałoby sprawdzić. Z góry uprzedzam, że nie jestem wrogo nastawiony, raczej rozczarowany. Możecie mnie zjeść, jakby co :)

Jak widzisz Twoje matrytoryczne i analityczne teksty ciesza sie zainteresowaniem, lecz klepnięte miedzy wierszami słowa przynoszą zamęt.

@Przemek Majewski Przemek bardzo dziekuje za głębokie wprowadzenie w temat. Dobre uzupełnienie watku do spostrzeżeń @JaLe Jarka.

 

3 godziny temu, JaLe napisał:

Moim zdaniem swoje zadanie wykonałem. Pokazałem możliwości i zachęciłem do dyskusji.

Jeżeli kogoś to nie zadowala to może przygotować swój bardziej rozbudowany test.

Bardzo dobrze i bardzo fajnie, ze pokazałes jak matryca aps-c dziala kotkiem. niema co tu oceniac obróbki i wynikowego działnia. kamera daje rade, optyka nie. 

nie chodzi o krytyke jednego, czy pochwale drugiego, ale na zwrócenie uwagi na SYMAPATYCZNE działanie zestawy jakim jest kotek+w/wkamera. To jest dla mnie test. Polączenie optyki z kamera.   

3 godziny temu, JaLe napisał:

Do widzenia.

Jedne powiedzial za duzo, drugi za mało , trzeciemu uciekło niepotrzebnie 1slowo. 

Panowie....

 

@JaLe Masz jescze mozliwośc podlaczyc sprzet pod inna optyke i np strzelic te same obiekty?

Byłoby fajne dopelnienie rozmiaru matrycy vs dane producentów optyki.

Przydałby sie równiez jakies surowe pliki / surowy stack wrzucony na serwer forum (z pierwszego tematu), aby zapaleńcy mogli sobie odczytać wszystkie tajemne wartości :) 

 

@JaLe dzięki za poświecony czas.

  • Lubię 5
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rybek0s napisał:

Pewnie już trochę na to za późno...ale co powiecie na to żeby pisać tu tylko o kamerce?

Ja bym chciał chyba najbardziej. Ale nikt mi nie wierzy. :D A ten superbias, który mi wysłałeś w priv to naprawdę gratka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Przemek Majewski napisał:

Szanuję konkretną i fachową wypowiedź na temat mojej PIERWSZEJ odpowiedzi, która nikogo nie interesowała. Zdecydowanie lepiej było pokręcić bekę i poszitpostować. Widać, że tu o to chodzi a nie o "klepanie formułek w Excellu", (nie @isset?). Formułki nota bene "podzielić przez", nawet ja umiałem. Jak można poprobować mnie trochę poobrażać, to się chętni znajdują, ale żeby zrozumieć akapit tekstu to już nie :)

 

Pamiętaj że jesteś tutaj jako fachowiec (z charakterem!) pewnym zagrożeniem i jesteś przez to atakowany.  Co ciekawe, tego rodzaju "charakter" jest tolerowany u innych forumowiczów ale tak jak wspominałem ty nie jesteś (jeszcze? pewnie nigdy, oby nigdy!) częścią tego kółka adoracji.

 

Mam nadzieję że niewybredne przyjęcie jakim cieszysz się tutaj nie zniechęci Cię do dzielenie się wiedzą w przyszłości.  Warto wejść na forum i poczytać raz na jakiś czas coś użytecznego.  Inaczej skazani jesteśmy na Cloudy Nights i YouT(f)uberrów.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, licho52 napisał:

 

Pamiętaj że jesteś tutaj jako fachowiec (z charakterem!) pewnym zagrożeniem i jesteś przez to atakowany.  Co ciekawe, tego rodzaju "charakter" jest tolerowany u innych forumowiczów ale tak jak wspominałem ty nie jesteś (jeszcze? pewnie nigdy, oby nigdy!) częścią tego kółka adoracji.

 

Mam nadzieję że niewybredne przyjęcie jakim cieszysz się tutaj nie zniechęci Cię do dzielenie się wiedzą w przyszłości.  Warto wejść na forum i poczytać raz na jakiś czas coś użytecznego.  Inaczej skazani jesteśmy na Cloudy Nights i YouT(f)uberrów.

Ależ mylisz się, zostałem tu przyjęty najcieplej jak się tylko da ;) W ogóle nie narzekam.

 

I to nawet nie żart, są takie talenty jak @Tayson, którego fotografie są nawet lepsze od moich testów, a zachowanie wzorowe, i wielu innych, których nie chce tu mieszać w tym wątku. I ponadto ogrom rozmaitych reakcji na moje zwykle techniczne (najpierw) uwagi, cieszy mnie. Jak mawiał klasyk, nie ważne jakie reakcje, oby reakcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja będę udawać że ten temat nadal dotyczy kamerki i wrzucę rzeczonego superBiasa:

SuperBias.PNG.1d9ca8a67da17dbbb0a4b258e6f4d158.PNG

 

Nie ukrywam że póki na priv mi go @Przemek Majewski nie skomentował, to byłem pewien że coś nie pykło, bo superBias z Canona 450d wyglądał troszkę inaczej ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, elvis_is_alive napisał:

No gdyby nie ten dym, to bym nawet do wątku nie zajrzał, a tak zacząłem się wczytywać zarówno w test JaLe jak i Przemka.

Dokladnie :D Im lepsza beka ukręcona tym gorętszy wątek, zawsze dziękuje za takie wzmożone zainteresowanie.

 

3 godziny temu, rybek0s napisał:

To ja będę udawać że ten temat nadal dotyczy kamerki i wrzucę rzeczonego superBiasa:

SuperBias.PNG.1d9ca8a67da17dbbb0a4b258e6f4d158.PNG

 

Nie ukrywam że póki na priv mi go @Przemek Majewski nie skomentował, to byłem pewien że coś nie pykło, bo superBias z Canona 450d wyglądał troszkę inaczej ;)

Jak pisałem na priv: te sku... a nie, to nie ta wiadomość. O ta:

 

Tak działa ta matryca? To doskonałe info. Z tego wyciągam, że superbias = 502. I tyle. 0.1 poziomu to praktycznie niemierzalna  wielkość.

 

czyli kalibracja to

 

masterFlat = integracja(flaty-502)

lightCal = (light-502)/masterFlat

 

I wszystko :D Żadnych nigdy problemów z czasem ekspozycji, byle schłodzić do -10 i git. Jeszcze tylko fajnie by się było dowiedzieć jakie są statystyki jednego biasa. Jak wrzucisz pojedynczego, możesz też zaanalizować sam. Albo dać tu po prostu to samo zestawienie ale jednej klatki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Przemek Majewski said:

Jak pisałem na priv: te sku... a nie, to nie ta wiadomość. O ta:

 

Tak działa ta matryca? To doskonałe info. Z tego wyciągam, że superbias = 502. I tyle. 0.1 poziomu to praktycznie niemierzalna  wielkość.

 

czyli kalibracja to

 

masterFlat = integracja(flaty-502)

lightCal = (light-502)/masterFlat

 

I wszystko :D Żadnych nigdy problemów z czasem ekspozycji, byle schłodzić do -10 i git. Jeszcze tylko fajnie by się było dowiedzieć jakie są statystyki jednego biasa. Jak wrzucisz pojedynczego, możesz też zaanalizować sam. Albo dać tu po prostu to samo zestawienie ale jednej klatki.

 

 

Ale to najwcześniej jutro w nocy :)

 

@JaLe Dzięki za wrzucenie zdjęć nieba. Ja niestety od kiedy dostałem (w ekspresowym tempie) przesyłkę z @teleskopy.pl teleskopy.pl miałem tylko jedną czystą nockę ... i póki co mogę się tylko biasami i darkami pochwalić ;) Czy u ciebie na wersji kolor są podobne wyniki jak u mnie? Zawsze mnie zastanawiało czy te kamerki się różnią tylko siatką Bayera czy też jeszcze czymś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, rybek0s napisał:

Ale to najwcześniej jutro w nocy :)

 

@JaLe Dzięki za wrzucenie zdjęć nieba. Ja niestety od kiedy dostałem (w ekspresowym tempie) przesyłkę z @teleskopy.pl teleskopy.pl miałem tylko jedną czystą nockę ... i póki co mogę się tylko biasami i darkami pochwalić ;) Czy u ciebie na wersji kolor są podobne wyniki jak u mnie? Zawsze mnie zastanawiało czy te kamerki się różnią tylko siatką Bayera czy też jeszcze czymś.

 

Tylko.

 

Jutro. Jednego biasika :( No dobra... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.