Skocz do zawartości

M31 z zeszłego sezonu


JKbooo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,
Uczciwie przyznam, że przyczyną powstania tego posta jest moja potrzeba dostania się do forumowej giełdy sprzętu, a dzielenie się własnoręcznie stworzoną zawartością jest moim zdaniem najmniej inwazyjną metodą. :)

W związku z powyższym prezentuję Wam Galaktykę Andromedy sfotografowaną przeze mnie rok temu. Zdjęcie składa się z trzech paneli. Materiał zbierałem od 27 lipca do 13 sierpnia. Każdy panel składa się z 57 ekspozycji, każda po 3 minuty, co przekłada się na 8h 33min łącznej ekspozycji. Ponadto zostały one skalibrowane darkami (x50 na panel), flatami (x50) oraz biasami (x50).

Użyty przeze mnie sprzęt składał się z:
- tuby GSO 8" f/4
- body Canon 600D mod
- montażu EQ6-R
- filtra Baader UV/IR cut
- korektora komy Baader MPCC Mark III
- lunetki guidującej ZWO 60/280
- kamery guidującej ZWO ASI120MC-S

Po przedstawieniu sprzętu mogę płynnie przejść do tego co mi się w tym zdjęciu nie podoba, a więc koślawych gwiazdek. Niestety były one spowodowane miernej jakości wyciągiem od GSO, który się uginał pod ciężarem lustrzanki, przez co matryca nie była położona prostopadle do wiązki światła wpadającej do wyciągu. To powodowało nieostrość gwiazdek w rogach kadru, a także problemy z komą z racji, że Baader MPCC jest bardzo czuły na takie wady (przynajmniej wg tego co wyczytałem). Powyższe wady z kolei przełożyły się na ogromne problemy ze sklejeniem mozaiki. Ani MS ICE, ani nawet Pixinsight sobie z tym nie radziły, więc musiałem ręcznie redukować dystorsję w PSie i tam też nakładałem na siebie panele.

Muszę przyznać, że moim zdaniem cały trud nie poszedł na marne bo ze zdjęcia jestem bardzo zadowolony i po dziś dzień jest to moje ulubione zdjęcie, zaraz obok zdjęcia Orionka, które już tutaj wstawiałem (tak wiem, że są to dwa najłatwiejsze obiekty na naszym niebie, ale focę 10 letnim Canonem, więc give me a break).

Zdjęcie już dawno udostępniłem i zdążyłem już usłyszeć parę słów krytyki, do których chciałbym, żeby użytkownicy tego forum się odnieśli i wyrazili swoją opinię.

Pierwsza sprawa to tło, bo część ludzi twierdziła, że dzieje się tam jakiś kolorowy horror. Na moim nieskalibrowanym monitorze wygląda ono relatywnie jednolicie, choć jak się przyjrzę to dostrzegam niebieskawe i czerwonawe plamki. Pamiętam, że trochę z nimi walczyłem, ale do pewnych granic, tak aby nie oszukać za mocno obrazu. Niestety są one spowodowane nagrzanym do 30°C sensorem, więc średnio mogłem cokolwiek z tym zrobić.
Na moim ekranie tło nie jest całkowicie czarne, raczej delikatnie wpada w kolor niebieski, choć właśnie w miejscach tych "czerwonych" plamek już mu bliżej do prawdziwej czerni. Taki balans uznałem za najsensowniejszy, ale poproszę o opinie jeśli ktoś to przeczyta.

Druga rzecz to gwiazdki, choć tutaj sprawa chyba się sama rozwiąże. Chodzi o to, że podobno jest ich tu zbyt mało, ale w sumie się nie dziwię, bo dość agresywnie stosowałem redukcję gwiazd, jednak nie bez powodu. Mój ówczesny korektor komy wprowadzał aberrację sferyczną, co w połączeniu z byle jaką korekcją optyki sprawiało, że dominowały one nad obiektem głębokiego nieba. Na szczęście już zdążyłem zakupić zarówno nowy wyciąg jak i korektor, więc myślę, że przy kolejnym podejściu nie będzie to takim problemem.

No właśnie... wstawiam konkretnie to zdjęcie i postuję ten długi wywód po to, aby uzyskać porady co mógłbym zrobić inaczej przy kolejnym podejściu do identycznego projektu. Ze zdjęcia jestem zadowolony i myślę, że z moim body jest to jedno z niewielu ujęć, które można wykonać naprawdę porządnie. Teraz, gdy dysponuję poprawnie skorygowaną optyką, mógłbym wykonać i wydrukować zdjęcie, na które nie będę patrzył z grymasem na twarzy z powodu krzywych gwiazdek.

Tak, więc liczę na krytykę i porady co (oprócz gwiazdek of kors) mógłbym poprawić następnym razem. :)

502690766_Messier31AndromedaGalaxy.jpg

Edytowane przez JKbooo
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Składam swoją m31 i przeglądam cudzesy. Twoje zdjęcie według mnie przeszło niedocenione, bo masz fajny detal. Jeśli zrobisz resize na jakieś 60%, to te zwalone gwiazdy nie będą tak boleć. Środki galaktyk jak dla mnie za bardzo spalone i to chyba najbardziej przeszkadza w odbiorze. Tło od biedy możesz całkiem pozbawić koloru, to nie będzie problemu łat. 

 

W dniu 16.08.2021 o 23:27, JKbooo napisał:

Powyższe wady z kolei przełożyły się na ogromne problemy ze sklejeniem mozaiki. Ani MS ICE, ani nawet Pixinsight sobie z tym nie radziły, więc musiałem ręcznie redukować dystorsję w PSie i tam też nakładałem na siebie panele.

Miałem to samo i zrobiłem to samo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, karp_killer napisał:

Składam swoją m31 i przeglądam cudzesy. Twoje zdjęcie według mnie przeszło niedocenione, bo masz fajny detal. Jeśli zrobisz resize na jakieś 60%, to te zwalone gwiazdy nie będą tak boleć. Środki galaktyk jak dla mnie za bardzo spalone i to chyba najbardziej przeszkadza w odbiorze. Tło od biedy możesz całkiem pozbawić koloru, to nie będzie problemu łat. 

 

Miałem to samo i zrobiłem to samo. 

 

Dzięki, miło mi to słyszeć :)

 

Do tej pory jest to jedno z moich ulubionych zdjęć, mimo swoich wad, a też trochę ze względu na ilość pracy w nie włożone. Teraz miałbym łatwiej ze względu na nowy korektor i wyciąg.

 

Edit. Przeczytałem swój opis i widzę, że się powtarzam xd

 

17 minut temu, danon napisał:

Mógłbyś wrzucic wersję po samym rozciągnieciu w czymkolwiek obrabiasz? :)  Bez kontrastów, ostrzenia, zmniejszania gwiazd i czegokolwiek. Taki wyciągniety stack 

 

Here

Andromeda_STITCHED_toned_DBE_arcsin.jpg

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.