Skocz do zawartości

Spacecat - kształt gwiazd


isero

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim. Z góry zaznaczam, że jestem początkujący. Parę dni temu kupiłem spacecata. Jestem zachwycony jakością wykonania i dbałością o szczegóły. I gdyby teleskop miał stać tylko na półce to byłoby super :) Ostatnio miałem okazję porobić trochę zdjęć, a teraz znalazłem też czas na stakowanie i popatrzenie z bliska na rezultaty. I tak, przed zakupem i po obejrzałem ileś tam zdjęć na astrobinie, przeczytałem ileś tam set tysięcy postów o małych refraktorach na różnych forach i spodziewałem się, że teleskop w tym budżecie zaoferuje mi dobry środek kadru i lekko pojechane rogi. Fotografuję bezlusterkowcem aps-c (Fuji x-m1). 

 

Zrobiłem kilka kadrów (Andromeda, Sól i pieprz i Plejady) i wszystkie wyglądają tak (gdyby podzielić obraz na 9 części), że rogi są pojechane, dół jest pojechany, środek i góra są ok.

Poniżej przykładowy stak po obróbce:

NGC7635--2021-08-13--xm1-Spacecat--edit-01.thumb.jpg.9ed1ff785e658439e81680adb10931e3.jpg

 

 

Zainstalowałem też sobie CCDInpektora (na zasadzie 'wiem, że dzwoni, ale nie wiem w którym kościele') i zrobiłem sobie o taki pomiar:

ccdinspector.thumb.jpg.17fd304d88fb3cd32280eeb10c4b6984.jpg

 

I czego nie sprawdzałem tym programem (staki, pojedyncze klatki, ten i inne obszary nieba), to wychodziło mniej więcej tak jak powyżej. Nie wiem czy dobrze ten pomiar zrobiłem, ale efekt jest zgodny z moimi wrażeniami z oglądania samych gwiazd.

 

Brakuje mi doświadczenia, dlatego proszę Was o pomoc. Czy na tym etapie można powiedzieć, że to wygląda na tilt i ogarnę to wbudowanym tilterem? Czy raczej na nieprawidłową kolimację i czy w takim przypadku teleskop powinien iść na naprawę gwarancyjną? Nie mam sztucznej gwiazdy, zrobiłem prowizoryczną z podświetlenia lunetki biegunowej do SW SA :) ale żadnych koncentrycznych kręgów nie widziałem. Na pogodę i testy nocne będę chyba musiał poczekać, więc póki co mam tylko to co wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym jeszcze dorzucić cropy 1:1. bo na tej grafice z pierwszego posta wszystko jest w sumie dość małe.

wycinki.thumb.jpg.2c875faa3f788eaaa2355db328996820.jpg

 

3 minuty temu, OnlyAfc napisał:

Masz w ogóle możliwość regulowania odległości i tilltu w tym sprzęcie?

Tak, mam fabrycznie zamontowany tilter (swoja drogą jeszcze nigdy takich rzeczy nie używałem, więc gdzieś jeszcze muszę się tego nauczyć :)). To petzval i ma fokuser helikalny, więc regulacja odległości matrycy jest w miarę swobodna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to wygala całkiem ok. Aparat masz nie modyfikowany? W takim przypadku sama matryca tilitu by raczej nie dodawała. Tutaj masz moje przygody z ustawianiem tego dla matrycy z tiltem. Może się przyda. 

Problemy z płaskim polem Kot + DSLR - Dyskusje o sprzęcie - Astropolis - Astronomia i Astrofotografia

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, spock napisał:

Aparat masz nie modyfikowany?

Dzięki za link, przyda się. Aparat nie był modyfikowany. Jeśli to nie optyka jest odpowiedzialna, to w grę wchodzi też ew. jakość wykonania adaptera T. Ale ten, który mam jest od William Optics i sprawia wrażenie solidnego (nic się nie rusza po wkręceniu aparatu). Sam aparat jest bardzo lekki, więc to może nie chodzić o ugięcia.

 

Cieszę się, że wg Was jest całkiem ok, to uspokajające. Żeby  było jasne, dla mnie to nie jest tragedia. Zastanawiam się, czy mogę coś zrobić by jeszcze bardziej to poprawić. A przede wszystkim chciałbym wyeliminować kwestię kolimacji jako potencjalną sprawczynię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Sprawdzę czy tilter jest na zero a póki co idę robić zdjęcia bo się trochę wypogodziło :)

 

7 godzin temu, apolkowski napisał:

A tak przy okazji nova Ci się w środku kadru złapała.

Trochę mnie to w sumie zaskoczyło. Wiedziałem, że ta nova jest gdzieś w Kasjopei, ale nie do końca jej kiedykolwiek szukałem. Tutaj chciałem zrobić zdjęcie jakiejś gromady, żeby trochę potestować teleskop. Dopiero po zrobieniu staka sprawdziłem jeszcze raz w stellarium jakie obiekty mam w kadrze i wtedy przy dużym powiększeniu pojawiła się dodatkowa etykieta :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.