Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

:D

Potem konkurs główny ale to nie jest jeszcze dopracowane . Wiele ciekawych propozycji dał Hans i Dave, może jeszcze inni się wypowiedzą . Przecież to akcja spontaniczna , LIVE !!

Tylko ważne będzie chyba to dopracowanie moim zdaniem. Zeby nie wyszły z tego potem jakieś nieporozumienia bo to już w sumie poważna sprawa. Powodzenia życzę w tej szczytnej akcji. Sam chętnie się przyłączę, może coś odgadnę :D

 

pozdrawiam :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest pisać o metodologii odgadywania zagadek, napiszę więc o własnych doświadczeniach. Jak pierwszy raz na forum zobaczyłem,

jak ludzie odgadują, to byłem zszokowany. Ale z czasem człowiek uczy się nieba lepiej, zaczyna zwracać uwagę na pewne wskazówki i

jest łatwiej.

Na początek, to dwie różne sprawy - wyszukwianie obiektów na fotkach - gdy wiemy, jaki obszar nieba fotka obejmuje, a już zupełnie

coś innego znalezienie tego właściwego obszaru nieba. Najszybszym sposobem znalezienia obszaru jest poszukanie we własnej głowie :).

Pamiętam jak kiedyś parę dni wcześniej poczytałem o gromadce kulistej w Delfinie, a potem pojawiła zagadka. Ale w tym konkursie

nie bedzie pewnie tak łatwo.

Niezależnie od tego jak różne kategorie DSów - gromadki otwarte, galaktyki, mgławiczki mogą pojawić się na fotkach, jest w nich jakaś cześć wspólna szukania. Czasami można dodatkowo pewne reguły zastosowac do zagadek prezentowanych przez daną osobę. Więkość fotek do zagadek jest wykonywana w przeciągu paru poprzednich dni. Trzeba się więc zastanowić, jaki obszar nieba aktualnie jest niewidoczny, bo można go od razu odrzucić.

Zastanównmy się, co Piotr mógł focić tej nocy. Trzeba przegrzebać trochę zagadek poprzednich, aby znaleźć, że u Piotra azymut N i E są kiepskie. Są zdjęcia, gdzie widać, ze na SE u Piotra są wysokie bloki, więc na pewno odpadają wszystkie

niskie obiekty, niewznoszące się wyżej niż 20 stopni nad horyzont. Pozostaje więc głównie zenit, południe i zachód. Przyjmijmy, że można zrobić fotkę

2 godziny po zachodzie Słońca, można do tego dodać poprawkę na to, że łuna wrocławska uspokaja się po 23:00 i liczyć, że na zdjęcie trzeba z godzinę poświęcić, wiec obiekt nie może się schować poniżej tych 20 stopni na zachodzie. Teraz świt astronomiczy jest przed 4 rano, wiec też nie ma dużo czasu na cykanie,

Dalej należy zastanowić się, jakie jest pole widzenia. Czyli trzeba przegrzebać forum, Piotr pisał o tym wprost, ale można sięgnąć do innych fotek. W EDku jest to jakieś 45'- ledwo się mieści lewy Triplet Lwa (no chyba, że jest to akurat mgławica planetarna w Barlowie xN). Teraz należy oszacować

wielkości obiektu na fotce. Jest przydatne do szukania po wielu katalogach.

Spójrzmy na gęstośc gwiazdek na prezentowanym zdjęciu i porównajmy ją z tą z innej zagadki

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=6814.

Staje się jasne, że liczba gwiazdek w tle nieba jest na tyle duża na tej fotce, by przyjąć upraszczające założenie, że tam szukamy w

Drodze Mlecznej. Dzisiejsze zdjęcie na pewno nie jest w Drodze Mlecznej.

Pozostaje więc obszar nieba ograniczony gwiazdozbiorami Panną, Sekstansem, Rakiem, przez Poluxa, Rysia, UMa, Smoka, Herkulesa,

może trochę Wężownika i Wagi. No cóż tego można się było spodziewać, to jest zagłębie galaktyczne - parę tysięcy NGC-ów.

Ale nie jest aż tak żle. Z pomocą przychodzą katalogi galaktyk. W przypadku galaktyk najbardziej pomocnym jest MCG (Morfologiczny katalog galaktyk ftp://cdsarc.u-strasbg.fr/pub/cats/vii/62A/ ). Zostały w nim zebrane istotne parametry opisujące kształt ca 29000 galaktyk. Jasność i długości osi głównych dla samego jądra, dla całej galaktyki z ramionkami oraz nachylenie. W bazce tej jest sporo dziur, ale i tak znacznie upraszcza nam ona systematyczne podejście do tematu. Oczywiście nikogo nie zachęcam do szukania linijka po linijce 29000 wierszy.

Tutaj przydaje się odrobina wiedzy programistycznej. Chodzi mianowicie o napisanie prostego skryptu przetwarzającego taką bazkę.

Wspaniałym narzędziem do tego jest awk.exe (procesor tekstowy) w wersji gnu gawk.exe. Sam gawk jest do sciągnięcia z downloadu forum w progamie do konwersji orbit. Można też wykorzystac do zabawy zwykłego excela i wczytać do niego taką bazkę. Poniżej jest kawałek kodu awka do filtrowania wpisów. Zastanowmy się co można powiedzieć o widocznym kawałku nieba, co jest na nim takiego charakterystycznego. Mi rzucają się w oczy galaktyki ustawione bokiem do nas oraz jedna dziwaczna wystająca zza gwiazdki (Koszalin) (możnaby także przeszukać katalog dziwadełek Arpa zamiast mcg). Na ochotnika pasuje mi ta najjaśniejsza z okolic Krakowa. Można o niej powiedzieć na pewno, że

- jest do nas ustawiona zupełnie bokiem

- jest długa na conajmiej 1'

- stosunek osi jest conajmniej 4

- raczej jest słabsza niż 12.5 mag (to z praktyki zdjęć Piotrowych, a także chyba nie ma gromad galaktyk z tak jasnymi glxami)

- do tego nałożymy warunki na deklinację i rektascencję

Kod poniższy pokazuje jak te warunki wpisać do programu (od znaku # do końca linii nalezy traktowac jako wyłącznie komentarze, znak || to 'lub' a && to 'i' ).

 

#-------------------- z OPISU katalogu -----------------------------------
# 1   1- 14  A14    ---     MCG      Morphological Catalog of Galaxies (MCG) number
# 2      15  A1     ---     n_MCG    '*' if there is a note in the published version
# 3  16- 24  A9     ---    OtherName Catalog number in the NGC or IC
# 4  25- 26  I2     h       RAh      Hours RA, equinox 1950.0
# 5  27- 31  F5.2   min     RAm      Minutes RA, equinox 1950.0
# 6      32  A1     ---     DE-      Sign Dec, equinox 1950.0
# 7  33- 34  I2     deg     DEd      Degrees Dec, equinox 1950.0
# 8  36- 37  I2     arcmin  DEm      Minutes Dec, equinox 1950.0
# 9  39- 43  F5.2   mag     Mag      [6/21]? Photographic Magnitude
#10  44- 48  F5.1 0.1arcmin MajAxisIn ]0/500]? Diameter of the major axis, bright inner part
#11  49- 53  F5.1 0.1arcmin MinAxisIn ]0/500]? Diameter of the minor axis, bright inner part
#12  54- 59  F6.1 0.1arcmin MajAxis  ]0/1600]? Diameter of major axis, entire galaxy
#13  60- 64  F5.1 0.1arcmin MinAxis  ]0/500]? Diameter of minor axis,   entire galaxy
#14      65  I1     ---     IntIn    []? [1/6] Intensity of inner region of the galaxy from 1 (completely black                                 image) to 6 (image barely visible).
#15      66  I1     ---     IntOut   [1/6]? Intensity of outer region of the galaxy
#16      67  A1     ---     Incl     [1-5?] Inclination of the principle Plane from 1 (face on) to 5 (edge on).  '?'= uncertainty. 

# specyfikujemy długości pól wg powyższych 
BEGIN { FIELDWIDTHS = "14 1 9 2 5 1 2 3 6 5 5 6 5 1 1 1" }

warunek(){  # dla spełniających warunek okreslony niżej
wynik = "\"http://archive.eso.org/dss/dss/image?name=" $3 "&x=30.00&y=25.0&Sky-Survey=DSS1\""
gsub( / */, "", wynik);                       # usunięcie spacji z URLa

# poniższa linia generuje bata do uruchomienia pobierania zdjęc referencyjnych
# print "start iexplore " wynik

# poniższa linia wypisuje zawartość wiersza z katalogu ($0 to cały wiersz)
print $0
}

function warunek(){

return $9 > 12.5  &&                               # ograniczenie na jasność       
       (6 <= $4 && $4 <= 18 ) &&                     # ra z zakresu 6 i 18
       ($6 == "+" )&& # || $7 < 20 && $6 == "-") && # deklinacja dodatnia (po odremowaniu > -20) 
       niepuste($3) &&                              # podano numer z katalogu ngc
       ($13 < 0.1 || $12/$13 > 4)  &&               # podano oś mniejszą całości a galktyka wydłuzona > 4
#       ($11 < 0.1 || $10/$11 < 1.5)  &&             # sprawdzanie kształtu jądra galaktyki
       ( $12 > 10)  &&                              # dłuższa oś galaktyki > od 1'
#       (!niepuste($10) || $10 > 10)  &&             # podano oś wielką jądra i jest ona większa od 8'
#       ($14 >= 2 || !niepuste($14)) &&              # jasność wewn. częsci galaktyki 1-6 (mniejsza wartości to bardzo słabe)
#       ($15 >= 1 || !niepuste($15) ) &&             # jasność zewn. części galaktyki 1-6 (mniejsza wartości to bardzo słabe)
       ($16 == 5 ) && #|| !niepuste($16)) &&        # nachylenie galaktyki 1 (np. ic342) do 5 (np. ngc4565) lub niepodane

# tu wpisujemy sprawdzone numerki, aby pomijać je w kolejnym poluzowywaniu/zmianie warunków
#       ($3 !~ /3098|3650|/ ) &&                     
       1==1
}

function niepuste(NAZWA) {
sub( /^  */, "", NAZWA);
return length(NAZWA) > 0;
}

 

wywołanie przez

gawk -f extract.awk mcg.dat > wynik.bat

 

Po wykonaniu dostajemy zaledwie 90 pozycji z katalogu. W stosunku do 29 000 to znaczny postęp.

Aby sprawę jeszcze bardziej ułatwić, można sobie odremować jedną linię i wówczas program generuje tak naprawdę skrypt z poleceniem

uruchomienia ie z fragmentem mapy przedstawiającym daną galaktykę. Tu niestety dochodzimy do momentu gdzie jest nam potrzebny

dobry transfer z netu (dla mojego kompa otworzenie 90 misiów, to zabójstwo, więc proponuję to mu dawkować). Oczywiście fotka

referencyjna może mieć inną orientację, inny zasięg gwiazdowy. Na to wszystko trzeba zwracać uwagę. Kiedyś ze 4 razy przeleciałem przez fotkę

referencyjną i nie poznałem w niej obiektu z zagadki. Jesli jakiś obiekt zweryfikowaliśmy negatywnie, to dopisujemy go do listy

odrzutów (ostatni element warunku). Po zmianie warunków i wygenerowaniu kolejnej listy nie będziemy musieli go sprawdzać ponownie. Statystycznie po przeglądnięciu połowy mamy zgubę. Chyba, że zapląta się Murphy i zguba będzie na samym końcu :). Oczywiście porównań można wykonywać w inny sposób. Korzystając np. z http://www.ngcic.org/dss/dss_ngc.htm (są fajne miniaturki)

lub jesli nasze ulubione planetarium można wywołać ze skryptu ze wskazaniem obiektu, na jaki ma się ustawić (w CdC można przez DDE to zrobić). Próbowałem w CdC ładować za każdym razem obrazek, ale to jest dużo wolniejsze. Można uzywać Aladyna - o tym więcej poniżej. Można wklepywać w googlach na wyszukiwarce obrazków numeru ngca/ica. Wszystkie chwyty dozwolone. Czasami dobrze jest odsunąc się od monitora i zobaczyć, jakie asteryzmy są charakterystyczne dla fotki (w szczególności dla gromadek otwartych), zeby się dobrze porównywało z referencyjną

Po półgodzinie poszukiwań stanie się jasne co to za obiekt.

 

Zachęcam do zastanawiania się podczas obserwacji jak dana emka czy ngc jest opisany w MCG. Po pewnym czasie nabierzemy wprawy, a i będziemy dostrzegać na niebie więcej.

Powyższe stosuje się do szukania galakyk po jej danych morfologicznych. Podobnie jest w przypadku gromadek otwartych, ale tutaj uzywam katalogu OCL i klas Trumplera, a dla mgławic bazki LBN.

 

 

Kolejnym krokiem jest wyszukanie innych słabych obiektów ze zdjęcia. Można użyć naszego planetarium. Ale z doświadczenia wiem, że CdC nie jest w tym względzie najlepszy. Ja osobiście używam do tego Aladyna (http://aladin.u-strasbg.fr/aladin.gml). Wiem, że ma on mnóstwo mozliwości, a ja wykorzystuję tylko drobną część. KOrzystam ostatnio z wersji appletowej (a propos własnie zobaczyłem, że jest nowa wersją :) ).

Z reguły odbywa się to przez prosty Load... w target numer ngc - naszego znalezionego i SUBMIT. Z otrzymanej listy wybieram POSS I (DSS1.375-LOW) i znowu SUBMIT - ten przegląd nieba jest chyba najlepiej zbliżony do współczesnej fotografii cyfrowej czy CCD. Pokazuje się nam obrazek naszej części nieba. Następnie nalezy załadowac sobie na to któryś katalog danych. Ja używam jednego z trzech serwerów SIMBADA, NEDa lub HyperLEda (pod przyciskiem Others...).

Dane są wyświetlane nad zdjęciu. Potem jest tylko sprawdzenie czy wykazane obiekty są także widoczne na zdjęciu.

 

W celu treningu gromadkę pozostawiam do odgadnięcia, ale po takiej podpowiedzi to juz bedzie proste.

Powodzenia

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oo Mistrz uchyla rąbka tajemnicy! piękna metoda eliminacji :) i jakżesz się ten ogrom nieba, do ogarnięcia zmniejsza :Boink: a już podejrzewałem, że to czary jakoweś, że tak po prostu całe niebo na pamięć znasz i to uch baardzo głęboko :) noo DS w oczach po prostu :lol:

pozdrowienia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Tomek , brawo AX . Jeżeli ktoś chce podpowiadać to teraz bo potem będzie :Cenzura::Cenzura::Cenzura:

 

Ewentualne pytania do Tomka zadawajcie śmiało , do pierwszej edycji konkursu mamy jeszcze trochę czasu ( zdjęcia konkursowe będą robione w nowiu)

 

Tą gromadkę galaktyk można potraktować jako wstępny trening a więc kto chce może na priva podsyłać odpowiedzi ( niepunktowane) Czyli należy nazwać jak najwięcej galaktyk widocznych na zdjęciu .

 

Drugi trening będzie łatwiejszy dla zachęty , może wybiorę jakąś emkę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dodam i kilka słów od siebie.

 

Inicjatywa zacna i chwała Piotrowi za jej podjęcie. Nie wiem jeszcze ile będzie trwał ten konkurs, ale jestem za tym, aby składał się on z kilku zadań (etapów) tak, aby nagroda poszła w godne ręce.

Sam prowadzę coś innego, co nazywa się Szkolna Liga Geograficzna i tam uczniowie rozwiązują zadania dotyczące geografii. Zadania są punktowane, o różnym stopniu trudności i pojawiają się co dwa tygodnie.

 

Proponuję więc aby:

1) zadań było co najmniej kilka;

2) zadania były zróżnicowane i pod względem trudności i pod względem tematyki;

3) zacząć od zadań łatwiejszych, aby na samym początku zachęcić do rywalizacji "słabszych";

4) zadania pojawiały się co 2-3 tygodnie;

5) nawet jeżeli będzie jedna nagroda, niech będzie kilka kategorii wiekowych ("stażowych"), np. do 18 lat, 19-24 lat, 25 i więcej.

 

I jeszcze jedna sprawa. Po ustaleniu ostatecznego regulaminu, a przed rozpoczęciem konkursu powinna ukazać się duża, czytelna informacja o nim. Myślę, że wiele osób, które mają mniej czasu na przeglądanie forum i rzadziej zaglądają do działu Astrofotografia, jeszcze o tej inicjatywie nie wiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawię teraz nagrodę główną czyli montaż . Kupiłem go po sierpniowych Kudłaczach 2003 w Astrokraku . Leszek dorobił sterowanie GO TO wlasnego pomysłu , widać na zdjęciach silniczki , centralkę sterującą i Astropilot . Ponad dwieście zdjęć publikowanych na forum do lipca 2004 była robiona za pomocą tego montażu. Obecnie nie wygląda tak ładnie jak na zdjęciu , nosi wyraźne ślady użytkowania ale jest w pełni funkcjonalny .

 

Nagrodę stanowi : montaż Soligor (bez lunetki biegunowej) razem ze statywem i całym zestawem GO TO z zasilaczem włącznie .

 

mont.jpg

 

 

mont1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno jest pisać o metodologii odgadywania zagadek, napiszę więc o własnych doświadczeniach.

(...)

 

W celu treningu gromadkę pozostawiam do odgadnięcia, ale po takiej podpowiedzi to juz bedzie proste.

Powodzenia

th

 

A ja naiwny myslalem, ze mam szanse :Boink:

 

Ide zbierac na mozntaz... :mellow:

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  Zakładam że już przy pierwszej eliminacji rozwiązania będą przysyłane z adnotacją : zagadka -nagrody i zagadka -sport . W tej drugiej kategorii wystartują osoby posiadające już swoje montaże i będą brać udział tylko "dla sportu".

 

Piotrze SUPER SPRAWA z tym konkursem !!!! Gratuluję decyzji !!!!

 

Ten montaż to Soligor , można powiedzieć do astrofoto.

Trzeba chyba zdefiniować co znaczy "posiadać montaż" .

Bo zauważ, większość ludzi którzy maja teleskopy to posiadają też jakiś montaż. Nie masz montażu to przewaznie nie masz teleskopu.

A Dave nawet posiada extra montaż i dopiero myśli o teleskopie.

 

Bo myślę że szansę w walce o ten montaż powinni mieć ludzie posiadający montaże słabsze ( eq1 np.) niż ten który jest nagrodą a nie tylko ci którzy go wogóle nie posiadają.

 

Z góry zaznaczam że jeśli wystartuję w konkursie to w kategorii zagadaka-sport gdyż mam już montaż napędzany w dwóch osiach.... wiatrem :)

 

P.S. W konkursie powinny być moim zdaniem jeszcze praktyczne zadania obserwacyjne, nie tylko odgadywanie zdjęć, bo nagroda jest mocna.

Edytowane przez Viaderny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie czekając na zdjęcia od autora zagadki, wrzucam swoje, i teraz pytanie: co jest na zdjęciu ??? do wygrania nie bylejakie nagrody, bo są to: baloniki w 4 kolorach (10 sztuk), słomki do napojów (różnokolorowe, 10 sztuk) i mój własny podpis, także jest o co walczyć :Boink:

 

moon_04-18-2005.jpg

 

 

P.S: liczba nagród ograniczona!!! :Boink:

 

 

 

 

 

P.S 2:Trochę śmiechu nie zaszkodzi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może poza konkursem o wiedzy zrobić konkurs kto zrobi najlepsze zdjęcie (obiekt podaje organizator) na jak najgorszym montażu (ale ten montaż musi być jego najlepszym)? I wtedy punkty się sumują i mamy zwycięzcę. To mogłoby być dobre bo pozwoliłoby wybić się młodym talentom astrofoto ;) Tylko że wtedy z góry odpadają osoby bez karekek/aparatow...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę, oto balonik:

_______

/----------\

/-------------\

|-------------|

|-------------|

\------------/

\---------/

\------/

|----|

|----|

|----|

~~~

 

i słomka:

 

___

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

* *

* *

* *

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

| |

----

 

Proszę i jeszcze raz gratuluję wygranej :helo::notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie obowiązują żadne kryteria czy ktoś ma już jakiś montaż czy nie , wybór kategorii konkursu pozostawiam każdemu do roztrzygnięcia we własnym sumieniu .

 

Trenigowa grupa galaktyk to NGC 4005 i okolice . Nikt prawidłowo nie opisał tego zdjęcia i jest to sygnał żeby konkurs główny zacząć od dużo łatwiejszej zagadki .

 

Jeżeli dobre prognozy na jutro się sprawdzą to późnym wieczorem zaczynamy zabawę na punkty .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc zaczynamy . Zasady są takie że kto pierwszy wyśle prawidłową odpowiedź dostaje 10 pkt , drugi 9 itd . Jeżeli będzie więcej niż 10 odpowiedzi to każdy następny solidarnie dostaje po 1 pkt żeby wyrównać szanse .

 

Edycji będzie wiele więc po pierwszej się nie zniechęcajcie bo jak mówią ostatni będą pierwszymi a pierwsi mogą być ostatnimi na koniec .

 

Odpowiedzi wysyłajcie na priva do mnie przez wiadomość AF lub na e-mail : Baxter@kki.pl z dopiskiem : konkurs -nagroda lub konkurs-sport w zależności czy odgadujecie dla przyjemności czy chcecie wygrać montaż .

 

Pierwsza zagadka łatwa dla zachęty , tą gromadkę na pewno każdy widział w swoim teleskopie . Należy ją nazwać . (nie jest to M-13!!!!!)

 

konk1.jpg

 

 

Odpowiedzi przyjmuję do czwartku do północy , potem ogłoszę pierwsze wyniki i ranking w obydwóch kategoriach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurka! Zaczelo sie! :D Jezeli fotki beda sie pojawiac ok. 5 rano, to wyglada na to, ze bede musial wszelkie mapy, atlasy itd. zabrac do roboty. Ciekawe jak zereaguje szef jak jeden z jego pracownikow zamiast pisac kody bedzie calymi dniami sleczal nad atlasem i stronami z fotkami referencyjnymi :banan:

 

Pewnie mnie zjecie na sniadanie jezeli chodzi o wiedze (nawet do cwiercfinalow pewnie nie wejde) i mam niejaka wyzutnie sumienia co do startu o nagrode (w sumie "jakis montaz" mam) ale powalcze o nagrode. Bede mial troche frajdy :)

 

Pytania:

 

1. Czy fotki zawsze beda o tych samych rozmiarach katowych?

2. Czy bedzie zalozony jakis watek z rankingiem punktowym, czy tez bedziemy dostawac np. tylko info kto wszedl do kolejnego etapu?

 

Pilnuj skrzynki. Jezeli konkurs bedzie mial duze powodzenie, to bedziemy ci zapychac skrzynke juz ok. 9 rano przy latwiejszych.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wstępnie pisałem że będą to fotki "prosto z nieba " więc publikowane byłyby nad ranem . Z uwagi na to że nie wszyscy mają dostęp do sieci od rana następne zdjęcia konkursowe bądą zamieszczane o godz 22-giej .

 

Jeżeli format zdjęcia ulegnie zmianie to będzie o tym info w opisie zdjęcia . Na razie są robione kamerką MX-7C . W wątku o galaktykach jest zdjęcie Leo Triplet i widać jakiej wielkości jest kadr kamerki . Galaktyki nie mieszczą się w całości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedzi napływają tak dobre jak i złe . Jako że to pierwsza eliminacja podpowiem że to nie jest M-15 ani M-69 ani M-3. Można jeszcze swoje odpowiedzi poprawić do północy , są wolne punktowane miejsca w obu kategoriach .

 

Mogę już uchylić rąbka tajemnicy że pierwszym liderem w kategorii sportowej będzie kobieta :Kwiatek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze rozdanie mamy za sobą . Gromada na zdjęciu to M-5 . Tym razem decydowała o miejscach kolejność zgłoszeń .

 

Klasyfikacja w kategorii sportowej:

1.Elwira 10 pkt.

2.Dave 9 pkt.

3.PiotrekT 8 pkt.

4.Dariusz Smoląg 7 pkt.

 

Kategoria - nagroda

1.Bas.sic 10 pkt.

2.Szymek Ozimek 9 pkt.

3.Bistii 8 pkt.

4.Skrzypas 7 pkt.

5.Qbanos 6 pkt.

6.Wlad 5 pkt.

7.AX 4 pkt.

8.Hans 3 pkt.

9.Paweł Schmidt 2 pkt .

 

Czekam na pogodę , jeżeli coś się uda zrobić to druga tura eliminacji jutro o godz 22-giej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.