Skocz do zawartości

Najtrudniejsza zagadka ale jaka nagroda !!!


PiotrZ

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie Domka zostało opublikowane aby został wskazany rejon nieba i to mamy zakończone . Dokładne zlokalizowanie gwiazdek może być trudne a nawet niemożliwe . Wlad pisał że to może układ gwiazdek przy NGC 2274 , Adamsz12 wskazał na NGC 2405 ale tej galaktyce na pewno zdjęcie już robiłem i byłoby widać słabiutką mgiełkę .

 

Możecie szukać ale swoje typy zgłaszajcie tutaj nie do mnie na priva . Może coś wspólnie uda się ustalić . Po czasie dowiedziałem się że ta fotka była publikowana na "zmiennych" i tam nie udało się gwiazdek zlokalizować .

 

Gdybyśmy byli pewni choć jednej gwiazdki to w Astroarcie można by ustalić zasięg z pomocą katalogu USNO 2 . Na 100 % identyfikowałem tam gwiazdy do 18,6 mag na swoich starych zdjęciach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie Domka zostało opublikowane aby został wskazany rejon nieba i to mamy zakończone . Dokładne zlokalizowanie gwiazdek może być trudne a nawet niemożliwe . Wlad pisał że to może układ gwiazdek przy NGC 2274 , Adamsz12 wskazał na NGC 2405 ale tej galaktyce na pewno zdjęcie już robiłem i byłoby widać słabiutką mgiełkę .

 

 

Spojrzałem do Guida na jeden i drugi obiekt i niestety nie zauważyłem układu gwiazd podobnego do tego ze zdjęcia. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz się przejaśnia ale w/g ICM ma być gorzej . Na szczęście te ich wyliczenia czasem się nie sprawdzają . Za 60-tkę zostałem już pokarany chmurami i deszczem a za kamerkę liczę na łagodny wymiar od aury .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrze, moja odpowiedź zawierała więcej informacji o innych obiektach na zdjęciu niż numer NGC, ale skoro nawet autor pytania mi nie wierzy i nie sprawdził okolicy gwiazd których numery i współrzędne podałem, a nawet z tego co zrozumiałem autor zdjęcia nie wie jaki obszar sfotografował, to załączam obrazek z dokładnie zaznaczonymi obiektami - ale to będzie kosztowało 15 pkt ekstra. B)

Zasięg na zdjęciu jest ok. 14,5 mag (zmyliłeś mnie mocno tymi 20mag na początku) i pole widzenia dość spore. W CdC trzeba sobie kliknąć "flip chart horizontaly" i "flip chart vertically".

bon1_rozw_adamsz12.jpg

 

PS. mam nadzieję że się nie mylę... :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jestem zaskoczony dośc dużym polem według mnie jakieś 2,5x4stopnie - ja obstawiałem na o wiele mniejsze - jeszcze raz gratulacje adamsz12 :Salut:

 

 

 

aha co do zasiegu to potwierzdzam mocno zawyżony - ja odnalazłem najsłabszą jakieś 15.3 mag

Edytowane przez bas.sic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto pełna odpowiedź Adama :

 

NGC 2405 i gwiazdy

 

Star

HR 2926 HD 61035

Flamsteed Number:

Bayer Letter:

Constellation:

Visual Magnitude: 6.27

Color Index:

Spectral Class: F0

Annual Proper Motion: 0.025 0.013

 

J2000 RA: 7h38m14.50s DE:+24°21'37.0"

Date RA: 7h38m33.77s DE:+24°20'52.7"

 

 

====

 

Star

HR 2905 HD 60522

Flamsteed Number: 69

Bayer Letter: Upsilon

Constellation: Gemini

Visual Magnitude: 4.06

Color Index: 1.54

Spectral Class: M0III-IIIb

Annual Proper Motion: -0.034 -0.106

 

J2000 RA: 7h35m55.30s DE:+26°53'45.0"

Date RA: 7h36m14.93s DE:+26°53'01.6"

 

 

 

Okazuje się że kamerka SBIG 2000 XM ma potężne pole kadru z krótkoogniskowym obiektywem .

 

To co ? przyznajemy punkty Adamowi ? Jeżeli tak to zrobię to z ogromną radością .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już fotka z dziś chyba będzie na jutro na 22, teraz już za późno, chociaż być może Piotr wyciągnie asa z rękawa i zaraz bedziemy mocno główkować  :D

 

Właśnie. Też się zastanawiam, czy czekać, czy zagadka będzie dopiero jutro?

Na jednych jutro rano czeka szkoła, a na innych praca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adamsz12 otrzymuje 10 pkt , nie mogę zmienić bo chętnie dałbym 15 :Salut:

 

Aktualnie jest tak , mam 20 surowych klatek z fajną galaktyczką zrobioną przed chwilą . Teraz zaszły chmury i robią się dark frame . Mógłbym dać zagadkę do trzeciej eliminacji dzisiaj gdzieś za godzinkę albo jutro o uzgodnionej porze czyli o godz 22-giej .

 

Co robimy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.