Skocz do zawartości

Zalany refraktor.


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

 

Wydarzyło się coś czego zawsze się obawiałem, sprzęt na dworze, ja śpię, a pioruny trzaskają i deszcz leje. Niestety, w ostatnia sobotę, podczas mojej drzemki, nastąpiło nagłe oberwanie chmury i  mój GT81 dostał w kość. Miało być czysto, mapa radarowa czysta, a wystarczyło trochę ponad godzinę, żeby się pogoda drastycznie odmieniła. Reszta sprzętu ocalała bez żadnych szkód, ale woda wdarła się między soczewki refraktora.

 

Próbowałem to przez pierwsze dwie doby suszyć, podgrzewać w szczelnej torbie z dessicantem, ale dzisiaj wygląda mi na to, że chyba walka została przegrana. Na soczewce od wewnątrz widać coś co niby wygląda na skroploną wodę, ale możliwe, że są to jakieś zanieczyszczenia po odparowanej wodzie. Wczoraj po całym dniu podgrzewania do ~45C i suszenia z tym dessicantem wydawało mi się, że wszystko odparowało, ale później jak temperatura spadła pojawiły się te kropelki (-> zdjęcie). Dzisiaj po całym dniu nie zauważyłem, aby ich ilość się zmniejszyła, mimo, że postępowałem tak samo jak wczoraj (podgrzewanie, nawiew etc.). Stąd teoria, że to tylko jakiś osad.

 

Radziłem się z kilkoma osobami, ale jestem ciekaw co inni doradzą. Ktoś miał podobną 'przygodę'?

 

Karol

 

WhatsApp Image 2021-08-17 at 19.17.38.jpeg

  • Smutny 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, karolbe napisał:

Na soczewce od wewnątrz widać coś co niby wygląda na skroploną wodę, ale możliwe, że są to jakieś zanieczyszczenia po odparowanej wodzie. Wczoraj po całym dniu podgrzewania do ~45C i suszenia z tym dessicantem wydawało mi się, że wszystko odparowało, ale później jak temperatura spadła pojawiły się te kropelki

 

 

a to nie wskazuje ze po prostu w środku siedzi wilgoć i skrapla się jak schłodzisz telep ? imo do rozkręcenia cały telep i wysuszenia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Susz wyciagiem do gory.

Chociaz to co napisal Marcin pewnie bedzie koniecznoscia..... ehhhhhh a potem kolimacja??? Oby nie. Czy dasz rade ja ewentualnie zrobić w PL? Nie wiem.

 

Wstepnie ok 2k pln w plecy. Oby nie ;( 

Edytowane przez Tayson
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mój plan póki co jest taki, żeby suszyć kilka dni. O ile mi się nie przewidziało, to wczoraj jak to odparowało wszystko, to na szkle nie było żadnego osadu, więc liczę na to, że to wciąż jest woda a nie zabrudzenia. Jak za parę dni nie będzie różnicy, to będę szukał najlepszej opcji, żeby rozkręcić i wyczyścić i potem kolimować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, karolbe napisał:

No mój plan póki co jest taki, żeby suszyć kilka dni. O ile mi się nie przewidziało, to wczoraj jak to odparowało wszystko, to na szkle nie było żadnego osadu, więc liczę na to, że to wciąż jest woda a nie zabrudzenia. Jak za parę dni nie będzie różnicy, to będę szukał najlepszej opcji, żeby rozkręcić i wyczyścić i potem kolimować.

Tylko nie susz zbyt nachalnie, bo powłoki mogą chcieć oddzielić się od szkła! Albo jakiś grzybek wejdzie.

Swojego Omegona tryplet 90mm skolimowałem (dzięki "uprzejmości" DHLa) więc pewnie i z Twoim dam radę. Masz dostęp do pustego długiego korytarza, tak około 80 m długości?

 

Nawet jak odparujesz całą wodę, na szkle pozostają zawiesiny z wody i pary wodnej. Kontrast obrazu dostanie po tyłku.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze jak zostawiam nienadzorowaną sesję, to mam wizję, że zaczyna się ulewa. Ale patrzę na radary, prognozy i się uspokajam. Jak widać mogą zajść lokalne i nagłe załamania pogody. Szczerze Ci współczuję i mam nadzieję, że chłopaki pomogą w ogarnięciu tematu.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie :-) Może się uda do nowiu to ogarnąć....:-)

 

Suszę teraz zwykłymi opaskami grzejnymi, zgodnie z sugestią Taysona suszę wyciągiem do góry (ale wyciąg już wcześniej wykręciłem). Mam zdjęcie z dzisiaj, jutro porównam czy jest jakaś różnica.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, isset said:

Zawsze jak zostawiam nienadzorowaną sesję, to mam wizję, że zaczyna się ulewa. Ale patrzę na radary, prognozy i się uspokajam. Jak widać mogą zajść lokalne i nagłe załamania pogody. Szczerze Ci współczuję i mam nadzieję, że chłopaki pomogą w ogarnięciu tematu.

https://botland.com.pl/content/133-arduino-w-polaczeniu-z-czujnikiem-opadow-deszczu-yl-83

 

Takie coś zrobię, z długim kablem, żeby wystarczyło do łóżka, podłączone pod głośnik/syrenę.

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karolbe napisał:

Takie coś zrobię, z długim kablem, żeby wystarczyło do łóżka, podłączone pod głośnik/syrenę.

 

Już może być za późno na reakcję. Jak to się mówi - lepiej zapobiegać, niż leczyć :) 

 

Edit: hmmm ale patent ciekawy i nie drogi...

 

 

Edytowane przez isset
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, karolbe napisał:

podłączone pod głośnik/syrenę

Albo napięcie do jajek, będzie bardziej skuteczne :P

A tak na poważnie, miałem taki sam przypadek ostatnio, na szczęście na teleskop padało ok 1 minutę i sprzęt ocalał bez rozkręcania 

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze sprzętem się nie rozstaje :D Ciepło ubrany siedzę od początku do końca gapiąc się na wykresy i schodzące zdjęcia ;) 

Lecz na zbliżającą się zimę przydałoby się coś wykminić bo wtedy grube skarpety i kalesony nie pomagają. 

U mnie to raczej problem z bezpieczeństwem, wszystko stoi na widoku i trochę strach zapadać w sen zimowy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Arciaq napisał:

Ciepło ubrany siedzę od początku do końca gapiąc się na wykresy i schodzące zdjęcia

 

Jak rano trzeba wstać do pracy, to trochę ciężko. Fakt, że od łóżka do pracy dzieli mnie przedpokój tylko, ale mimo wszystko ciężko zacząć o 8. Trzeba wypić kawę, poczytać wiadomości, no nie ma lekko...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, isset napisał:

 

Jak rano trzeba wstać do pracy, to trochę ciężko. Fakt, że od łóżka do pracy dzieli mnie przedpokój tylko, ale mimo wszystko ciężko zacząć o 8. Trzeba wypić kawę, poczytać wiadomości, no nie ma lekko...

Praca jeszcze przede mną, że tak powiem :D 

Pogapię się do 3 wrócę zestackuje materiał o 5 do spania i wstajemy o 13 ale już niedługo i też się będę o to martwił :( 

Życie jest okrutne (chyba) 

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minutes ago, karolbe said:

https://botland.com.pl/content/133-arduino-w-polaczeniu-z-czujnikiem-opadow-deszczu-yl-83

 

Takie coś zrobię, z długim kablem, żeby wystarczyło do łóżka, podłączone pod głośnik/syrenę.

 

A to ci dopiero :) Wlasnie jestem w trakcie robienia tego samego, tyle że zamiast Uno wybrałem IoT nano z bluetooth. Właśnie w wolnych chwilach pisze sterownik pod ASCOM żeby działało to jako SafetyMonitor. Plan jest taki żeby podpiąć to pod NINA i w połączeniu z IFTTT wysłać sobie notyfikacje na telefon :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, rybek0s napisał:

A to ci dopiero :) Wlasnie jestem w trakcie robienia tego samego, tyle że zamiast Uno wybrałem IoT nano z bluetooth. Właśnie w wolnych chwilach pisze sterownik pod ASCOM żeby działało to jako SafetyMonitor. Plan jest taki żeby podpiąć to pod NINA i w połączeniu z IFTTT wysłać sobie notyfikacje na telefon :)

Same mądre rzeczy tu ^^ Można też wyprowadzkę do Chile... zamiast tego napięcia do...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wessel napisał:

Ja też uważam że sprzęt jest cenniejszy niż kilka godzin snu

Nie zgadzam się. Niestety, kilka takich nieprzespanych nocek może bardzo poważnie zamieszać w naszym zdrowiu. 

Układ nerwowy jest wtedy nadszarpnięty. 

Chrzanić sprzęt chociaż oczywiście bardzo szkoda. 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.