Skocz do zawartości

Zalany refraktor.


karolbe

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, karolbe napisał:

Na pierwsze zdjęcia prawdziwych gwiazd czekaliśmy trochę ponieważ nie było pogody. Przemek mi pokazywał zdjęcia sztucznej gwiazdy, zapewniał, że jest idealnie, ale dopóki nie zobaczyłem prawdziwych gwiazd miałem pewne obawy. W załączniku jest zdjęcie wykonane 071MC PRO (czyli APS-C) zanalizowane przez ASTAP. Mi szczęka opadła, bo tak dobrze nie było nawet przed.

 

No i to tyle. Happy ending :-)

 

Miałem podobnie w achromacie SW102/500, po rozkręceniu obiektywu i ustawieniu dwóch soczewek obraz bardzo się poprawił. Tyle że ten sprzęt, to absolutny dół cenowy.

Z Twojego opisu wynika chyba jednak, że Chińczycy nawet w refraktorach APO nie ustawiają soczewek, tylko składają na pałę - byle szybciej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.09.2021 o 01:13, Ajot napisał:

Miałem podobnie w achromacie SW102/500, po rozkręceniu obiektywu i ustawieniu dwóch soczewek obraz bardzo się poprawił. Tyle że ten sprzęt, to absolutny dół cenowy.

Z Twojego opisu wynika chyba jednak, że Chińczycy nawet w refraktorach APO nie ustawiają soczewek, tylko składają na pałę - byle szybciej...

Pozwolę trochę sobie skomentować :)

 

  1. Zwykle WO ma doskonałą jakość, poza rzadko występującym pinczem, i nieco "nierównymi" Kotkami 51 nie mam zastrzeżeń.
  2. Chińczyk w fabryce poświęca na to parę sekund. Ja poświęciłem ze 3 wieczory po 2-3 godziny, raz po to by pokazać to Karolowi @karolbe
  3. Czy zła kolimacja jest problemem? Otóż nie! Już wiele razy torpedowałem frazę "fabryczna kolimacja". Nie ma prawa być czegoś takiego, warunki, wilgotność, temperatura, transport. W reflektorach to absolutnie nie, a w refraktorach "na granicy".
  4. To są zmartwienia astrofoterów-leniuszków, którzy "nie chcą kombinować". Niestety, kiedyś ludzie sobie sami nawet teleskop robili, i nie marudzili, że nie trzyma kolimacji.
  5. Kolimacja nie wymaga wyjęcia i zabrudzenia soczewek! Można ja zrobić bez trudu przy pomocy narzędzi typu: śrubokręt, apochromat, montaż/statyw, sztuczna gwiazda, 10-20 m dystansu.
  6. Ja robiłem to z salonu do kuchni w warunkach przytulnego mieszkania, z komputerem na parapecie.
  7. Problemem w wypadku tej kwestii było czyste złożenie soczewek, a w tym fabryka jest niezrównana. Komora z przepływem laminarnym umożliwiłaby lepsze zrobienie tego, pod warunkiem, że ktoś chciałby mieć taki "mebel" w domu!

 

ReasumującFabryka czysto składa, i poświęca chwilkę na skolimowanie. Później wysyła te rzeczy z Tajwanu... Jeśli ktoś umie, i własnym sumptem poświeci dwie godziny na kolimację, na pewno wyprzedzi fabrykę, i nie ma w tym nic dziwnego. Zaznaczam, że poza rzadkimi przypadkami starych TS-ów, nigdy nie robiłem kolimacji fabrycznie nowemu apochromatowi... 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.