Skocz do zawartości
  • 0

Astrofotografia - kompletowanie sprzętu.


Demogorgon

Pytanie

Witam wszystkich,

 

jestem wizualowcem, który postanowił połapać nieco fotonów. Chciałbym zacząć od astrofotografii krajobrazowej i w miarę łapania zajawki kompletować sprzęt. Powiedzmy, że moim celem (być może w bardzo dalekiej przyszłości, to się okaże) będą obiekty takie jak kwintet Stefana czy Koński łeb, ale na pewno też chciał bym uwiecznić jakąś gromadę galaktyk. 

 

Ilość dostępnego sprzętu przerasta mnie stąd radzę się Was, co kupować na początku aby wykorzystać pod koniec drogi.

 

Jako, że chcę zacząć od astrofotografii krajobrazowej, będę potrzebował na start: lustrzanki, obiektywu i statywu. Natomiast docelowo myślę o jakimś APO 80 na HEQ5. Taka ścieżka będzie ok? Może coś innego niż APO?

 

1) Jaki aparat polecacie na start, który wykorzystam później w połączeniu z teleskopem? Canon/Nikon? Model?

2) Jaki statyw? Warto kupić od razu statyw który można później wykorzystać pod głowicę HEQ5 czy na razie się tym nie przejmować i kupić mniejszy?

 

Budżet: nie chciał bym podawać konkretnej kwoty ale raczej budżetowo chcę podejść do tematu, coś z dobrym stosunkiem cena/jakość, chce się pobawić, ma to być pierwszy sprzęt, jeśli astrofoto pochłonie mnie totalnie wtedy go wymienię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ja pierwszy poważny setup miałem:

Heq5 +ed80 + canon 1100d. Do tego luneta do guide 80/400 (najtańsza wtedy była), kamerka T7, Astrolink, hub USB wtedy by mieć wszystko w 1 miejscu, laptop mały używany (bardzo tani) i akumulator od samochodu. Koszt wtedy używanego wyniósł mnie ponad 8 tysięcy. Teraz da się złożyć ciekawszy zestaw jeśli chodzi o dodatki typu małe gudie czy Asiair. Ale sądzę że ceny sprzętu poszły też odpowiednio w górę. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja mam chyba podstawowy i w miarę na poziomie sprzęt ale też trzeba trochę rzucić siankiem. 

Canon D70 teraaz za 2tysie kupisz plus mod, ale możana za te pieniądze szukać już EOS D6 pełna klatka.

eq3-2 go-to 2800 ze sklepu ( kupiłem na raty więc tak nie boli :P ) trzeba troche sie pobawić przy rozkręcaniu i smarowaniu ponownym bo chińskie smary i rozregulowane przeważnie przychodzą.

Teleskop ED72 420mm teraz niestety 2tys, flattener 1200zł, 

Guiding ASI 120mini- 700zł, ZWO 30 f4 (lunetka do kamerki guide) 0k 400zł

Ja na poczatek jestem mega zadowolony z zestawu. Kupuje nowe bo mam gwarancję i pewność że będzie działać. Można kombinować i szukać używek ale mocno z ceny nie zejdziesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz dopiero zaczynać, to ja bym proponował więcej wydać na montaż (niesmiertelny HEQ5) i najprostrzą lustrzankę z bylejakim obiektywem. 

Najwięcej pójdzie na heq5, ale też wystarczy tobie na b. długo. A potem jak się astrophoto przyjmie, to po latach wrócisz na ten wątek, przeczytasz pierwsze dwa komentarze i z uśmiechem na twarzy przyznasz im rację.

 

W skrócie:

UCIEKAJ POKI JESZCZE MOZESZ!

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
11 hours ago, TUR said:

Kiedyś kolega powiedział mi... jak byłem młody to był zapał, ale nie było kasy na astrofoto. Potem była kasa, ale nie było czasu, bo wiadomo... obowiązki. Potem była kasa i czas, ale zdrowia już nie było.

 

Zatem trzeba focić kiedy się tylko da :) 

 

"Żeby młodośc wiedziała, żeby starośc mogła.." ? ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jak chcesz tyle wydać na puszkę, to raczej celuj w używaną FF i moda (D610, D750, 6D itp) i do tego jasne stałki Sigmy lub Samyanga. Świetnie się sprawdzi w astrokrajobrazie ze statywu, potem wsadziśz to na SW SA, a na koniec doczepisz to do jakiegoś APO albo Newtona na HEQ5.

Edytowane przez Pysiak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jeśli chcesz rzeczywiście kupić nowy aparat, może warto zerknąć na zestawienie sensorów ( https://www.photonstophotos.net/Charts/Sensor_Characteristics.htm) i wybrać coś o podobnych parametrach, ale nowszej konstrukcji np. Canon RP? Lżejszy niż 6D, co ma znaczenie patrząc na nośność montaży i ugięcia fokuserow. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Propozycja na start ale z miarę dobrymi wynikami:

- teleskop: ED80 + flattener 2200-2700zł

- aparat: Canon 6D lub Nikon np. D610 (najlepiej po modyfikacji) 2500-3500zł

- montaż: HEQ5 lub EQ-G Sirius 3300-3800zł

- filtr LP: Optolong L... lub Idas np D2 ca 1000zł

- wężyk spustowy 120zł

- zasilacz i power bank 150-800zł

- grzałka 50zł

 

Dalej:

- guider (luneta/OAG + np ASI120mini

- focuser

- PS, Pixinsight, Maxim itp

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mocno tajemnicze pytanie, za dużo zmiennych wykluczających :haha:

Skoro chcesz krajobrazy, to znaczy, że będziesz wyjeżdżał poza podwórko własne. 

Najwygodniej tu będzie się sprawdzał mały tracker - Star Adventurer lub któryś iOptrona (zapomniałem który był tam lepszy). 

Jeśli chodzi o aparat to raczej fajnie z modem. Pytanie czy chcesz modyfikować nówkę? Jeśli nie to któryś Fuji bodaj bez moda naturalnie łapie dużo więcej wodoru. 

Później możesz sprzedać albo dozbierać na duży montaż i teleskop. Tylko pamiętaj, że astrofoto to więcej niż telep i montaż - zasilanie wyjazdowe, flattener/reduktor, grzałki, komputer do sterowania, guiding i może nawet filtry z czego robi się dodatkowe jakieś 1-1,5 tyś. w wersji ekonomicznej. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Demogorgon napisał:

A Nikon D7500 będzie ok? https://fotoforma.pl/lustrzanka-nikon-d7500-body.html 

 

Akurat aparat i obiektyw chciał bym kupić nowy bo fakturkę potrzebuje.

D7500 jest genialny do astro - najlepsza niepełnoklatkowa matryca Nikona, gigantyczne ISO pozwalające wygodnie ostrzyć i kadrować na LV, odchylany ekran. Jedynie nie jestem pewien, jak z jego możliwością modyfikacji - czy da się zrobić "dobrego" moda bez baadera - brak opisów i zdjęć w sieci, a sam jeszcze nie modyfikowałem.

Do astrokrajobrazów lepsza byłaby pełna klatka, najlepiej D750 (w którym mod jest prosty), ale pod teleskop będzie się marnować, bo raczej nie pokryjesz pełnej klatki skorygowanym polem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.