Skocz do zawartości

Andromeda sierpień


Pioter Es

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam dwie prace Galaktyki M31. Obie to ten sam materiał 25x240s, ISO 800, strzelane EOS D70 na eq3-2, edkiem 72 oraz guiding Asi 120 mini. Pytanie która przedstawia prawidłową drodę rozwoju? Pierwsza gdzie podobo jest więcejsz szczegułów (nie bardzo mi sie podoba, żółta i tło słabe) czy wersja 2 gdzie kolory bardziej do mnie przemawiają i tło jest w miarę dopuszczalne. Mi osobiście przypadła do gustu wersja 2. Nie wspominm już o gwiazdach, które straciły kolor ale jeszcze nie pprtafię go odzyskać po starnecie :( Wszelkie uwagi mile widzianę. Astrofoto bawię sie od roku więc zbieram jak najwięcej info póki co :) Pozdrawiam

WERSJA 2

 

andromeda 11.08.2021.jpg

andromeda 11.08.2021 wersja 2.jpg

Edytowane przez Pioter Es
  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem jakimś znawcą ale 4min klatki na eq 3-2 bez guidingu robi raczej więcej złego niż dobrego. Skrócił bym czas co najmniej o połowę  a ilość klatek zwiększył  2-3 razy i trochę mniej agresywna obróbka,nic na siłę wiadomo że każdy by chciał wyciągnąć ile się da ale czasami nie tędy droga. Pozdrawiam D.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś niedobrego się stało z gwiazdami w wersji 1.

Przecież tam jest ich dużo, a Ty je strasznie przygasiłeś. Piszesz coś o starnecie - moim zdaniem usuwanie gwiazd w tym wypadku jest niepotrzebne. Osobiście uważam, że im mniejsza ingerencja w fotografię, im mniej "bajerów" podczas obróbki stosujesz tym lepiej dla końcowego efektu.

Wersja 2 zdecydowanie lepsza.

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Darula napisał:

Nie jestem jakimś znawcą ale 4min klatki na eq 3-2 bez guidingu robi raczej więcej złego niż dobrego. Skrócił bym czas co najmniej o połowę  a ilość klatek zwiększył  2-3 razy i trochę mniej agresywna obróbka,nic na siłę wiadomo że każdy by chciał wyciągnąć ile się da ale czasami nie tędy droga. Pozdrawiam D.

Zapomniałem wstawić że był guiding. Bez raczej było by niemożliwe ciągnąć 4 min. Racja nie ma co szarpać materiału. Wiecej klatek napewno zobi różnice. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 hours ago, Pioter Es said:

Zapomniałem wstawić że był guiding. Bez raczej było by niemożliwe ciągnąć 4 min. Racja nie ma co szarpać materiału. Wiecej klatek napewno zobi różnice. 

Racja 4min bez guidu ciężko choć parę razy słyszałem legendy o 3min bez  :)) Też niedługo zabieram się pożądane za tą panią zobaczymy co wyjdzie. A więcej klatek zawsze robi różnicę,raz że łatwiej się obrabia dwa że dużo więcej sygnału siedzi i można ciągnąć do maximum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z racji pogody jaką mamy oststnio  :( przysiadłem jeszcze raz i trochę popracowałem nad wersją ostateczną. Fakt jest trochę mało materiału ale chyba lepiej narazie nie zrobię. Idą długie nocki to i więcej się posiedzi przy foceniu :)

267856627_anromeda11_08.jpg

Edytowane przez Pioter Es
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zgadzam się, gwiazdki świecą jak na choince w boże narodzenie, w tle też widać kosmos jako zółto/niebiesko/zielony, a sam obiekt jakby się lekko schował - osobiście wolę twoją wersję nr 2 bo tło jest bardziej jednolicie czarne, sam obiekt jest dobrze eksponowany, powiedziałbym że masz tam nawet lekkie 3d na samej andromedzie, jej obłoki widać że nimi są - na ostatnim przysłaniają ją punktowe gwiazdki i traci swój majestat i jest jakoś dziwnie zbyt zielona; gdyby to była moja fotka to na zdjęciu nr2 powalczyłbym z prześwietleniem środka ; oczywiście to tylko moje zdanie a już tak mam że nie lubię jak za dużo gwiazdek świeci tam gdzie focimy obiekt mgławicowy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezentujesz zdjęcia w pełnej skali = widać wszystko a do tego obrazy są przeprocesowane. Musiałem pobrać każdy z nich na HDD i skalować np do 2500px na jednym boku. Znacznie lepiej to wygląda szczególnie 3cia wersja gdzie ciemne struktury są za bardzo ostrzone (takie coś rób na maskach). Z wersji 3 zdjąłbym zielonego. 

Czasy - jeśli sygnał nie jest przepalony na pojedynczej klatce, gwiazdy są punktowe a montaż daje radę to uciągnąć to ok. Zagłębił bym sie jeszcze w odległości matrycy bo rogi ciągną jak cholera. W mniejszej skali tak nie widać ale przy powiększeniu trochę boli.

 

"Wiem że nic nie wiem"...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hey

 

Wybacz ingerencję, ale potraktowałem go HLVG i Annie's Actions - jestem początkujący, ale widzę że już jest lepiej z tym zdjęciem, nie ma tej zieleni - sama andromeda jest doskonale na moje amatorskie oko uchwycona, Annie's wyłancza gwiazdy i jest świetna bez nich, szkoda że nie mam tiffa - w każdym razie mając go spróbowałbym starneta++ i edytował samą andromede a potem zajął się gwiazdami i złożył do kupy w jedno - gratuluję świetnego zdjęcia galaktyki 

andro 1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.