Skocz do zawartości
  • 0

Mobilny zestaw - guiding


wismat

Pytanie

Pytanie do mobilnych astrofotografów. Czy posiadając SWSA lub SkyGuiderPro używacie autoguidera na ST4 czy raczej bierzecie ze sobą laptopa i używacie phd2? 
Powoli myślę nad skleceniem takiego zestawu, ale nie chce brać ze sobą banku energii. Wolałbym raczej tylko powerbanka na grzałki. 
Na tą chwilę ogniskowej nie przewiduje większej niż 135mm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
Teraz, Maetrik napisał:

To nie potrzebujesz guidingu do tego, swsa ciagnie samyanga spokojnie.

Niby tak ale i tak planuje na 5 minut podłączyć laptopa żeby szybko sharpcapem złapać biegun, raczej baterii nie starczy na całą sesję. Dlatego zastanawiam się czy można byłoby przy okazji podpiąć tą kamerkę z lunetką do st4. Tylko nie mam pojęcia czy to się jakoś dodatkowo ustawia. Czy wystarczy podpiąć i działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minuty temu, wismat napisał:

Niby tak ale i tak planuje na 5 minut podłączyć laptopa żeby szybko sharpcapem złapać biegun

I znowu, nie potrzeba :)

Precyzja ustawiania przez lunetkę spokojnie wystarcza na potrzeby 135mm. Trzeba ułatwiać sobie życie - zestaw mobilny - jak najmniej gratów kabli itp.. to naprawdę działa - testowałem nie raz!

A baterie (paluszki) z swsa wytrzymają spokojnie cała noc jak nie więcej. Ewentualnie powerbankiem można się wspomóc.

 

Edytowane przez Maetrik
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, wismat said:

A musiałeś ją justować czy raczej jest to już fabrycznie przygotowane do działania? 

 

Największy problem to to, że trzeba to ustawianie robić pod obciążeniem i często powtarzać - łatwo się rozjeżdza (to pewnie zależy też trochę od statywu, choć wątpię by ten mobilny był jednocześnie bardzo sztywny)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
24 minuty temu, wismat napisał:

Czy posiadając SWSA lub SkyGuiderPro używacie autoguidera na ST4 czy raczej bierzecie ze sobą laptopa i używacie phd2? 

 

Musze przyznać, że nie rozumiem różnicy pomiędzy dwoma setupami. O ile wiem SWSA można guidować tylko przez ST4 sterowany za pomocą np PHD2 podłączonego do kamery. 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, wismat napisał:

musiałeś ją justować czy raczej jest to już fabrycznie przygotowane do działania? 

Moja była fabrycznie ok, sprawdziłem tylko i nic więcej nie robiłem z nią.

1 minutę temu, Agent Smith napisał:

To zależy od posiadanego egzemplarza - rozrzut jest ogromny - miałem 3 to wiem :)

Zapewne masz rację, ale ciężko chyba mimo wszystko trafić egzemplarz, który nie poradziłby sobie ze 135mm powiedzmy te 60 czy 90s. A takie czasy dla samyanga z jego światłem spokojnie wystarczają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, Agent Smith napisał:

Największy problem to to, że trzeba to ustawianie robić pod obciążeniem i często powtarzać - łatwo się rozjeżdza (to pewnie zależy też trochę od statywu, choć wątpię by ten mobilny był jednocześnie bardzo sztywny)

 Nie jest. To jest największy mankament dołączonego klinu. Można ustawić idealnie za pomocą SC po jednej stronie ale po najechaniu na cel może się to kompletnie zmienić. Mi się udało znacznie poprawić sytuację zamieniając domyślne podkładki w klinie na metalowe. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minutes ago, spock said:

 Nie jest. To jest największy mankament dołączonego klinu. Można ustawić idealnie za pomocą SC po jednej stronie ale po najechaniu na cel może się to kompletnie zmienić. Mi się udało znacznie poprawić sytuację zamieniając domyślne podkładki w klinie na metalowe. 

Jest. Fakt, że sobie z tym poradzłeś nie oznacza, że ten problem nie występuje.

5 minutes ago, spock said:

 

Musze przyznać, że nie rozumiem różnicy pomiędzy dwoma setupami. O ile wiem SWSA można guidować tylko przez ST4 sterowany za pomocą np PHD2 podłączonego do kamery. 

 

Są też autoguidery, jest też RPi...
Co oczywiście nie oznacza, że nie warto próbować bez guidingu.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
6 minut temu, Agent Smith napisał:

 

Największy problem to to, że trzeba to ustawianie robić pod obciążeniem i często powtarzać - łatwo się rozjeżdza (to pewnie zależy też trochę od statywu, choć wątpię by ten mobilny był jednocześnie bardzo sztywny)

Myślę nad czymś tego pokroju.


 

 

Teraz, Agent Smith napisał:

Jest. Fakt, że sobie z tym poradzłeś nie oznacza, że ten problem nie występuje.

 

Są też autoguidery, jest też RPi...

Raczej na moje obecne plany to chyba będzie przerost formy nad treścią :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minutę temu, spock napisał:

Podobno klin od WO znacznie poprawia sytuację.  

Z pewnością tylko kosztuje prawie tyle co cały swsa ;)

mi ten fabryczny aż tak nie przeszkadza, fakt przy ustawianiu czy po kadrowaniu czasem trzeba zrobić małą korektę ale nie jest tak źle. A jak już ustawisz masz spokój na całą noc :)

 

@wismat

 

https://www.astroshop.pl/kliny-paralaktyczne/william-optics-klin-paralaktyczny-high-latitude-skyguider-pro/p,64967

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minutes ago, spock said:

 

 Podobno klin od WO znacznie poprawia sytuację.  

Dokupilem klin od Skyguider Pro i powiem ze to jest absolutny ''must have'' upgrade :)

Ustawianie na polarna jest bardzo latwe i plynne - zadnych skokow, przeskokow itp.

Do tego sztywnosc calego ukladu jest naprawde imponujca.

Tak - jest to drogi upgrade, ale wart kazdej zlotowki  :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
15 minut temu, Marvaz napisał:

Dokupilem klin od Skyguider Pro i powiem ze to jest absolutny ''must have'' upgrade :)

Ustawianie na polarna jest bardzo latwe i plynne - zadnych skokow, przeskokow itp.

Do tego sztywnosc calego ukladu jest naprawde imponujca.

Tak - jest to drogi upgrade, ale wart kazdej zlotowki  :)

 

 

To prawda - co prawda sprzedałem SWSA, ale sam klin od WO mam - bardzo sztywny, w ciągu nocy nie zmieniło się ustawienie na polarną. Oryginalny klin był dużo gorszy, dużo mniej sztywny.

Edytowane przez tomchm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.