Skocz do zawartości

Co w sumie fotografujemy w galaktykach?


Patryk Sokol

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

 

Ostatnio pokazywałem swojej partnerce to zdjęcie (które już tu było):

1693243436_GalaktykaTrjkta2.thumb.jpg.d122dc7eac17a1f3ade88661a00b05f5.jpg

 

I zadała mi dosyć oczywiste pytanie tzn:
"To różowawe to mgławice emisyjne, a reszta to co?"

 

I w sumie nie wiem :D Stąd pytanie do Was co w sumie tam widzimy?

Co nam zażółca okolice jądra, czy widać np. gromady kuliste, itp?

Interesują mnie szczególnie te kropkowate szczegóły wpisane w ramiona.  Bo wiadomo, że to nie pojedyncze gwiazdy, ale co to w takim razie?

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest pył, są gwiazdy-głównie takie składniki. Zobacz na M 110 - składa się z samych gwiazd a wygląda jak kulka pyłu.

Droga Mleczna to galaktyka w zbliżeniu - gwiazdy i pył np. IFN

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

 

Interesują mnie szczególnie te kropkowate szczegóły wpisane w ramiona.  Bo wiadomo, że to nie pojedyncze gwiazdy, ale co to w takim razie?

 

Wydaje mi się, że to chmury gwiazd i/lub asocjacje gwiazdowe

 

Edytowane przez Antek Staszewski
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawie ma się sprawa z M104 (Sombrero). Ta jasna, jednorodna „mgła” w obrębie pierścienia pyłowego to też gwiazdy (bardzo rozległe zgrubienie centralne), i jako mrowie obiektów dyskretnych (a nie lita „ściana”) nie zasłaniają tego, co za nimi, więc widać też tylną część pierścienia (np. na dokładnym zdjęciu z HST).

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


WIKI twierdzi, iż...

 

 

Galaktyka – duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii. Typowa galaktyka zawiera od 107 do 1012 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.

 

Oprócz pojedynczych gwiazd, galaktyki zawierają dużą liczbę układów gwiazd oraz różnego rodzaju mgławice. Większość galaktyk ma rozmiary od kilku tysięcy do kilkuset tysięcy lat świetlnych. Odległości między galaktykami sięgają milionów lat świetlnych. Szacuje się, że w widzialnym Wszechświecie istnieje 350 miliardów dużych galaktyk oraz 3,5 biliona galaktyk karłowatych. Wszystkie te galaktyki tworzą 25 miliardów grup galaktyk zawartych w 10 milionach supergromad galaktyk.

 

Galaktyka, wewnątrz której znajduje się Układ Słoneczny, to Droga Mleczna.

 

Najdalsza znana obecnie galaktyka (o potwierdzonej odległości) to GN-z11.

 

Największą znaną galaktyką jest IC 1101.

 

Aby wytłumaczyć obserwowane efekty (np. grawitacyjną spójność rozległych galaktyk o małej widocznej masie), przypuszcza się, że zasadniczą część masy galaktyk stanowi hipotetyczna ciemna materia, czyli cząstki lub obiekty emitujące zbyt mało promieniowania, by mogły być wykryte. Zgodnie z tym modelem, z obliczeń wynika, że ciemna materia stanowi ponad 90% masy galaktyk. Mimo to jej natura nie jest znana. Istnieją dowody na to, iż w centrum wielu lub nawet wszystkich galaktyk mogą istnieć supermasywne czarne dziury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M31 galaktyka w Andromedzie ma dużo klasterów globularnych (xD) i możemy je spokojnie podziwiac jak się postaramy

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Andromeda_Galaxy

 

Screenshot_20210821-113637_Chrome.thumb.jpg.61bc9851299a735846856037229b885e.jpg

 

Tu amatorskie "dostrzeżenia"

https://www.astrobin.com/267215/?nc=all

 

W dalszych galaktykach obserwacje gromad kulistych są już pewnie niemożliwe. Za to supernowych spokojnie.

 

Ciekawostka: najdalszą od nas gromadą kulistą jaką ja znam jest Intergalactic Wanderer w Rysiu, ok 300k lś. Czyli "kilka" dróg mlecznych. Ogladałem eRCekiem :)

 

https://en.m.wikipedia.org/wiki/NGC_2419

 

Dlaczego Słońce zachodzi na czerwono? Nudne, każdy wie. No wlaśnie dlatego niektore chmury molekularne są żółtoczerwone a gwiazdy na nich pomarańczowe. "Przeszkody" maja akurat taką gęstość, że "zdejmują" troche niebieskiego. Niektóre za to są tak gęste, że prawie czarne. Niebieskie gwiazdy na tle gęstego brązowego pyłu mają szansę być "przed nim" lub "w nim" (Irys).

 

Stąd także i zmiana kolorystyki galaktyki, szczegolnie części zasłoniętej gęstszą materią bliżej jądra.

 

Wiele z tych niebieskich "paciek" to regiony H_II, M101 Pinwheel jest rekordzistą, polecam tam się przyjrzeć. Są regiony Ha, które już zostały wymienione. A reszta to po prostu średnie światło gwiazd. 

 

Może o czyms zapomnialem? Jak sobie przypomnę to dopiszę.

 

Tu właśnie suma światła naszej galaktyki wstecznie, w maluteńkim ułamku odbita od kosmicznej kołderki wróciła do mojego sensora. :)

 

received_160006006255997.thumb.jpeg.0f1d56fafd10fb58494866867a2af8ab.jpeg

https://astrob.in/4dk06a/D/

 

PS. W moim temacie o 294mm kalibracja, jest obrazek surowy Ha z M101. ;) Tak mi się skojarzyło.

https://astropolis.pl/topic/79472-tło-i-jego-kalibracja-w-sensorach-asi294mcmm/

 

Edytowane przez Przemek Majewski
dodatki
  • Dziękuję 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.