Skocz do zawartości

NGC 6960 Miotła Wiedźmy (Welon Zachodni)


WojtasSP320

Rekomendowane odpowiedzi

Grotuluję. Dla mnie ładna. Przypomina mi pierwsze miotły sprzed lat kiedy koledzy astrofociarze właśnie takie zdjęcia publikowali na forach. Dzisiaj focą drogimi sprzętami i wyciągają z materiału ile się da. Ale znika taki naturalny walor jak na twojej fotce. Gdybyś tylko zechciał obrócić zdjęcie. Nie jestem przyzwyczajony do takiego ustawienia. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od klasy sprzętu: ( oglądam fotkę, jakbym nie czytał czym robiona) : korektor masz źle ustawiony. Właściwie każdy róg to zniekształcenia typu coma, a prawy dolny najgorzej. I chyba drobny problem z ostrością.

A ogólnie to za mało materiału, co skutkuje dużym szumem na całej fotce. Poza tym musisz poćwiczyć obróbkę gwiazd, bo o ile mgławica wygląda nieźle o tyle gwiazdki już nie. Ale nie jesteś w tym sam - ostatnio na forum pojawia się wiele fotek, których autorzy zapominają że zdjęcie to w zasadzie trzy elementy: obiekt, tło i gwiazdy. A nie tylko obiekt.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ważniejsza byłaby dla nas informacje nie które jest to zdjęcie na forum, ale ogólnie wykonane przez ciebie.  W rok można zrobić spory progres, albo wcale.
Zdjęcie zbyt mocno wyciągane za uszy. Z takiej ilości materiału nie da się dobrze pokazać mgławicy, a zarazem tła i gwiazd. Oczywiście niektórzy magicy mogliby coś tu zdziałać, ale nie o to teraz chodzi. Jeżeli obrabiasz zdjęcie całościowo bez separacji gwiazd, to zwróć uwagę na moment w w którym gwiazdki robią s ię już nieakceptowanie, a szum zaczyna dominować w tle. Wtedy po prostu trzeba przestać bo albo materiału jest za mało, albo nasze umiejętności obróbki są jeszcze niedostateczne.
Czasami less is more. Ale rozumiem że na początku przygody brakuje powściągliwości w obrabianiu materiału (chyba każdy to przerabiał)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

korektor masz źle ustawiony. Właściwie każdy róg to zniekształcenia typu coma, a prawy dolny najgorzej. I chyba drobny problem z ostrością.

Super, na takie komentarze liczylem :). Co można jeszcze z tym zrobić? Korektor ustawiony z suwmiarką na 75mm od matrycy. Czy to może być wina jakiegoś tilta w torze optycznym? Zdjęcie jest cropowane więc i tak najgorszej części się pozbyłem.

 

2 godziny temu, fizyk5 napisał:

Niemodyfikowanym toż to sadomacho

Ciężko powiedzieć żonie że oprócz nowego montażu i nowego teleskopu potrzebuję jeszcze nowy aparat bo ten poprzedni za 3k jest niewtstarczający :laughing:. Ale mam nadzieję, że z czasem się dorobię. Na razie robię czym mogę.

 

7 godzin temu, licho52 napisał:

Biorąc pod uwagę sprzęt i czas naświetlania to myślę że bardzo dobrze wyszło.

Fota była robiona już praktycznie na sam koniec sesji kiedy wiedziałem że zostało już około jednej godziny w nocy astronomicznej.

Coś na zasadzie "a zobaczymy może coś wyjdzie". Na pewno będę próbował podejść jeszcze raz do tematu kiedy będę miał lepsze warunki.

 

2 godziny temu, wessel napisał:

Poza tym musisz poćwiczyć obróbkę gwiazd

Co można w nich jeszcze poprawić (oprócz komy i może ostrości)? Próbować zmniejszyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz tilt ale bym go nie likwidował dopóki nie osiągniesz właściwej odległości korektora od matrycy. Te 75 mm to jest podany wynik przez fabrykę , w lwiej części przypadków niezgodny z rzeczywistością . Odchyłki mogą być do kilku mm. Trzeba zdobyć podkładki i eksperymentalnie dobrać tą odległość.

Przy większej ilości materiału odseparować gwiazdki od mgławicy i obrabiać osobno.

Jak ustawiasz ostrość?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.08.2021 o 08:45, tex88 napisał:

Ważniejsza byłaby dla nas informacje nie które jest to zdjęcie na forum, ale ogólnie wykonane przez ciebie

Wcześniej przez ok rok robiłem zdjęcia achromatem skywatcher 102/500 (łoo panie tam to dopiero było widać kosmos... mówię o aberracjach :laughing:) Dopiero jakiś miesiąc temu dorobiłem się 6" newtona. Przez ten rok zrobiłem M42 (a jakże!), M31, M45, M101, M51, M81 i M82, NGC281, M63 i trochę księżyca i słońca (w tym zaćmienie). Podczas ostatnich nocy upolowałem jeszcze M16 i M27 ale nie jestem z powyższych na tyle zadowolony żeby prezentować je w tak zacnym gronie (choć mi się podobają i pokazywałem je osobom nieobeznanym i każdy mówił "no ładne... a co to?" :laughing:).

 

Dopiero teraz czuję że jestem na poziomie beginner.

Edytowane przez WojtasSP320
błędy w symbolach obiektów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, wessel napisał:

Trzeba zdobyć podkładki i eksperymentalnie dobrać tą odległość.

Mam dwa dystanse regulowane (jeden na zapas i jednego używam).

 

17 minut temu, wessel napisał:

Jak ustawiasz ostrość?

Z maską bathinowa na najjaśniejszej gwieździe (ale w tej samej okolicy nieba, żeby nie miotać teleskopem we wszystkie strony). Potem przykręcam śrubę blokady i... dopiero podczas ostatniej sesji zobaczyłem że ten ruch może wprowadzać minimalne przesunięcie punktu ostrości (zauważyłem to dopiero po podpięciu barlowa. Normalnie przesunięcie jest na tyle małe że przy spikeach gwiazd tego nie widzę ale z barlowem już tak).

 

Czy całkowite wyeliminowanie komy na full frame jest w ogóle możliwe?

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.