Skocz do zawartości

Podążanie za duchem czasu na przykładzie firmy Ta.......i


Gość wessel

Rekomendowane odpowiedzi

"Mam dla porównania w głowie jspońską firmę T.....i, która była dla mnie kultowa 20 lat temu. Zero rozwoju.... Wyciągi, mechanika, elektronika dramat" - ale działa i to jak! Nawet 20 letni sprzęt działa jak wyjęty z pudełka! Czego nie można powiedzieć o produktach niektórych innych firm... tych na inne T..... i na Z też.... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, wessel napisał:

"Mam dla porównania w głowie jspońską firmę T.....i, która była dla mnie kultowa 20 lat temu. Zero rozwoju.... Wyciągi, mechanika, elektronika dramat" - ale działa i to jak! Nawet 20 letni sprzęt działa jak wyjęty z pudełka! Czego nie można powiedzieć o produktach niektórych innych firm... tych na inne T..... i na Z też.... :)

Maciek, 

Działają niektóre elementy, ale nie całość. Resztę mogli dopracować przez 20 lat, ale po co... ;) 

Optyka oczywiście jest TOPowa. Bez dwóch zdań. Reszta zostaje w lesie i staje się niekompatybilna z nowymi rozwiązaniami. 

Edytowane przez TUR
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, TUR napisał:

Maciek, 

Działają niektóre elementy, ale nie całość. Resztę mogli dopracować przez 20 lat, ale po co... ;) 

Optyka oczywiście jest TOPowa. Bez dwóch zdań. Reszta zostaje w lesie i staje się niekompatybilna z nowymi rozwiązaniami. 

Dlatego ja mam obiekty muzealne. Świetnie działają.

A propos nowoczesności: widziałeś elektronikę montażu EM-11Z?

Sorry za offa, ale tu ciekawa dyskusja się wywiązała.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel 

Sam mam słabość do optyki Taka, ale na tym się ona kończy. 
Kto dzisiaj stosuje takie gniazda do obsługi goto czy guidingu ? Nawet jak zmienili płytkę, to z punktu widzenia użytkownika jest mało user friendly. 
Co do refraktora, to np. Użytkujesz fsq, do którego dokupiłeś wyciąg za dobre kilka K, bo oryginalny jest do bani. Ja teraz użytkuje WO, które z punktu widzenia wykonania bije na głowę fsq. Czy takahashi nie mogło iść z duchem czasu i zrobić swojej optyki w takim wykonaniu jak np. WO ? To byłoby mistrzostwo świata.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, TUR napisał:

@wessel 

Sam mam słabość do optyki Taka, ale na tym się ona kończy. 
Kto dzisiaj stosuje takie gniazda do obsługi goto czy guidingu ? Nawet jak zmienili płytkę, to z punktu widzenia użytkownika jest mało user friendly. 
Co do refraktora, to np. Użytkujesz fsq, do którego dokupiłeś wyciąg za dobre kilka K, bo oryginalny jest do bani. Ja teraz użytkuje WO, które z punktu widzenia wykonania bije na głowę fsq. Czy takahashi nie mogło iść z duchem czasu i zrobić swojej optyki w takim wykonaniu jak np. WO ? To byłoby mistrzostwo świata.

Wydaje się że taka kieruje swój sprzęt do wąskiego grona odbiorców, bo i tak kupią, że względu na optykę. Nie muszą iść z duchem czasu bo jadą na renomie marki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy takahashi nie mogło iść z duchem czasu i zrobić swojej optyki w takim wykonaniu jak np. WO ? " - Paweł, chyba miałeś na myśli mechanikę? Czy raczej żeby Takahashi wkłądało swoją optykę w mechanikę taką jak WO?

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wessel Tak chyba dla każe zawsze był synonimem sprzętu high end, a mimo to dużo czytałem jak słabe wyciągi mają.

@count.neverest kupując epsilona również musiał zmienić całkowicie rotator bo fabrycznie nie był w osi wyciągu. Ja jestem świadom jak chińskie Apo wcale nie są lepsze, ale już po takim Taka oczekuje się jakości która jest wzorem. A nie można o nich powiedzieć "W takahashi to mają jakoś wszystko dobrze" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wessel napisał:

Czy należy to rozumieć, żę ASIAIR wprowadza poprawki i wykonuje prawidłowo GoTo pomimo sporego błędu Polaris ( np. 10 stopni) w bok?

Optyka Taka w mechanice WO, choć w przypadku akurat tego modelu FLT91 może być tak, ze jakość optyki jest porównywalna. Jestem nią miło zaskoczony w WO.

Edytowane przez TUR
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, danon napisał:

@wessel Tak chyba dla każe zawsze był synonimem sprzętu high end, a mimo to dużo czytałem jak słabe wyciągi mają.

@count.neverest kupując epsilona również musiał zmienić całkowicie rotator bo fabrycznie nie był w osi wyciągu. Ja jestem świadom jak chińskie Apo wcale nie są lepsze, ale już po takim Taka oczekuje się jakości która jest wzorem. A nie można o nich powiedzieć "W takahashi to mają jakoś wszystko dobrze" 

Tak, słyszałem o takich wypadkach, ale na 9 różnych produktów Takahashi które przewinęły się przez moje ręce ( niektóre mam do dziś) wszystkie spełniały fabryczne parametry. Nawet wyciąg w Taku 106N ( kiedyś Jesion narzekał straszliwie) u mnie pracował ok. z Robofokusem. Potem dołożyłem Atlasa FLI ( zamiennie z PDFem) ale to raczej fanaberia niż rzeczywista potrzeba.

Dlatego będę bronił jakości Taka. Czy jest ona warta ceny? Dla mnie tak...

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wessel napisał:

Tak, słyszałem o takich wypadkach, ale na 9 różnych produktów Takahashi które przewinęły się przez moje ręce ( niektóre mam do dziś) wszystkie spełniały fabryczne parametry. Nawet wyciąg w Taku 106N ( kiedyś Jesion narzekał straszliwie) u mnie pracował ok. z Robofokusem. Potem dołożyłem Atlasa FLI ( zamiennie z PDFem) ale to raczej fanaberia niż rzeczywista potrzeba.

I z wątku o ASI air zrobi zaraz się dysputa od tripletach itp :(

  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wessel napisał:

"Mam dla porównania w głowie jspońską firmę T.....i, która była dla mnie kultowa 20 lat temu. Zero rozwoju.... Wyciągi, mechanika, elektronika dramat" - ale działa i to jak! Nawet 20 letni sprzęt działa jak wyjęty z pudełka! Czego nie można powiedzieć o produktach niektórych innych firm... tych na inne T..... i na Z też.... :)

Firma na T ma się bardzo dobrze :) Zakochani w nowinkach gajinowie nie są aż tacy ważni dla wyspiarzy. Tam rynek jest bardzo duży i dadzą sobie radę bez nas.

 

20191007_192532.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, wessel napisał:

9 różnych produktów Takahashi które przewinęły się przez moje ręce ( niektóre mam do dziś) wszystkie spełniały fabryczne parametry

A ile z nich było nowych? Kupując używany sprzęt Astro szczerze, mamy większe prawdopodobieństwo, że kupimy sprawdzony sprzęt i tyczy się to szczególnie właśnie Taka. Odrazu wiadomo że nie miał go w rękach ktoś nieobeznany w temacie. Mimo to o samym fsq106 czytałem u Bogdana Jarzyny, o jakości wykonania focusera i wyciągu, a dwa tygodnie temu kolega opowiadał mi podobna historie sprzed paru lat jak w Anglii miał okazję używać FSQ od kolegi. W żadnym wypadku nie kwestionuje wyższości Taka nad WO, a o innych firmach nie wspominając, bo widziałem już trochę, ale jednak płacąc za Taka oczekuje się że nie będzie co tam poprawiać. Tym czasem jest i to wcale nie drobnostki

Edytowane przez danon
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minutes ago, danon said:

, ale jednak płacąc za Taka oczekuje się że nie będzie co tam poprawiać. Tym czasem jest i to wcale nie drobnostki

 

Trafiles w sedno.

Nie osmielilbym sie kwestionowac optyki jakosci Taka bo ta jest niepodwarzalna.

Natomiast sama optyka choc niezwykle istotna nie tworzy calego produktu. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marvaz napisał:

 

Trafiles w sedno.

Nie osmielilbym sie kwestionowac optyki jakosci Taka bo ta jest niepodwarzalna.

Natomiast sama optyka choc niezwykle istotna nie tworzy calego produktu. 

Oczywiście że tak. Ale patrząc na posty w tematach typu "Jaki APO " brałbym serio możliwość zakupu Taka. Wyciąg jest jaki jest, ale powtarzam - przez cztery lata 3 calowy wyciąg FSQ pracował z napędem Robofokusa bez jednej skuchy. To są proste wyciagi R&P, ale nie mają luzów i prawidłowo wyregulowane nie stwarzają problemów.

Ale nawet , przy założeniu że coś trzeba kombinować przy fokuserze ( myślę że dotyczy to kamer z małym pikselem) to i tak jakość obrazka generowanego przez optykę jest powalająca i warto. Czytając opisy walki z trójkątnymi gwiazdkami, płaskością pola itp. niewiele konkurencji zostaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Marvaz napisał:

 

Trafiles w sedno.

Nie osmielilbym sie kwestionowac optyki jakosci Taka bo ta jest niepodwarzalna.

Natomiast sama optyka choc niezwykle istotna nie tworzy calego produktu. 

Dla mnie osobiście mechanika jest ważniejsza i jestem w stanie pogodzić się z nieperfekcyjną (nie znaczy to nieudaną) optyka - bo jej nie szukam. Dlatego zrezygnowałem finalnie z TAKa i szukam dalej, w moich kategoriach jest to zakup nieopłacalny.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już kwestia gustu i portfela. Zresztą, gdyby sprzęt Takahashi był taki kiepski to giełdy byłyby nim zawalone. Spróbuj coś kupić. Ostatnio widziałem montaż EM_10 - jeden na 5 lat.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamietam swoje pierwsze doswiadczenia z produktami Taka 20 lat temu. Biorac pod uwage tamtejsza konkurencje ten sprzet byl o lata swietlne do przodu.

Dzisiaj suytacja sie zmienila i ta przewaga nie jest juz tak znaczaca.

Rozwoj technologi i silna konkurencja znacznie poprawila mozliwosci wyboru w dobie dzisiejszej. 

Z drugiej strony jak sie pomysli co jest solidna konkurencja do np FSQ 106? No wlasnie...to wcale nie jest takie oczywiste ;)

 

Edytowane przez Marvaz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marvaz napisał:

Pamietam swoje pierwsze doswiadczenia z produktami Taka 20 lat temu. Biorac pod uwage tamtejsza konkurencje ten sprzet byl o lata swietlne do przodu.

Dzisiaj suytacja sie zmienila i ta przewaga nie jest juz tak znaczaca.

Rozwoj technologi i silna konkurencja znacznie poprawila mozliwosci wyboru w dobie dzisiejszej. 

Z drugiej strony jak sie pomysli co jest solidna konkurencja do np FSQ 106? No wlasnie...to wcale nie jest takie oczywiste ;)

 

Bo FSQ 106 do dziś nie ma konkurenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.