Skocz do zawartości

Nikon NAV-17HW pierwsze wrażenie


Dzmtr

Rekomendowane odpowiedzi

Mam okazję korzystać z dobrodziejstw tego okularu u znajomego. Przez nic lepszego nie patrzyłem. Jak się przekłada z Ethosa na Nikona od razu widać różnicę w kontraście i transmisji. Według mnie również lepszy komfort obserwacji. Nawet nie chciało mi się prowadzić porównań.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem też, że ma trochę efektu "star floating", jak v Edmund Optics 28mm RKE. Nie tak zdefiniowane jak w RKE, ale jest coś podobnego. Słyszałem, że legendarny Nikon WX 10x50 też ma trochę tego efektu, co ma sens, bo został zaprojektowany przez ten sam zespół co NAV-17HW.  

Teraz nie mogę przestać marzyć o Nikon WX 10x50 :/


wx_interview_top_ph04.jpg.37a439dc865bea0b4f97185d43eac924.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Te okulary uchodzą za lepsze od odpowiednich Ethosów od Tele Vue. Nikon wyraźnie tego nie wie i - niestety - zrobi wszystko aby te okulary NIE pojawiły się w oficjalnej dystrybucji w Europie. Ja przez kilka lat usiłowałem przekonać moje szefostwo, że skoro seria NAV i HAV są w produkcji to czemu nie sprzedawać ich w Polsce.

Uznano, że..... nie da się :(

Nawet jako współpracownikowi Nikona nie wolno mi było ich kupić......:no:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam ten okular od 2 lat i potwierdzam, że jest bezkonkurencyjny. Kiedyś także porównywałem go do Ethosa 17mm i był wyraźnie lepszy optycznie. Zapewniał także lepszy komfort obserwacji - objęcie pełnego pola 102 stopnie jest łatwe i bardzo naturalne, muszla także pomaga. Wracając to właściwości optycznych, to poza fenomenalnym kontrastem  i odwzorowaniem koloru zapewnia idealne, niemal punktowe obrazy gwiazd, coś co trzeba zobaczyć żeby uwierzyć. Zapomnijcie o iskierkach, tu są idealne "kółeczka", każde w innym kolorze i "rozmiarze" w zależności od jasności. Daje to bardzo dobrą rozdzielczość, spokojnie rozdzielałem 6 składników Trapezu w Orione przy powiększeniu zaledwie 60x (w TOA 130). To sprawia, że to jest bardzo uniwersalne szkło, pozwala cieszyć się szerokim polem jak i jednocześnie wnikać w detale, ładnie wyeksponowane. 

Sprzedajcie swoje okulary i kupcie tego Nikona puki jeszcze jest produkowany, serio. On już ma status kultowego okularu.

W mojej walizce są już same Nikony (HW + parki SW do bino).

 

  • Lubię 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
W dniu 24.09.2021 o 14:06, luk napisał:

Mam ten okular od 2 lat i potwierdzam, że jest bezkonkurencyjny. Kiedyś także porównywałem go do Ethosa 17mm i był wyraźnie lepszy optycznie. Zapewniał także lepszy komfort obserwacji - objęcie pełnego pola 102 stopnie jest łatwe i bardzo naturalne, muszla także pomaga. Wracając to właściwości optycznych, to poza fenomenalnym kontrastem  i odwzorowaniem koloru zapewnia idealne, niemal punktowe obrazy gwiazd, coś co trzeba zobaczyć żeby uwierzyć. Zapomnijcie o iskierkach, tu są idealne "kółeczka", każde w innym kolorze i "rozmiarze" w zależności od jasności. Daje to bardzo dobrą rozdzielczość, spokojnie rozdzielałem 6 składników Trapezu w Orione przy powiększeniu zaledwie 60x (w TOA 130). To sprawia, że to jest bardzo uniwersalne szkło, pozwala cieszyć się szerokim polem jak i jednocześnie wnikać w detale, ładnie wyeksponowane. 

Sprzedajcie swoje okulary i kupcie tego Nikona puki jeszcze jest produkowany, serio. On już ma status kultowego okularu.

W mojej walizce są już same Nikony (HW + parki SW do bino).

 

"Sprzedajecie swoje okulary i kupcie Nikona..."

Do Taka 130 z pewnością warto. 

Słabo jednak widzę te idealne "kòłeczka" w seryjnym lustrze ;).

Pomijam kwestię spajkòw:).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.