Skocz do zawartości

Wymiary fits i CR2


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

mam pewną zagwozdkę, która mnie troszkę męczy. 

 

Robię zdjęcie z Canona 6D modowanego (Sequence Generator Pro) - zapisuje się w formacie .fit i .CR2

 

Wrzucam CR2 do Photoshopa i rozdzielczość jaką mi pokazuje to 5472x3648

Wrzucam ten sam CR2 do Maxima i rozdzielczość jaką mi pokazuje to 5496x3670

Wrzucam fit do Maxima i rozdzielczość jaką mi pokazuje to 5496x3670

Robię zwykłe zdjęcie (naciśnięcie migawki w aparacie) i rozdzielczość to: 5472x3648

 

W Sequence Generator Pro mam wpisaną rozdzielczość aparatu 5472x3648 (ze specyfikacji).

 

Czy ktoś mądry może mi pomóc rozwiązać ten problem?

Jak np stackuję fity o rozdzielczości 5496x3670 a potem zrobię darki nie korzystając z SGP tylko np. z wężyka, to dostaję rozdziałkę 5472x3648 więc Maxim wypluje mi błąd w kalibracji, bo rozdzielczość się nie zgadza...

 

z góry dzięki

P.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nadmiar" pikseli ma zastosowanie przy różnych algorytmach demozaikowania. Algorytm potrzebuje informacji o otaczających pikselach, żeby wygenerować kolorowy obraz, np. JPG, w natywnej rozdzielczości i żeby nie pojawiła się ramka zapełniona artefaktami. Spotkałem się z problemem, kiedy kiedy używałem różnych programów do konwersji RAW na FIT lub TIF z Nikona D810. Otrzymałem różne rozdzielczości, przez co kalibrowanie materiału stanowiło problem. Zauważysz to również przy kamerach planetarnych, gdzie dla sensora IMX290 ASI podaje rozdzielczość  1936×1096, ale kamera Player One Mars-M, 1944 x 1096, producent RisingCam 1920x1080 i to są matryce mono akurat- brak maski Bayera, ale elektronika ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może różnica wynika z faktu, że matryce mają dodatkowe obszary tzw. overscan. Są tam pixele ciemne (bez dostępu światła) do odczytania prądu ciemnego oraz same wzmacniacze odczytu do określenia biasa. Algorytmy w aparacie potrafią je wykorzystać. W pix też chyba jest taka możliwość: https://pixinsight.com/forum/index.php?threads/imagecalibration-overscan-with-optic-black-area.14139/ Mając chłodzoną kamerę z regulacją temperatury wydaje mi się to mało potrzebne.  Używając Maxima nie widzę potrzeby korzystania z PS do procesu stackowania. Do kalibracji i stackowania wystarczy sam Maxiem, Pix, z darmowych Siril, Deep Sky Stacker. W Affinity Photo pojawiła się opcja stackowania zdjęć astro. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, rambro napisał:

Może różnica wynika z faktu, że matryce mają dodatkowe obszary tzw. overscan.

Nie sądzę, bo na zdjęciach nic takiego nie widać, ale wiem co to overscan - było to widać na starej QHY8L jak się nie wyłączyło odpowiedniego "ptaszka" :-)

 

Będę robił całość w jednym formacie i do stacku omijał PS'a to powinno zamknąć temat :-)

 

Dzięki wielkie wszystkim zaangażowanym :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z podobnym, ale jeszcze ciekawszym problemem miałem do czynienia w Canonie M50. Ma on możliwość zapisu w nowym formacie CR3 - z kompresją bezstratną i właśnie z niego zawsze korzystam. Co ciekawe, kiedy Canon ma założony obiektyw, z którym się może komunikować, to zapisuje inną rozdzielczość (trochę niższą) niż pełne 6000x4000 dostępne np. po podpięciu do refraktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.