Skocz do zawartości

Galaktyka w Trójkącie


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ma sporo błędów technicznych. Mogą one wynikać z kilku przyczyn:

1. Lewa strona ewidentnie nieostra, ale gwiazdki okrągłe- brak kolimacji, nieprostopadły tor optyczny do matrycy

2. Prawa strona na dole - rozciągnięte gwiazdy- przyczyna j.w.

3. Tak jak Paweł zwrócił uwagę - obróbka gwiazdek nie jest mocną stroną tej fotki. Oprócz odcięcia od tła większość tych jaśniejszych gwiazdek ma jakieś dziwne halo. ale ono wg mnie powstało w procesie obróbki.

4. Tło z budyniem, no ale to tylko  20x5 minut - za mało na naturalne odszumienie tła.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze. Generalnie odszumialem wg poradnika lightvortexastronomy, rzeczywiście zbyt odciąłem tło, ale ważna jest dla mnie nauka :) co do gwiazd, a konkretnie nieosiowości - nie wiem skąd się to bierze, svbony też rozkłada ręce. Mam wymagane 55mm backfocusu, wszystko siedzi sztywno w wyciągu, nie ma luzów, nie widać nieosiowości. W innej tubie ta kamera nie wykazuje nieosiowości, wszystko jest idealne wg ccd inspectora. Chętnie wymieniłbym wyciąg, ale wolę uczyć się na tym sprzęcie mimo jego wad a zainwestować w nową tubę w przyszłym roku.

Dzięki za pochwały i krytykę której się spodziewałem bo jestem świadomy problemów z gwiazdami. Tak czy siak jedno i drugie mobilizuje ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze - podawane wartości backfokusa należy traktować orientacyjnie, w rzeczywistości mogą się one bardzo różnić.

Po drugie- wiesz co to jest tilt adjuster? Coś takiego potrzebujesz.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Rosso napisał:

Mam wymagane 55mm backfocusu

Ja mam w newtonie 59mm a w ED80 - 57mm

 

18 minut temu, Rosso napisał:

ale ważna jest dla mnie nauka

I o to w tym wszystkim chodzi :-) Podczas odszumiania jest najłatwiej przesadzić i potem wychodzi małe bagienko. Ze zdjęcia wynika, że masz fajny materiał - spróbuj podejść do niego drugi raz, tym razem wszystkie kosmetyczne działania podziel przez 2.

 

21 minut temu, Rosso napisał:

jestem świadomy problemów z gwiazdami

Tutaj nie tylko o gwiazdy chodzi - pytanie, czy chcesz się rozwijać w obróbce czy zależy CI na achach i ochach z każdego zdjęcia jakie pokażesz :-) Nie wiem czy tak podchodziłeś, ale zauważyłem pewien trend wśród ludzi zaczynających przygodę z astrofotografią (sam tego doświadczyłem) - "skupiam się na obiekcie a z resztą (tło, gwiazdy) jakoś to będzie". To jest błędne podejście, na każdym etapie obróbki musisz zwracać uwagę na każdy aspekt zdjęcia, nawet jak maskujesz. Czasami zła maska powoduje więcej problemów niż pożytku.

 

24 minuty temu, Rosso napisał:

wszystko siedzi sztywno w wyciągu, nie ma luzów, nie widać nieosiowości.

Tutaj mocno się mylisz. Luzy i nieosiowości występują w dużo droższych teleskopach - w Twoim, na pewno są, mimo, że wszystko masz na gwint. Po prostu musisz znaleźć kompromis i nauczyć się z tym żyć. Astrofotografia to taki dziad, w którym część mm może robić różnicę - tego nie widać, a spędza sen z powiek... 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007

Rozumiem że backfocus nie jest zawsze dokładnie taki, jak podaje producent i trzeba metodą prób i błędów znaleźć odpowiedni dla swojego konkretnego przypadku. Kupiłem co trzeba i niedługo zacznę kombinować żeby jak najlepiej dobrać wymagany dystans.

Do zdjęcia podejdę na pewno jeszcze nieraz, lubię eksperymentować i próbować różnych technik obróbki znalezionych w na forach czy stronach z poradnikami.

Gdyby zależało mi na brawach nie wrzucałbym tutaj zdjęć z prośbą o rady i wypunktowanie błędów. Krytyka jest ważna a rzeczowe wyjaśnienie błędów jest nieocenione bo można skupić się na tym jak ze zdjęcia na zdjęcie iść do przodu. Nie uważam, że skupiam się jedynie na obiekcie a resztą się nie przejmuję. Tak jak wspomniałem, próbuję uczyć się różnych technik i metod. Ta konkretna za bardzo odszumiła tło i popsuła gwiazdy. Uważam że lepsza jest publikacja zdjęcia, przyjęcie rad i nauka, niż niepublikowanie w ogóle i siedzenie w przekonaniu że te zdjęcia są dobre i niczego nie wymagają.

Co do luzów masz rację - niestety niezbyt mam pomysł co w warunkach domowych mógłbym zrobić, żeby rozwiązać problem. 071MC ma tilt adapter wbudowany, poświecę najbliższe pogodne nocki na testy i może uda mi się przynajmniej zmniejszyć problem.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Rosso napisał:

Rozumiem że backfocus nie jest zawsze dokładnie taki, jak podaje producent i trzeba metodą prób i błędów znaleźć odpowiedni dla swojego konkretnego przypadku. Kupiłem co trzeba i niedługo zacznę kombinować żeby jak najlepiej dobrać wymagany dystans.

Nie jest, trzeba go dobrać eksperymentalnie, metodą prób i błędów. Najlepsze w tym celu są podkładki dystansujące o różnych grubościach. Ja mam akurat pierdyliard takich podrukowanych na drukarce 3D. Bez nich to bym zginął :-)

 

6 minut temu, Rosso napisał:

Gdyby zależało mi na brawach nie wrzucałbym tutaj zdjęć z prośbą o rady i wypunktowanie błędów.

To raczej się miało odnieść do komentarzy które sugerują, że krytyki nie powinno być. :-) Fajnie, że tu wrzucasz zdjęcia :-)

 

7 minut temu, Rosso napisał:

Nie uważam, że skupiam się jedynie na obiekcie a resztą się nie przejmuję. Tak jak wspomniałem, próbuję uczyć się różnych technik i metod. Ta konkretna za bardzo odszumiła tło i popsuła gwiazdy.

Tak jak napisałem "nie wiem czy tak podchodziłeś" - dobrze, że nie obrabiałeś z tą myślą - uniknąłeś w ten sposób wielu problemów.

 

24 minuty temu, Rosso napisał:

Uważam że lepsza jest publikacja zdjęcia, przyjęcie rad i nauka, niż niepublikowanie w ogóle i siedzenie w przekonaniu że te zdjęcia są dobre i niczego nie wymagają.

A i pewnie :-)

 

24 minuty temu, Rosso napisał:

Co do luzów masz rację - niestety niezbyt mam pomysł co w warunkach domowych mógłbym zrobić, żeby rozwiązać problem.

Nieśmiało powiem - wiem :-D 

W domowych warunkach możesz podkręcać dociski do drawtube, żeby chodził sztywniej. Skupić się na tilterze, opanowaniu poprawnych odległości i to tyle...

 

Powiem Ci, że ja ze swoim dawnym teleskopem (TS APO 80Q) walczyłem prawie rok, żeby doprowadzić go do użyteczności :-)

Powodzenia i coraz to lepszych zdjęć życzę!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nic dodać ponad to co napisali koledzy. Progres jest widoczny z każdym zdjęciem! Robisz coraz ambitniejsze obiekty i z lepszym wynikiem końcowym. Bardzo cenię, jeśli ktoś przyjmuje konstruktywną krytykę i go to motywuje w dążeniu do doskonałości w swojej pasji. Trzymam kciuki i dopinguję :)

 

Jakbyś miał ochotę to możesz wrzucić do wątku "bawimy się materiałem" swój stack - może kilka osób (w tym ja :D) się pobawimy i zobaczymy co tam jeszcze siedzi, mimo, że mało tych klatek.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tuvoc napisał:

Mateusz, nic dodać ponad to co napisali koledzy. Progres jest widoczny z każdym zdjęciem! Robisz coraz ambitniejsze obiekty i z lepszym wynikiem końcowym. Bardzo cenię, jeśli ktoś przyjmuje konstruktywną krytykę i go to motywuje w dążeniu do doskonałości w swojej pasji. Trzymam kciuki i dopinguję :)

 

Jakbyś miał ochotę to możesz wrzucić do wątku "bawimy się materiałem" swój stack - może kilka osób (w tym ja :D) się pobawimy i zobaczymy co tam jeszcze siedzi, mimo, że mało tych klatek.

 

@Tuvoc Dzięki Mirku, doceniam! :)

Materiałem chętnie się dzielę, zaraz wrzucę stacki do odpowiedniego wątku. Działajcie Panowie, lubię porównywać efekty :D

Edytowane przez Rosso
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.