Skocz do zawartości
  • 0

Zasilanie napędu w obu osiach do EQ-5


Faransis

Pytanie

Dzień dobry,

 

Zakupiłem właśnie napęd w obu osiach do EQ-5. Zasilany ma być on 4x LR20 1,5V. Problem w tym, że przy zakupie akumulatorków dojrzałem, że są one 1,2V. Będzie problem gdy zasilę sprzęt takimi bateriami? Akumulatorki byłyby ładowane przed każdą sesją nocną. 

Drugie pytanie, czy w domu zasilając z sieci zasilacz 6V/2A będzie dobry?

 

Akumulatorki: https://allegro.pl/oferta/wydajne-akumulatory-d-r20-5500mah-naladowane-10996175138

Zasilacz: https://poltech.pasaz24.pl/product/Zasilacz-impulsowy-stabilizowany-6V-2A-12W-2-1-5-5-s3151

 

Pytania może głupie/błache, ale wolę nie uszkodzić sprzętu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Zbyt niskim napęciem raczej nic nie uszkodzisz - najwyżej napęd będzie źle chodził.
Za to zasilacz sieciowy bym kupił lepszej jakości - ten wygląda na tandetny a ważne, żeby nie "dudnił" bo w tym napędzie filtry to lipa.

Edytowane przez Agent Smith
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zasilacz, to bardzo ważna sprawa. Od jego jakości zależy bezpieczeństwo elektroniki sterującej napędem montażu. Napięcie zasilania tego napędu, nie może być większe niż + 6 Volt ! Jego przekroczenie spowoduje uszkodzenie pilota. Dobrej jakości zasilacz sieciowy, kupisz tutaj. Co do akumulatorków 1,2 Volt to z upływem czasu, będzie spadać ich napięcie. Spowoduje, to opóźnienie w prowadzeniu za gwiazdami. Najlepiej zastosować akumulator żelowy od motocykla.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Polecam dolutowanie końcówki kabla USB i zasilanie tego z powerbanku. Sam tak z powodzeniem robię od ponad roku.

 

Dodatkowo w modelu na przykład takim jak tu: https://e-baseus.com/product-pol-2271-Baseus-Starlight-Power-Bank-20000mAh-Huawei-SCP-Quick-Charge-3-0-Power-Delivery-18W-EOL.html masz od razu wskaźnik poboru prądu i naładowania baterii.

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuje ślicznie za odpowiedzi.

Postanowiłem, że kupię akumulator GreenCell 6V 7Ah i do niego ładowarkę/prostownik też od GreenCella

Dorobię końcówki Faston do kabelka zasilającego i taką bateryjkę ze soba będę zabierać, raptem 1kg więcej. Tak chyba będzie najwygodniej. Zasilacza sieciowego nie kupię, nie będzie mi się chciało rozwijać i zwijać za każdym razem 200m przedłużacza w ogrodzie.

 

Co do PowerBanku to skąd PB wie jaki wyjściowy prąd dostarczać? Wg instrukcji mój ZMI Aura z każdego portu może dostarczać 5, 9 i 12V. Dlatego nie poszedłem tą drogą, chociaż o tym myślałem. 

 

EDIT: W sumie dopiero teraz wpadłem, że mogę po prostu zmajstrować koszyczek na 5 akumulatorków 1,2V 5500mAh co w sumie da mi wymagane 6V z 5500mAh.

 

 

 

 

Edytowane przez Faransis
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 26.08.2021 o 01:32, Faransis napisał:

Co do PowerBanku to skąd PB wie jaki wyjściowy prąd dostarczać? Wg instrukcji mój ZMI Aura z każdego portu może dostarczać 5, 9 i 12V. Dlatego nie poszedłem tą drogą, chociaż o tym myślałem. 

Nie prąd tylko napięcie. Pewnie chodzi Ci o technologię Quick Charge (i tym podobne) gdzie port USB po negocjacji z urządzeniem zasilanym może podawać wyższe napięcie. Żeby tak się stało to najpierw urządzenie musi skomunikować się z ładowarką (powerbankiem) i "poprosić" o wyższe napięcie. Jeśli zasilane urządzenie nie obsługuje takiej technologii to podawane jest standardowe 5V i nie ma opcji żeby poszło wyższe napięcie niż jest potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 27.08.2021 o 01:56, WojtasSP320 napisał:

Nie prąd tylko napięcie. Pewnie chodzi Ci o technologię Quick Charge (i tym podobne) gdzie port USB po negocjacji z urządzeniem zasilanym może podawać wyższe napięcie. Żeby tak się stało to najpierw urządzenie musi skomunikować się z ładowarką (powerbankiem) i "poprosić" o wyższe napięcie. Jeśli zasilane urządzenie nie obsługuje takiej technologii to podawane jest standardowe 5V i nie ma opcji żeby poszło wyższe napięcie niż jest potrzebne.

 

Jest trochę inne zagrożenie ze strony "inteligentnych powerbanków".

Gdy przez jakiś czas pobierany jest mały prąd to pb potrafi dojść do wniosku,

że odbiornik już się naładował i ...wyłączyć się :) Sprawdzone ;)

 

M.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.