Skocz do zawartości

EQ6 Zero Backlash Mod za ~10 zł czyli "osznurkowanie".


Herbert West

Rekomendowane odpowiedzi

Się podpytam - czym ten mod różni się od poprawnego wyważenia montażu w osi RA?

 

5 minut temu, Herbert West napisał:

Jeżeli seeing jest gorszy i celem jest coś niżej

Niżej w stronę południową (niższa deklinacja) to raczej chyba nie :-))

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak- jak wynika z opisu. To nie jest substytut wyważenia montażu. Montaż jest wyważony neutralnie w osi RA. Natomiast mod sprawia, że w całym zakresie ruchu na oś RA jest przyłożona stała siła. Po prostu sznurek go ciągnie w jedną stronę ze stałą siłą i dociska w ten sposób do siebie ślimaka i ślimacznicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, count.neverest said:

Ciekawy mod :) Chciałbym zobaczyć RMS dla guidingu czasem 0,1s.

 

Nawet nie próbowałem... EQ6 się zachowuje dziwacznie jak schodzę poniżej 1 sekundy. Przypuszczam że po prostu drży przez bardzo dużo bardzo częstych korekt. Jadę na 2s i jest dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, Pav1007 napisał:

Się podpytam - czym ten mod różni się od poprawnego wyważenia montażu w osi RA?

 

 

Niczym. Tak samo działa przeważenie montażu w jedną stronę w celu stałego kontaktu ślimaka ze ślimacznicą.

Edytowane przez wessel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, wessel said:

Niczym.

 

Przeczytaj raz jeszcze, tylko wolniej. Różni się i rozwiązuje problem, którego wyważenie ani neutralne ani east-heavy nie rozwiąże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Herbert West napisał:

Montaż jest wyważony neutralnie w osi RA.

Montaż nie może być wyważony neutralnie. Strona wschodnia powinna być cięższa od zachodniej, żeby montaż ciągnął i a nie popuszczał... i żeby przekładnia była cały czas zazębiona - więc nadal zastanawiam się czym to się różni od poprawnego wyważenia osi RA

 

@wessel też tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Herbert West napisał:

Różni się i rozwiązuje problem, którego wyważenie ani neutralne ani east-heavy nie rozwiąże.

No właśnie nie do końca wiem czego nie rozwiąże - że przykładasz cały czas siłę żeby przekładnia była zazębiona. Przeważenie też to robi... jedyny moment w którym wg mnie to rozwiązanie zdaje egzamin to położenie z przeciwwagami centralnie w dół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Pav1007 said:

Montaż nie może być wyważony neutralnie. Strona wschodnia powinna być cięższa od zachodniej, żeby montaż ciągnął i a nie popuszczał... i żeby przekładnia była cały czas zazębiona - więc nadal zastanawiam się czym to się różni od poprawnego wyważenia osi RA

 

@wessel też tak mi się wydaje.

 

Różni się, Panowie, różni się. Co się dzieje z dociążeniem na wschód po flipie? U mnie przekładnia jest cały czas zazębiona i cały czas w jedną stronę- niezależnie od tego po której stronie jest teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minutes ago, Pav1007 said:

No właśnie nie do końca wiem czego nie rozwiąże - że przykładasz cały czas siłę żeby przekładnia była zazębiona. Przeważenie też to robi... jedyny moment w którym wg mnie to rozwiązanie zdaje egzamin to położenie z przeciwwagami centralnie w dół.

 

To nie jest jedyny moment, w którym występuje backlash. Poza tym gdy masz montaż z cięższymi przeciwwagami na dole bądź blisko dołu, jak wygląda siła, którą niesymetryczne wyważenie wywiera na przekładnie? Wygląda inaczej, niż gdy pręt przeciwwagi jest <EDIT> prostopadły równoległy do ziemi.

Edytowane przez Herbert West
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Herbert West napisał:

Co się dzieje z dociążeniem na wschód po flipie?

Przeważasz setup - delikatny ruch przeciwwagą. Teraz tego nie robię, choć prowadzę skalę 0,78" (AZEQ6) ale kiedyś jak miałem EQ6 to przeważałem przez lata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, Pav1007 said:

Przeważasz setup - delikatny ruch przeciwwagą. Teraz tego nie robię, choć prowadzę skalę 0,78" (AZEQ6) ale kiedyś jak miałem EQ6 to przeważałem przez lata.

 

Ja nie przeważam tylko śpię :-) Flip robi się automatycznie a ja nie martwię się o backlash w dowolnej pozycji osi RA.

Mod daje odpowiednik stałego przeważenia, zawsze w tą samą stronę i zawsze działającego z niezmienną siłą. Nie przejmuję się więc, że w danym zakresie ruchu mam większy backlash, w innym mniejszy a w jeszcze innym nie mam backlash. Nie muszę przeważać montażu po flipie.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Herbert West napisał:

o nie jest jedyny moment, w którym występuje backlash.

Jeżeli odpowiednio przeważysz setup to jest to jedyny moment. Ważne, żeby strona wschodnia była cięższa i tyle - niezależnie od położenia teleskopu, ta strona powinna ciągnąć całość. 

 

Jeżeli u Ciebie ten typ modyfikacji się sprawdza to super! Wg mnie nie różni się to niczym od poprawnego przeważenia i tyle - nie podważam pomysłu i wykonania - które jest bardzo schludne. Zastanawia mnie jeszcze fakt czy jak wejdzie wilgoć w sznurek to nie zaburzy to "ciągnięcia"

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jakiś problem musi być, skoro ktoś sprzedaje to:

http://www.rowanastronomy.com/productsa5.htm

Jeśli rozwiązanie @Herbert West robi to samo, to tylko gratulować pomysłowości i zaoszczędzonych pieniędzy.

W tym przypadku pytania o sensowność aplikują się w tym samym stopniu do tego wynalazku jak i do produktu sprzedawanego przez Rowan Astronomy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, .zombi. said:

Jak koledzy nie widzę zastosowania w osi RA. Owszem w DEC sam stosowałem wynalazki do mocnego przeważenia ale odpuściłem.

U mnie na szczęście DEC jest dobra, bo zrobienie funkcjonalnie tego samego na osi DEC wymagałoby innego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Pav1007 said:

Zastanawia mnie jeszcze fakt czy jak wejdzie wilgoć w sznurek to nie zaburzy to "ciągnięcia"

 

Nie zaobserwowałem żadnych problemów w tym zakresie i nie spodziewam się ich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minutes ago, Behlur_Olderys said:

Moim zdaniem jakiś problem musi być, skoro ktoś sprzedaje to:

http://www.rowanastronomy.com/productsa5.htm

Jeśli rozwiązanie @Herbert West robi to samo, to tylko gratulować pomysłowości i zaoszczędzonych pieniędzy.

W tym przypadku pytania o sensowność aplikują się w tym samym stopniu do tego wynalazku jak i do produktu sprzedawanego przez Rowan Astronomy.

 

Tak, ten produkt odpowiada na mój problem. SW nie grzeszy precyzją wykonania, choć wiele ich montaży da się wyregulować prawie idealnie wkładając pracę i czas. Ten gadżet jest do montaży, które się wyregulować nie dadzą. Tylko wywalanie 1500 zł na moda do montażu który może byłby wart 5 tysięcy niezbyt mi odpowiadało. Już bardziej mi odpowiadałoby kupienie CEM70...

 

Funkcjonalnie mój sznurek mod robi to samo, czyli dociska ślimaka i ślimacznicę. Nie za pomocą sprężyny, jak Rowan, ale po prostu stale "ciągnąc" w jedną stronę ze stałą siłą, bez konieczności ręcznego przeważania montażu po flipie, niezależnie od pozycji osi RA.

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Herbert West napisał:

 

Nie zaobserwowałem żadnych problemów w tym zakresie i nie spodziewam się ich.

Herbert ma rację, przy przewazaniu dźwignia będzie maleć bądź rosnąć w zależności od odległości kątowej ramienia do linii środka ciężkosci przebiegającej pionowo (czyli od osi ra w tym przypadku). 0 stopni nie ma dźwigni, 90stopni największa dzwignia

Stąd na przykład swsa nie wymaga przeciwwagi jeśli ktoś robi krótkie kilku minutowe kadry. 

Sznurek mod załatwia sprawe

Edytowane przez orlen
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, orlen napisał:

Herbert ma rację, przy przewazaniu dźwignia będzie maleć bądź rosnąć w zależności od odległości ramienia do środka ciężkosci (czyli od osi ra w tym przypadku).

Oczywiście, że ma racje! :-) Byłbym głupcem, gdybym się nie zgodził z tym. Jednak przeważenie będzie - tylko będzie działać z mniejszą siłą.

 

Oczywiście są montaże, które pracują lepiej bądź gorzej i jeśli takie rozwiązanie ma komuś pomóc to dla mnie jest super.

 

@Herbert West nie podważam zasadności pracy tego moda, tylko chciałem zweryfikować mój tok myślenia i doświadczenie na którym się opieram od długiego czasu. Gratuluję pomysłu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, orlen said:

Herbert ma rację, przy przewazaniu dźwignia będzie maleć bądź rosnąć w zależności od odległości kątowej ramienia do linii środka ciężkosci przebiegającej pionowo (czyli od osi ra w tym przypadku). 0 stopni nie ma dźwigni, 90stopni największa dzwignia

 

Zgadza się, tak jest. I choćby dlatego sznurek to nie jest to samo co klasyczne obciążenie na wschód.

 

Dodajcie jeszcze do tego niesymetryczny backlash- występuje w pewnym zakresie ruchów z różnym natężeniem, w innym nie. Stałe, niesymetryczne wyważenie nie załatwia sprawy, przeważanie po flipie w większości przypadków by problem rozwiązało, ale nie zamierzam zarywać nocy żeby przesunąć przeciwwagę o 1 cm!

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, Pav1007 said:

 

@Herbert West nie podważam zasadności pracy tego moda, tylko chciałem zweryfikować mój tok myślenia i doświadczenie na którym się opieram od długiego czasu. Gratuluję pomysłu!

Spokojnie, nie stroszę piórek tylko staram się wytłumaczyć czym się to różni od klasycznego wyważenia east-heavy bo poświęciłem sporo czasu na rozważania na temat uniknięcia zakupu wyżej przytoczonego urządzenia Rowan Astronomy :-)

Gwoli ścisłości, tak jak napisałem w pierwszym poście, to nie jest mój pomysł, ponieważ dokładnie taki mechanizm był popularny w montażach Losmandy, gdzie nie wymagał nawet bloczku czy choćby jednego wkrętu do uruchomienia. Nie wyguglowałem nigdzie stosowania tego na SW EQ6, ale, jak sie okazało, w przypadku tych montaży jest to też jak najbardziej praktyczne rozwiązanie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Herbert West said:

Spokojnie, nie stroszę piórek tylko staram się wytłumaczyć czym się to różni od klasycznego wyważenia east-heavy bo poświęciłem sporo czasu na rozważania na temat uniknięcia zakupu wyżej przytoczonego urządzenia Rowan Astronomy :-)

Gwoli ścisłości, tak jak napisałem w pierwszym poście, to nie jest mój pomysł, ponieważ dokładnie taki mechanizm był popularny w montażach Losmandy, gdzie nie wymagał nawet bloczku czy choćby jednego wkrętu do uruchomienia. Nie wyguglowałem nigdzie stosowania tego na SW EQ6, ale, jak sie okazało, w przypadku tych montaży jest to też jak najbardziej praktyczne rozwiązanie.

 

O, tutaj to co skopiowałem mnie zainspirowało:

post-51924-0-98956600-1518280875.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.