Jump to content

Są tu jacyś miłośnicy twórczości Leonarda Cohena?


Recommended Posts

Mam nadzieję, że udzielone w zeszłym roku przez Jego Magnificencję Prezesa Kierownika Jesiona pozwoleństwo na tego typu tematy nadal obowiązuje ;)

 

Generalnie raczej nie rozpowszechniam tego typu próśb, ale tym razem postanowiłem zrobić wyjątek, bo i sytuacja jest, jak uważam, dość wyjątkowa.

 

Cztery lata temu, w rocznicę śmierci Leonarda Cohena, Kwartet Proforma na poznańskim festiwalu "Frazy" zaprezentował swoje interpretacje nowszych utworów Leonarda Cohena w tłumaczeniu Daniela Wyszogrodzkiego, z gościnnym udziałem Kazika Staszewskiego, Romana Kostrzewskiego i Tomasza „Titusa” Pukackiego. Materiał został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność (co nie powinno specjalnie dziwić, bo naprawdę jest rewelacyjny - miałem przyjemność być na tym koncercie, więc wiem o czym mówię :D), więc panowie postanowili iść za ciosem i w 2018 weszli do studia i całość nagrali, a dołączył do nich jeszcze Arek Jakubik. Nagranie sfinansowała jedna z dużych wytwórni, jednak z przyczyn proceduralnych płyta nie mogła się ukazać i od trzech lat czeka na wydanie.

Wytwórnia wycofała się w końcu z przedsięwzięcia - ponieważ jednak to oni sfinansowali nagranie, to po prostu trzeba od nich gotowy materiał wykupić. I właśnie w tym celu Kwartet zorganizował poniższą zbiórkę:

 

https://odpalprojekt.pl/p/kwartet-proforma-cohen

 

 

Jeśli uznacie, że warto wspomóc to przedsięwzięcie i akurat macie parę złotych do zagospodarowania - to wiecie co robić :)

Zespół chciałby, żeby płyta ukazała się 5 listopada tego roku, czyli w piątą rocznicę śmierci Leonarda Cohena.

 

Aha, żeby było jasne: znam chłopaków z zespołu, ale nie jestem w żaden sposób związany z tym przedsięwzięciem i nie mam w tym żadnego interesu - poza tym, że moim zdaniem zrobili tu naprawdę rewelacyjną robotę i chciałbym mieć to na płycie, a od trzech lat czekam na jej wydanie :)

Edited by Krzysztof z Bagien
Link to comment
Share on other sites

Maciej Z. to odrębny temat - też byłem na jego koncercie (śpiewał na nim nie tylko Cohena)
Nieźle dekadenckie klimaty - ale lubiłem jego tłumaczenia, niezbyt może wierne ale z jajem.
 

Generalnie z wiekiem coraz mniejszy mam zapał do coverów - "po co naprawiać coś co nie jest zepsute?" :)

Ale trzymam kciuki - podziwiam, że się chłopakom chce.

2 hours ago, Misza said:

Pierwszy taniec (taki, wiecie, na weselu) miałem do Cohena. Więc chyba go lubię.

"Dance me to the end of love" ? :)

 

Link to comment
Share on other sites

30 minut temu, Agent Smith napisał:

Ale trzymam kciuki - podziwiam, że się chłopakom chce.

Szczególnie, że właściwie robią to hobbystycznie w wolnym czasie, każdy z nich gdzieś tam normalnie pracuje (jeden jest kolejarzem, inny wykładowcą akademickim itd.) i muzyką zajmują się po godzinach. Choć akurat mają ten komfort - i czego im bardzo zazdroszczę, patrząc na swoje wydatki hobbystyczne :D- że (pomijając tę sytuację) generalnie nie muszą już dokładać do interesu, bo jakieś tam wpływy z koncertów czy sprzedaży płyt są.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest wessel

Ostatnia płyta Cohena " Old ideas" jest wyjątkowo dołująca. O ile "Songs form the road" jest do słuchania, nawet w aucie, o tyle tej po prostu nie mogę. Za ciężka.

Natomiast koncertowo Cohen jest super. Skład muzyków: Roscoe Beck, Rafael Gayol, Sharon Robinson, Siostry Webb, Neil Larsen, Bob Metzger i mój ulubiony Javier Mas - to absolutny szczyt perfekcji. Niestety, na koncercie w Łodzi nie było Masa , zastępował go jakiś ukraiński gitarzysta. Nie było też Metzgera. A szkoda.

 

Ciężko będzie zrobić jakiegoś powalającego covera. Brak głosu Zembatego.

Link to comment
Share on other sites

1 godzinę temu, wessel napisał:

Brak głosu Zembatego.

 

Oj jak zamierzchłe to czasy! Gdy byłem przewodniczącym komisji kultury ZSypu ;) na Politechnice Gdańskiej (gdzieś tak 1985-86), własnym sumptem wydaliśmy tomik z piosenkami Cohena w przekładach Macieja Zembatego. Wtedy Cohen był dla mnie magiczny. Choć Piotr Kaczkowski jak pamiętam wypowiedział się kiedyś o nim "bawidamek".

Dziś Cohen nie jest dla mnie tak magiczny. Jest dla mnie wręcz monotonny. Wolę posłuchać innych gatunków "mrocznego przekazu" w bardziej dynamicznym, rockowym wydaniu i nieco szerszym spectrum tematycznym. Jak choćby Pearl Jam (byłem na koncercie w Berlinie dwa lata temu). Nie deprecjonuję Cohena, ale muszę się nieco spinać, żeby wpędzić się w "historyczny" nastrój i obudzić w sobie stare emocje.

Odpowiadając więc na pytanie z tematu wątku kolegi @Krzysztof z Bagien odpowiem, że kiedyś byłem miłośnikiem Cohena. Ale ten stan uniesienia jakoś minął.

 

 

Edited by diver
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.