Jump to content

Kolimacja Newtona 150/750 problem


Piotr Strama
 Share

Recommended Posts

Witam szanowne grono, mam problem z tuba sw 150/750.. Leciały mi gwiazdki z jednej strony przeprowadziłem pełną kolimacje hamala, wraz z ustawieniem wyciągu i jest jeszcze gorzej sprawdzam kolimacje kolimatorem otworkowym i jest idealnie tak mi sie przynajmniej wydaje.. test na gwiazdach to jakaś makabra, a może to zła odległość korektora( badder mpccmk3) proszę was o rady bo już na głowę dostaje i załączam foto.. 

 

P.S

Tuba guidowana rejestrator canon 1100d

M110_DSLR jpg.jpg

m39.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cofnij się o krok. Wyjmij korektor i zacznij rozwiązywać problemy od tych bardziej podstawowych. Czy przesuwałeś wyciąg? Czy zmieniałeś wysokość LW w tubie?

 

1. Zobacz, czy odległość uchwytu LW jest taka sama na każdym z ramion pająka.

2. Zobacz, czy po kolimacji uchwyt LW nie jest w dziwnej pozycji- skręcony, wykrzywiony, itp. Nie powinien być widocznie przekrzywiony, jeżeli LW jest właściwie usytułowane względem wyciągu (nie za głęboko albo za płytko w tubie).

3. Czy, jak kolega sugerował, łapki trzymające LG oraz śruby kolimacyjne nie są dokręcone za mocno? Łapki powinny mieć mały luz- powinno się dać je ruszyć palcem bez problemów ale nie powinny odstawać od powierzchni LG. Śruby kolimacyjne powinny być, podczas kolimacji dokręcane leciutko a dociągnięte z wyczuciem po uzyskaniu właściwych ustawień.

 

Jeżeli masz dobrą kolimację, to koma powinna ci się równo rozkładać po kadrze, poczynając od jego centrum i być symetryczna.

 

Dopiero gdy to ogarniesz to baw się korektorem.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PS - przykład.

 

Jeżeli twój wyciąg nie jest symetrycznie usytułowany nad LW albo LW jest za bardzo cofnięte albo wyciągnięte w osi tuby, to wciąż będziesz mógł to skolimować cheshire - będzie wyglądało dobrze.

 

Jednakże kolimacja w takim wypadku będzie wymagała większego niż powinno być wychylenia LW w stronę wyciągu albo od wyciągu (prostopadle do osi tuby). Tym samym, LG również będziesz musiał przekrzywić.

 

Jeżeli zakładamy, że soczewki korektora są poziome, to płaszczyzna LG, przy idealnym ustawieniu, powinna być do nich prostopadła a płaszczyzna LW nachylona pod kątem 45 stopni.

 

Korektora nigdy nie używałem, lecz przypuszczam że nie będzie dział właściwie, jeżeli osie optyczne będą się różnić od osi wyciągu a tym samym korektora.

 

Ja wczoraj zakończyłem (mam nadzieję) kolimację mojego Maka-Newtona, gdzie płaszczyzna LG musi być możliwie idealnie równoległa do soczewki meniskowej na froncie tuby. A żeby tak było, LW musi być w idealnej pozycji względem wyciągu, i tym samym LG. Użyłem takiego dingsa żeby ustawić LW- musiałem wyjąć LG, co nie jest problemem. Ta procedura zadziała też dla zwykłego Newtona i zamierzam ją na dniach opisać w osobnym wątku.

 

IMG_20210829_222026.thumb.jpg.ea0f505d65426fd9c3352b45c823abfc.jpg

Edited by Herbert West
 • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Witam bardzo serdecznie.. Zastosowałem rady i porady i lusterko wtórne nie było w osi wyciągu.. pole w miarę opanowałem i co....

tera jest coś takiego gwiazdy mają 2 spajki i abberacje... masakra 

edit.

dołączam jeszcze fotki z tej nocy rozogniskowaną gwiazdę i vege..

m110 astropolis.jpg

L_0031_ISO1600_120s__23C.jpg

vega.JPG

rozog.JPG

Edited by Piotr Strama
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.