Skocz do zawartości

Messier 17 Omega


Antoni

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Antoni napisał:

Messier M 17 oznaczona również jako NGC 6618 swym kształtem przypomina grecką literę omega  stąd jej popularna nazwa to Mgławica Omega. Można również spotkać się z innymi nazwami jak Podkowa lub Latający Łabędź, znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca przy granicy Tarczy Sobieskiego i Ogona Węża w odległości od 5 do 6 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. Jej średnica mierzy 15 lat świetlnych a obłok materii międzygwiazdowej którego częścią jest ta mgławica ma 40 lat świetlnych. Całkowita masa mgławicy Omega to 800 mas Słońca. Jest to jeden z najjaśniejszych i masywnych obszarów gwiazdotwórczych w naszej galaktyce. Mgławica świeci dzięki promieniowaniu młodych gorących gwiazd gromady otwartej NGC 5518, która znajduje się wewnątrz mgławicy mająca zaledwie milion lat. Na niebie świeci jako obiekt o jasności 6 magnitudo i rozmiarach 46' x 37' kątowe.

 

Materiał zbierany zdalnie bardzo mozolnie i z przebojami refraktorem APO 130 i kamerą QHY 695A. Nie przepuszczałem że na tym obiekcie będę miał takie przeboje podczas zbierania materiału. Od południa idzie linia wysokiego napięcia i jest dwa domy które nie dawno zostały tam postawione. Obiekt dość że nisko to jeszcze przed górowaniem jakieś 20 min wchodzi mi w linie i na jasnych gwiazdach robi mi spajki, muszę odczekać zrobić pier flipa,odczekać jakieś 20 min i mogę focić dalej ale góra 4 klatki bo potem sąsiada orzech mi przeszkadza i muszę kończyć, A że mam sąsiada upierdliwego to nic na to nie poradzę,  nie dawno posadził dla odmiany tuje przy ogrodzeniu. Cierpliwie jak była możliwość zbierałem materiał o łącznym czasie 20 godzin.  Przedstawiam wersję HST i bicolor i zobaczę co jeszcze uda mi się zrobić. Miłego oglądania.

 

M_17_Omega_HST.jpg

 

M_17_Omega_bicolor.jpg

Wow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.