Skocz do zawartości
  • 0

Szukacz - obserwacje


marro

Pytanie

Cześć, 

wyszedłem dziś na obserwacje z … szukaczem :getlost:

Można powiedzieć - No super, gratuluję… szukacz ale…

przyjechała do mnie taka zabaweczka z Oriona. Przednia soczewka 70mm i ogniskuje się to na 279 mm ale z „tylu” możemy włożyć co nam fantazja powie. I tu jest pewien kosmosik/potencjał tej zabaweczki. Otóż dostajemy do ręki szukacz z szerokim polem widzenia i powiększeniem (na moich okularach  1,25) nawet do 40 razy - a mówimy o szukaczu. Możemy wyszukać obszar z grubsza na powiększeniu 10 razy i zapodać okular 7 mm i szukać konkretny obiekt na powiększeniu około 40 razy. Żeby było ciekawiej w okular -jak do obserwacji - możemy wkręcić filtr i wyszukać konkretny obiekt nawet mgławice wymagające dobrej optyki. Wszystko w szukaczu zanim zaczniemy obserwacje teleskopem. W przyszłym tygodniu mamy nów i dobrą prognozę więc mam nadzieję na owocne poszukiwania. Coś mi się wydaje, że gwoździem będzie wyszukiwanie a nie same obserwacje. Popróbuję wyszukać fajnego welonika i Andromedy szukaczem tak żeby je już w tym urządzonku widzieć :D


 

EA329011-8CC3-45CD-BA6C-9D43871E7BA0.thumb.jpeg.45c0fe850ea5439f26a6e90fdde8f5a9.jpeg

 

E5AF3C98-29DA-4A45-B16A-626CA42E88E4.thumb.jpeg.6b01a06a049b95606ea6856ae4d47901.jpeg

 

C05B2B00-6149-4B48-9A8B-5D03A513707D.thumb.jpeg.d2bb4dc65b5ada2e8493291bb706e7d7.jpeg

CE07E09E-38F0-4B3B-9E04-BA6252A7E60A.jpeg

Edytowane przez marro
Literówka
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Miałem go własnie kupić bo potrzebuje mini teleskopu ale zeby mozna do niego dodać kontowke i okular.   Z reki to raczej tylko szerokie pole i pow ok 15x a to za mało na mgławice,ale jak go ustawisz na statywie czy dorówna SW 80/400 ?  Tu jest chyba ponizej f4... Jak w nim widzisz Hantle czy bodego-??? mam na mysli ustawienie go na montarzu + kontowka i okular. 35-40X powinno wystarczyć.Interesuja mnie wrazenia bo cchiałbym go zamiast 80/400 z racji wagi i wymiarow.Naprawdę wazy z obejmami ponizej 0,5kg?

Edytowane przez Flaytec1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Po weekendzie mam bardzo dobre prognozy i będę wtedy na pewno testował. Popróbuję z różnymi okularami i filtrami. Ja będę miał to zawieszone "pośrednio"  na ... dobsonie :original:. Mogę zważyć ale jest leciutki. Kątówka i okular chyba ważą więcej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 2.09.2021 o 11:17, Flaytec1 napisał:

Miałem go własnie kupić bo potrzebuje mini teleskopu ale zeby mozna do niego dodać kontowke i okular.   Z reki to raczej tylko szerokie pole i pow ok 15x a to za mało na mgławice,ale jak go ustawisz na statywie czy dorówna SW 80/400 ?  Tu jest chyba ponizej f4... Jak w nim widzisz Hantle czy bodego-??? mam na mysli ustawienie go na montarzu + kontowka i okular. 35-40X powinno wystarczyć.Interesuja mnie wrazenia bo cchiałbym go zamiast 80/400 z racji wagi i wymiarow.Naprawdę wazy z obejmami ponizej 0,5kg?

Czytam i nie wierzę, że można zrobić tyle błędów w tak krótkim tekście. Popraw to z szacunku do nas wszystkich i nie powielaj błędów w kolejnych wiadomościach.

Edytowane przez peter5
  • Lubię 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Obserwacje się w końcu mogły odbyć wczoraj w poniedziałek. Warunki były niezłe, wstęga drogi mlecznej pięknie przechodziła przez zenit aczkolwiek wilgoć w powietrzu dawała się we znaki mocno. Szukacz z nakładką kątową i okularem ES 14 mm 82st jak dobrze kombinuję dawał powiększenie około 20 razy. 

Trzeba bardzo uważać, żeby dobrze dokręcić akcesoria bo jak obserwujemy wysoko to kątówka z okularem (jednak trochę ważą) może się wysunąć i nieszczęście gotowe. 

Na początku trochę kłopotliwe było ustawienie szukacza względem teleskopu - szukacz jest umieszczony na dwóch grupach po trzy śruby i one są blisko siebie. Nie jest to tak intuicyjne jak przy tradycyjnych szukaczach ale po chwili majstrowania dało się ogarnąć. Ja mam dobsona bez GT więc trzeba było zapanować nad przemieszczaniem się teleskopu. 
D8C3A523-FD98-4966-8C7B-D3D85250FD54.thumb.jpeg.7952fffca60a28aa12594a771c1c1e1d.jpeg

 


CE54B1A4-A1BB-43D6-8BC4-BDF2B5FA09C6.thumb.jpeg.2ade20e0ad13229cdc219163017c2338.jpeg

 

Ustawienie ostrości odbywa się (a przynajmniej u mnie się tak odbyło) przez odpowiednie wysunięcie kątówki i zablokowanie jej we właściwym miejscu śrubami.  Nie jest to szczyt komfortu ale do obserwacji nieba ustawiamy tą ostrość tylko raz więc nie jest to szczególnie również uciążliwe - zapewnie nie byłoby już tak różowo przy jakichś obserwacjach krajobrazowych. 

 

Dalej jest już tylko dobrze i bardzo dobrze. Taki zestaw daje rzeczywiście obrazy dobrej lornetki. OK, no może nie lornetki bo patrzymy jednak jednym okiem. Teraz mnie olśniło, że mógłbym spróbować jeszcze uzbroić to w bino.  To mega fajna sprawa - widzimy szerzej niż w szukaczu a dodatkowo znacznie łatwiej się szuka. Na pierwszy ogień poszła oczywiście Andromeda i w szukaczu pojawiła się nie ledwo widoczna mgiełka ale zupełnie wyraźny zarys galaktyki. 

Po Andromedzie powędrowałem do Pegaza do M15 i jadąc po niebie za Enif po prostu już w szukaczu gromadka pojawiła się jako jaśniejąca mgiełka. 

Podobnie było z Hantlami - nie szukanie na oko ale po prostu znalazły się bez szczególnego problemu już w szukaczu.  

Po północy wysoko pojawiły się plejady i oczywiście w szukaczu bardzo ładnie widać było całą gromadkę - poświata/mgiełka jak była widoczna to nie jestem pewien czy to było widać częściowo mgławiczki czy raczej był to efekt zaparowania. 

Przede mną testy szukacza na większym powiększeniu z Naglerem 7 mm - na mniejsze nie mam za bardzo czym bo używam głównie okularów dwucalowych. Wczoraj nie mogłem sobie już na to pozwolić bo wilgoć atakowała wszystkie optyczne szkła i lustra a zapomniałem sobie broni przeciwko zaparowaniu (suszarki do włosów :emotion-5:).

Generalnie bardzo jestem zadowolony z zakupu i nawet patrzenie przez szukacz daje sporo przyjemności. 

Edytowane przez marro
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam ten szukacz. Kupiłem go jak okazało się że zwykły szukacz kątowy 8x50 to pomyłka ze względu na okular którego soczewka jest mała i trzeba wcisnąć oko, dodatkowo paruje bardzo szybko.

Za to korzystanie z Oriona to bajka. Ja mam do niego podpięty okular 26mm więc wychodzi takie pół lornetki 10x70, więc jaśniej się nie da, dość powiedzieć że pierwszy raz to właśnie nim zobaczyłem Veila (z filtrem UHC) . Wyszukiwanie obiektów z nim to czysta przyjemność. Co do optyki - dla mnie gwiazdy wyglądają w porządku, dla purystów pewnie mniej, na pewno nie są to szpilki jak w prostym szukaczu, pewnie winny temu jest pryzmat. Tylko że dobrej jakości pryzmat kosztuje prawie 2 x tyle co ten szukacz. Podsumowując od kiedy go kupiłem to głownie właśnie nim obserwuję niebo. Przy okularze 26mm spokojnie trzymam go w ręku przyciśnięty do klaty , w drugim ręku stellarium i można się uczyć w komfortowych warunkach nieba.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.