Skocz do zawartości
  • 0

Lornetki z możliwością użycia filtra


Piotrek K

Pytanie

Czy są relatywnie tanie lornetki do których można zastosować filtry 1,25? Myślę raczej o czymś "większym" niż 10x50 (12x60, 15x70, ewentualnie Yx56). Wiem, że gwinty przy okularach są np. w DO Extreme ED, ale o ile to możliwe celowałbym raczej w niższą półkę cenową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Szukaj na giełdzie :) Ewentualnie TS Marine 15x70, jest tańsza niż Delta Extreme.

 

Inna kwestia, czy faktycznie potrzebujesz czegoś większego niż 10x do użycia z filtrami. Osobiście używam filtrów z deltą 10x50 i 15x70. O ile w 10x50 jest nawet ok i bez problemu widać takie obiekty jak Pacman, Veil, czy Ameryka, tak w 15x70 jest już trochę ciemniej i pole widzenia staje się drastycznie małe. Filtry mocowane w okularach lornetki są mało wygodne i zmniejszają bardzo mocno pole widzenia, wziąłbym to pod uwagę :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, Paweł Sz. napisał:

Szukaj na giełdzie :) Ewentualnie TS Marine 15x70, jest tańsza niż Delta Extreme.

 

Inna kwestia, czy faktycznie potrzebujesz czegoś większego niż 10x do użycia z filtrami. Osobiście używam filtrów z deltą 10x50 i 15x70. O ile w 10x50 jest nawet ok i bez problemu widać takie obiekty jak Pacman, Veil, czy Ameryka, tak w 15x70 jest już trochę ciemniej i pole widzenia staje się drastycznie małe. Filtry mocowane w okularach lornetki są mało wygodne i zmniejszają bardzo mocno pole widzenia, wziąłbym to pod uwagę :)

Pokażesz jak są mocowane te filtry? Nie szorujesz po nich oczami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Musisz szorować, żeby cokolwiek zobaczyć. Filtry na swojej powierzchni dają mocne odbicie światła (nawet w ciemnym miejscu), tylko przyłożenie oczu praktycznie "na dotyk" pozwala cokolwiek zobaczyć. Idealnie by było zamontować filtry na obiektywy, no ale nie ma takich rozmiarów, a 2 calowy i tak nie pasuje nawet do 10x50.

 

12 godzin temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Pokażesz jak są mocowane te filtry? Nie szorujesz po nich oczami?

Tutaj wrzucałem kiedyś zdjęcia:

https://www.facebook.com/115747880270799/posts/314705787041673/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Znalazłem Cię i Twój kanał na moim astro fb:emotion-5:

Pytanie jakiej jakości filtry mają lornetki z wbudowanym i wysówanym uhc. Na razie mam Oczy Wyraka, mały refraktorek 60/360, okular 20mm100'. Jak się nie sprzeda to zostawię sobie. Zastanawiam się co dobrać. 

Myślałem do tego o takim ramieniu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?manufacturers_id=88&products_id=5602&lunety=Orion Monster Parallelogram Binocular Mount Tripod 05752

Mógłbym na tym powiesić teleskopów albo lornetkę i na leżaczek.

 

Edytowane przez Łukasz Wieczorek
Ortografy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Znalazłem Cię i Twój kanał na moim astro fb:emotion-5:

Pytanie jakiej jakości filtry mają lornetki z wbudowanym i wysówanym uhc. Na razie mam Oczy Wyraka, mały refraktorek 60/360, okular 20mm100'. Jak się nie sprzeda to zostawię sobie. Zastanawiam się co dobrać. 

Myślałem do tego o takim ramieniu:

https://teleskopy.pl/product_info.php?manufacturers_id=88&products_id=5602&lunety=Orion Monster Parallelogram Binocular Mount Tripod 05752

Mógłbym na tym powiesić teleskopów albo lornetkę i na leżaczek.

 

Dovetail typu L nie będzie stabilnie trzymał ciężkiej lornetki, czy teleskopu, dodatkowo wyposażony w gwint 1/4 cala. Przechodziłem to sam, więc wiem jak to działa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

3kg na żurawiu z udźwigiem do 7 kg nie da rady na eLce? Czyli bez testu kupowanie w ciemno odpada. 

Jeszcze pytanie. Im większa soczewka tym więcej światła. Im większe powiększenie(z okulary?) tym ciemniej. Czy zatem 10,5x70 pokaże więcej niż 10x50? Czy problem z dużą źrenicą sprawi, że jednak w większej zobaczę mniej, a przynajmniej mniej kontrastowo? I czy po wkręceniu dobrych uhc ten problem nie przestanie istnieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Jest takie akuratne, zastanawiam się tylko czy od razu nie brać czego pod przyszły ciężki sprzęt. Wącham się też czy brać 15x70 czy 10,5x70. Zastanawia mnie ta źrenicą pod moim niebem. Miałem sky mastera 15x70 pro i powiększenie było do jednych rzeczy za duże, do innych za małe. Pomyślę, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 godziny temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Jest takie akuratne, zastanawiam się tylko czy od razu nie brać czego pod przyszły ciężki sprzęt. Wącham się też czy brać 15x70 czy 10,5x70. Zastanawia mnie ta źrenicą pod moim niebem. Miałem sky mastera 15x70 pro i powiększenie było do jednych rzeczy za duże, do innych za małe. Pomyślę, dzięki.

10,5x70 to fajna lornetka, ale 15x70 ją pozamiata ze względu na powiększenie. Do większości DSów lepsze będzie 15x niż źrenica w okolicy 7mm :) Miałem obydwie, została 15x.
Do jakich obiektów x15 było za duże? Przychodzą mi na myśl co najwyżej Hiady lub Alpha Persei Cluster.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie do samych obiektów, a raczej do przeglądów drogi mlecznej, takiego błądzenia po niebie. W 15x70 trochę się gubiłem, ale to było 2 lata temu i trochę się już nauczyłem. Może więc 15x70 delta wz z gwintami i stopka z Red fotek, żeby dzieci się nacieszył? Mam 2x50 to kiedyś dokupie 10x50...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.