Skocz do zawartości

ToUcam 740k - pomocy!


Gość polaris

Rekomendowane odpowiedzi

Czesc,

mam dwa pytania:

 

czy jesli widze na podgladzie obrazu z ToUcama zabrudzenia to znaczy, ze brudna jest matryca wzgl. szybka przed matryca? Czy inny element, np. telepa?

 

czy plastikowe gwintowanie na obiektyw w ToUcamie jest BARDZO nietrwale, czy w granicach przyzwoitosci czestotliwosci wkrecania/wykrecania posluzy dlugo?

 

Licze na pomoc.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jesli widze na podgladzie obrazu z ToUcama zabrudzenia to znaczy, ze brudna jest matryca wzgl. szybka przed matryca? Czy inny element, np. telepa?

O ile pamiętam, to Bielack miał kiedyś podobny problem i okazało się, że to zabrudzenia na szybce. Żeby mieć pewność sprawdź w jakiej pozycji są te paprochy przy różnych kątach ułożenia kamerki w wyciągu. Jeżeli ich położenie się nie zmienia - to już na pewno problem w szybce :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam, to Bielack miał kiedyś podobny problem i okazało się, że to zabrudzenia na szybce. Żeby mieć pewność sprawdź w jakiej pozycji są te paprochy przy różnych kątach ułożenia kamerki w wyciągu. Jeżeli ich położenie się nie zmienia - to już na pewno problem w szybce  :Salut:

 

No tak, proste :Boink:

Dzieki, sprawdze :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno zabrudzenia na szybce chroniącej chip. Można je usunąć patyczkiem do czyszczenia uszu, ale kawałeczki waty i inne fafoły mają tendencję, żeby na chipie zostawać. Niemniej jest to dobry sposób jeśli nie chce się człowiek bawić w czyszczenie jakimiś cieczami. Wymaga jednak uwagi i cierpliwości, bo nieraz naprawdę drobinki z chipa zejść po dobroci nie chcą. ;)

 

Gwint jest rzeczywiście mizerny, ja praktycznie cały czas mam wkręconą zamiast obiektywu złączkę, a całość chowam do pomarańczowego jaja-futerału, dołączonego do kamerki, coby mi się szybka nie brudziła. Przy ostrożnym wkręcaniu i wykręcaniu obiektywu/złączki taki gwint powinien parę lat posłużyć, ale gwarancji nie dam, więc lepiej byłoby zostawić na stałe złączkę, chyba, że kamery używasz też do celów nie-astronomicznych.

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pewno zabrudzenia na szybce chroniącej chip. Można je usunąć patyczkiem do czyszczenia uszu, ale kawałeczki waty i inne fafoły mają tendencję, żeby na chipie zostawać. Niemniej jest to dobry sposób jeśli nie chce się człowiek bawić w czyszczenie jakimiś cieczami. Wymaga jednak uwagi i cierpliwości, bo nieraz naprawdę drobinki z chipa zejść po dobroci nie chcą. ;)

 

Gwint jest rzeczywiście mizerny, ja praktycznie cały czas mam wkręconą zamiast obiektywu złączkę, a całość chowam do pomarańczowego jaja-futerału, dołączonego do kamerki, coby mi się szybka nie brudziła. Przy ostrożnym wkręcaniu i wykręcaniu obiektywu/złączki taki gwint powinien parę lat posłużyć, ale gwarancji nie dam, więc lepiej byłoby zostawić na stałe złączkę, chyba, że kamery używasz też do celów nie-astronomicznych.

pozdro

 

Tez mam wkrecona zlaczke caly czas. Jak gwint bedzie niebezpiecznie wyrobiony to skleje superglue i juz :Boink:

Musze faktycznie wyczyscic szybke, chociaz nie bylem pewien czy matryca jest chroniona czy to od razu ona.

Teraz juz wiem, ze to szybka i dzis biore sie za nia.

DZIEKI!!!

:Beer:

 

PS. kamerka ze zlaczka mieszcza Ci sie w jaju???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam na stałe wkręconą złączkę a w niej filtr -UV/IR a na całość dodatkowo zakładam standardową zakrywkę 1,25". Na szybce chroniącej chip mam jakieś drobne paprochy i nigdy nie udało mi się usunać wszystkich. Niemniej obecny stan jest zadowalający i nie próbuję nic poprawiać.

 

Przy okazji chciałbym zadać inne pytanie dotyczące ToUcama 740k:

czy wykonanie tej kamerki jest wystarczająco precyzyjne jeśli chodzi o prostopałość osi gwintu do płaszczyzny chipu a jeśli tak to czy mocniejsze wkręcenie złączki może tę prostopadłość zaburzyć a w efekcie zdefektowac obraz?

I jeszcze jedno: czy możecie potwierdzić moje subiektywne spostrzeżenie, że obraz dawany przez kamerkę jest ostrzejszy w poziomie niż w pionie?

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również mam na stałe wkręconą złączkę a w niej filtr -UV/IR a na całość dodatkowo zakładam standardową zakrywkę 1,25". Na szybce chroniącej chip mam jakieś drobne paprochy i nigdy nie udało mi się usunać wszystkich. Niemniej obecny stan jest zadowalający i nie próbuję nic poprawiać.

 

Przy okazji chciałbym zadać inne pytanie dotyczące ToUcama 740k:

czy wykonanie tej kamerki jest wystarczająco precyzyjne jeśli chodzi o prostopałość osi gwintu do płaszczyzny chipu a jeśli tak to czy mocniejsze wkręcenie złączki może tę prostopadłość zaburzyć a w efekcie zdefektowac obraz?

I jeszcze jedno: czy możecie potwierdzić moje subiektywne spostrzeżenie, że obraz dawany przez kamerkę jest ostrzejszy w poziomie niż w pionie?

 

Masz gwint filtrowy w zlaczce do webcama? Czy wkrecasz do diagonala i focisz przez niego?

Bo ja nie mam gwintu w zlaczce 1,25" i mnie wyprostowali w DO :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc jest tak. :) standartowa złączka kupowana w astrokraku poprostu do toucama nie pasuje. w Veste sie wkręca a w toucama nie. To znaczy łapie ale jest przekrzywiona względem gwintu kamerkowego a co za tym idzie ostrość pionowa jest walnięta. Tak przynajmniej jest umnie. Gdzieś widziałem taką specjalna złączkę do ToUcama ze zwężeniem przed gwintem. niestety niewiem gdzie ja można w polsce kupić (chyba nigdzie :huh: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a więc jest tak. :) standartowa złączka kupowana w astrokraku poprostu do toucama nie pasuje. w Veste sie wkręca a w toucama nie. To znaczy łapie ale jest przekrzywiona względem gwintu kamerkowego a co za tym idzie ostrość pionowa jest walnięta. Tak przynajmniej jest umnie. Gdzieś widziałem taką specjalna złączkę do ToUcama ze zwężeniem przed gwintem. niestety niewiem gdzie ja można w polsce kupić (chyba nigdzie  :huh: )

 

No wlasnie mam zlaczke z AK i faktycznie wydawalo mi sie, ze lekko krzywo wchodzi, ale uznalem, ze to zludzenie :Boink:

 

JAKBY KTO WIEDZIAL GDZIE MOZNA KUPIC PRAWIDLOWA ZLACZKE TO PROSZE O INFO!!!

 

A pytalem JP czy zlaczka pasuje do ToUcama i powiedzial, ze jest specjalnie dla niego................................................. :blink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewnetualnie mozesz przedmuchac matryce gruszka lekarska. Ale nie polecam "chuchniecia" ani sprezonego powietrza do czyszczenia czesci komputerowych!

 

Gruszka nie pomogla, pezeczyscilem tym do uszu, ale musze jeszcze dzis wieczorem sprawdzic czy to cos dalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja złączka jest standardowa z AK i ma gwint filtrowy 1.25". Wkręca się też nie całkiem prostopadle do płaszczyzny obudowy kamerki (stąd moje pytanie dotyczące dokręcenia złączki i powstającego ew. skrzywienia) jednakże obrazy jak sądze na tym nie cierpią. Prawdopodobnie chip nie jest rónoległy do płaszczyzny obudowy i oba efekty kompensują się jak sądzę zgodnie z założeniami projektanta.

DSCN0674.JPG

Edytowane przez Mizar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.