Skocz do zawartości

Merkury, Wenus i oszacowanie najsłabszych obiektów osiągalnych w dzień

lkosz

Rekomendowane odpowiedzi

• 2 tygodnie później...
W dniu 5.09.2021 o 17:22, lkosz napisał:

Złapanie planet to była łatwizna. Ciut trudniej było z drugą częścią, czyli oszacowaniem zasięgu w dzień.

Gratuluję! Nie wiem, czemu przegapiłem ten temat, możliwe że akurat leciałem samolotem.... 

Przede wszystkim gratuluję poskromienia GoTo! Też chciałbym dojść do tego momentu z moim EQ3-2.

Czy robiłeś od razu odejmowanie darków/biasów/flaty? Wiem, że to sporo pomaga z kontrastem. W sharpcapie jest opcja kalibracji na żywo.

Idealne byłoby robienie choppingu czyli strzelanie na przemian w obiekt i tuż obok obiektu, z częstotliwością kilka Hz, traktując tą drugą klatkę jako tło do odjęcia. Oczywiście trzeba mieć do tego osobny mechanizm (szybkie ruchome lusterko). Ale jak masz GoTo to wystarczy, że co kilka sekund obracałbyś montaż kilka minut w lewo a potem w prawo (czyli bardziej taki nodding trzymając się nomenklatury) i też odejmował tło. 

W przypadku astronomii w podczerwieni udaje się uzyskać zwiększenie SNR 10000x poprzez techniki choppingu i noddingu. Moim zdaniem astrofoto dzienne jest bardzo podobne właśnie do astronomii w termicznej podczerwieni. Jest o tyle prościej że sam teleskop nie świeci ;)

48 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Przede wszystkim gratuluję poskromienia GoTo! Też chciałbym dojść do tego momentu z moim EQ3-2.

napisane było dobrze, wystarczyła drobna poprawka w kodzie, zamiast plusa miał być minus :D

49 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy robiłeś od razu odejmowanie darków/biasów/flaty? Wiem, że to sporo pomaga z kontrastem. W sharpcapie jest opcja kalibracji na żywo.

domyślam się że chodzi o gwiazdy. Nie to surowe klatki, nic nie było odejmowane. Program do zbierania też jest DIY i właśnie podsunąłeś mi pomysł że można dodać biasy lub flaty i może trochę zmniejszy szum przy tak ekstremalnych rozciągnięciach... Darki w ASI120 to se już daruję :D

54 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Idealne byłoby robienie choppingu czyli strzelanie na przemian w obiekt i tuż obok obiektu, z częstotliwością kilka Hz, traktując tą drugą klatkę jako tło do odjęcia. Oczywiście trzeba mieć do tego osobny mechanizm (szybkie ruchome lusterko). Ale jak masz GoTo to wystarczy, że co kilka sekund obracałbyś montaż kilka minut w lewo a potem w prawo (czyli bardziej taki nodding trzymając się nomenklatury) i też odejmował tło. 

niestety to jest awykonalne z moim eq5, jest tak daleko mechanicznie niedoskonały, że nie dam rady trafić z powrotem z gwiazdą w punkt

58 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

W przypadku astronomii w podczerwieni udaje się uzyskać zwiększenie SNR 10000x poprzez techniki choppingu i noddingu. Moim zdaniem astrofoto dzienne jest bardzo podobne właśnie do astronomii w termicznej podczerwieni. Jest o tyle prościej że sam teleskop nie świeci ;)

w tym przypadku to było pasmo 400-700nm. Koło z filtrami było niestety podłączone pod duży teleskop.  Zabawa w szukanie ostrości w dzień to już niezła jazda :D