Skocz do zawartości
  • 0

Problemy z SGPro.


tex88

Pytanie

Wczoraj chciałem odpalić sesję z SGPro wraz z z nowym zestawem : SpaceCat + ASI183. Konfiguracja sprzętowa raczej przebiegła bez problemu, niestety nie powiodło się automatyczne ostrzenie - powiedzmy, że ustawiłem zły step size choć podałem wartość zalecaną przez producenta, ale do rzeczy :
1. Po zapuszczeniu sekwencji montaż nie odjechał w stronę obiektu.
2. Montaż skierowany w polarną nie wykonał platesolve, który powinien być następny w kolei.
3. Próba automatycznego ustawienia ostrości nie powiodła się, krzywa źle wyrysowana pomimo ustawienia sttep size od 5 do 20 ( zalecenia producenta ), ostrość wstępnie ustawiona, ale to nie pomogło.
4. Program uruchamia PHD i wykonuje się kalibracja, ale teleskop cały czas skierowany jest na polarną, wyskakuje jakiś błąd.
5. Powtórzyłem wszystko jeszcze raz, ale cały czas to samo więc delikatnie podkurw***ny przechodzę na Maxima i odpalam sesję, niestety kadr na oko, bo mapa w Maximie jest jaka jest.

Może ktoś kto ogarnia ten program poda jakiś link jak to poprawnie uruchomić i podpowie ktoś jaki dobrać stepsize i przy okazji backlash do takiego zestawu jak mój ?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2
2 minuty temu, wismat napisał:

plate solving wg mnie działa raz lepiej raz gorzej w zależności od obiektu. Wszędzie "w necie" sugerują żeby dać bin2 i np 6 sekund. G prawda. U mnie najlepiej się sprawdza w bin1 i 1 sekundzie. Od razu znajduje rejon nieba na którym jest. Może się wydawać że im wiecej gwiazd wychwyci to będzie mu łatwiej. Też nie prawda. Ja na zlocie zmieniłem w ogóle z Lum na Ha w plate solving i jest jeszcze lepiej. Tylko nie pamiętam czy zmieniałem czas... bym musiał zerknać.

Plate Solver 2 działa do dupy przy deklinacji >75*, polecam zmienić na ASTAP, działa bez zająknięcia i szybciej.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1

ferstatol bym olał to co pisze producent i sam wyliczył step size.

nie wiem o co kaman z montażem, może sterowniki ale postaram się podpowiedzieć w innych rzeczach.

1. step size. Powinieneś w SGP złapać ostrość maską bahtinova. Spisać na jakiej pozycji jest focuser oraz powinieneś zaznaczyć gwiazdkę na górze po wykonaniu fotki żeby ci się pojawiło średnie HFR gwiazd w informacjach. Spisujesz to też. Następnie odjeżdżasz wyciagiem i robisz zdjęcia tak żeby HFR z punktu ostrości wzrosło ci jakieś 3 - 5x. Przykładowo jak miałeś hfr 1,3 to musisz dojechać do ok np 6. Następnie spisujesz pozycje focusera. Od niej musisz odjąć pozycję focusera gdzie miałeś ostrość i ten wynik pomnożyć x2. Czyli .. ostrość miałeś na poziomie 4500 i średnie hfr 1.3, hfr 6 miałeś na poziomie 5400 więc 900 mnożysz x2 co ci daje 1800. Te 1800 musisz podzielić przez liczbę kroków (minus 1) czyli jak standardowa liczba kroków to 9 to musisz podzielić przez 8. Krok twojego focusera to 225.

2. backlash robiłem na oko i nie mam problemów. Tayson rok czy 2 lata temu przechodząc za moim zestawem ze szklanką, zatrzymał się na minutę i szybko wyjaśnił. Pierwsze dwa punktu w autofocuserze w SGP sugerują ci co masz zrobić. Jeżeli drugi punkt nie jest w paraboli z pierwszym to musisz zwiększyć backlash i tyle. Jeżeli będzie ci się robiła ładna parabola biorąc pod uwagę 2 pierwsze kropki to backlash masz ok. 

3. plate solving wg mnie działa raz lepiej raz gorzej w zależności od obiektu. Wszędzie "w necie" sugerują żeby dać bin2 i np 6 sekund. G prawda. U mnie najlepiej się sprawdza w bin1 i 1 sekundzie. Od razu znajduje rejon nieba na którym jest. Może się wydawać że im wiecej gwiazd wychwyci to będzie mu łatwiej. Też nie prawda. Ja na zlocie zmieniłem w ogóle z Lum na Ha w plate solving i jest jeszcze lepiej. Tylko nie pamiętam czy zmieniałem czas... bym musiał zerknać.

A.. jeszcze fajna sprawa. Ustaw sobie w opcjach focusera żeby ci brało pod uwage np 85% środku kadru. Dzięki temu jak masz jakąś kome czy coś z gwiazdami przy krawędziach, nie będą one brane pod uwagę. Tylko tam wbijasz jaki procent obwodu kadru ma nie być uwzględniany czyli dla 85% zdjęcia musisz wpisać 15% :) 

Edit 2... ja zakładam że montaż masz odparkowany przy próbie plate solving, prawda? :D 

Edytowane przez wismat
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1
13 minut temu, tex88 napisał:

Fine out w focus Control nie działa, tzn zmienia się pozycja focusera ale ściągniętą klatka wygląda tak samo...i już mi ciśnienie rośnie. 

Pewnie robisz za mały ruch i nie pokonałeś jeszcze backlashu. Jaki masz tam focuser? Pasek jest naciągnięty? Pamiętaj też, że spacecat ma zapewne mały zakres ruchu "za nieskończoność", podobnie jak obiektywy, więc w jedną stronę możesz nie dać rady dużo odjechać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki @kubaman, zerknę popołudniu, pewnie czegoś nie zaznaczyłem i program nie wiedział co robić.

@wismat trochę sie pogubiłem w opisie, ale znalazłem wzór i wszystko jest jasne :

NewItem556.png

 

@Pav1007 z tego co widziałem wczoraj w zakładce PlateSolve to jest Astrometry i ANSRV. Osobiście używam All Sky Plate Solver bo w Maximie pinpoint często nie ogarniał. Szukam jak dograć ASTAP/ASPS do SGpro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
33 minuty temu, Pav1007 napisał:

Plate Solver 2 działa do dupy przy deklinacji >75*, polecam zmienić na ASTAP, działa bez zająknięcia i szybciej.

Święta prawda, a jak jesteś w pobliżu południka to już kaplica w PS2. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@kubaman @wismat @Pav1007

czy mogę wczytać klatkę zebraną w maximie do SGP i zobaczyć na podglądzie z obrazami zaciągniętymi z neta jak wygląda ten kadr na tle mapy nieba ? Chodzi mi o to że w Frame and Mosaic jak kliknie się Fetch to pobierane są obrazy z neta i chciałbym zobaczyć jak dokładnie wygląda mój kadr bo w Maximie mapa jest fatalna i nie wiem czy złapałem to co chciałem i mogę kontynuować wczorajszy kadr czy powinienem zacząć od nowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.