Skocz do zawartości

Nakładka AsPi…


Bocian

Rekomendowane odpowiedzi

       została zaprojektowana jako sprzętowe uzupełnienie możliwości Raspberry pi 4 (rpi) z zainstalowanym sytemem astroberry. Płytka zawiera przetwornicę zasilającą rpi (przez piny 5V), moduł gps, dwa sterowniki grzałek oraz sterownik silnika focusera z pomiarem temperatury. Dostęp do sprzętowych zasobów nakładki wymaga zainstalowania gpsd oraz astroberry diy/realy

 

Projekt przeznaczony jest do rpi umieszczonej w nisko-profilowej obudowie aluminiowej będącej jednocześnie pasywnym chłodzeniem. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze warunki chłodzenia procesora niż radiatorki z małym wentylatorkiem który dodatkowo wymagałby wycięcia w nakładce otworu zabierającego cenne miejsce na płytce.

 

Ponieważ przetwornica jest w stanie zasilić jednocześnie nawet dwie rpi zdecydowałem się na zamontowanie na nakładce dodatkowego gniazda usb poprzez które można wykorzystać nadmiar mocy :) .

 

Sterowniki grzałek podłączone są do sprzętowych pwm (pinyGPIO 12, 13) i są w stanie zasilić grzałki o mocy do 20W (w obwodzie są bezpieczniki 2A). Testowałem ich działanie korzystając z astroberry relay. Nie ma tutaj możliwości skalowania mocy ale można włączyć lub wyłączyć urządzenie/grzałkę (czyli to jest takie pwm 0 lub 100%).

 

Płytka pozwala na zastosowanie w roli sterownika silnika focuera układów DRV8825 lub TMC 2209. Ten pierwszy jest podobny do 8834 (zalecanego wraz z A4988 w astroberry diy) ale ze względu na nieco inne sterowanie trybami mikrokrokowymi lepiej jest wybrać (w astroberry focuser) A4988. Wszystkie ustawienia w takim przypadku będą identyczne za wyjątkiem trybu z podziałem przez 32.

Układ TMC 2209 jest w stanie pracować w trybie step/dir ale tutaj ustawienia trybu mikrokowego są zgodne z A4988 tylko trybie podziału przez 16. Focuser sterowany przez TMC 2209 jest bezszelestny – przy przesuwie wyciągu panuje całkowita cisza. Ten sterownik dodatkowo w przypadku bezczynności ogranicza prąd płynący przez cewki silnika.

 

Załączam kilka fotek – zarówki na zdjęciu symulują wałczoną grzałkę.

1.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt mi się bardzo podoba, tym bardziej, że coraz bardziej myślę o wykorzystaniu RPi4. Tylko teraz pytanie, co chcesz z tym zrobić? Tylko się pochwalić, chcesz to sprzedawać, czy szukasz beta testerów . Bo jeżeli to trzecie, to ja się piszę na takie testowanie :) , a jeżeli masz już to przetestowane w boju i działa bezproblemowo i w dodatku będziesz to sprzedawać, to pewnie się skuszę na takie rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, isset napisał:

Ja zamówiłem u kolegi jedną sztukę. Więc będę takim komercyjnym testerem :)

To daj znać jak już będziesz po first light. Strasznie jestem ciekawy jak to działa, albo i nie działa ;) 

 

@Bocian jeszcze takie pytanie laika- czyli razem z tą nakładką podaje tylko zasilanie 12v i ono zasila całość łącznie z Pi4?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo podoba mi się kompaktowość  tej nakladki mnie  nie udało sie tak mocno scisnąć ,

20210909_115610.thumb.jpg.8c8c96e57313271f0f656ce8edd6c033.jpgale zastosowałem od razu gniazda do fokusera i grzałek oraz dałem wentylator zabierający dużo miejsca- tak jak wspomniałeś.

 

Czy  masz zabezpieczenie na wejsciu zasilania?

 

Nie wiem czy wiesz ale Gps lepiej dać jak najdalej od gniazd USB3, ja też zrobiłem blisko u przy podłaczeniu kamery na usb3  GPS jest zakłucany.

 

Ciekawi mnie czy uda Ci się odpalić  kompensację temperatury  fokusera.  U mnie coś to nie chce działać (jakiś bład w sofcie albo źle wprowadzam dane)

 

Osobiście wróciłem do drv A4988, w nocy słyszę czy fokuser działa:D

 

Bedę obserwował jak przebiegną testy.

 

M.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, patrix napisał:

To daj znać jak już będziesz po first light. Strasznie jestem ciekawy jak to działa, albo i nie działa ;) 

 

@Bocian jeszcze takie pytanie laika- czyli razem z tą nakładką podaje tylko zasilanie 12v i ono zasila całość łącznie z Pi4?

Podłącza się tylko 12V i wszytko jest zasilane. Grzałki i focuser bezpośrednio z 12V, rpi przez przetwornicę. Gps ma własny stabilizator 3v3.

Uzupełnieniem nakładki jest aku z listwą rozdzielająca napięcie 12V.

ak2.thumb.jpg.9f7a14870a4cbd5d729036e3754b8280.jpg

ak1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, isset napisał:

Ja zamówiłem u kolegi jedną sztukę. Więc będę takim komercyjnym testerem :)

Chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby gdybym podesłał Ci mój  kompletny egzemplarz (rpi +nakładka) do testów - jeśli  się oczywiście zgodzisz. Test przez doświadczoną osobę w terenie jest bardzo potrzebny.

Ja tylko na stole testowałem ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, patrix napisał:

Projekt mi się bardzo podoba, tym bardziej, że coraz bardziej myślę o wykorzystaniu RPi4. Tylko teraz pytanie, co chcesz z tym zrobić? Tylko się pochwalić, chcesz to sprzedawać, czy szukasz beta testerów . Bo jeżeli to trzecie, to ja się piszę na takie testowanie :) , a jeżeli masz już to przetestowane w boju i działa bezproblemowo i w dodatku będziesz to sprzedawać, to pewnie się skuszę na takie rozwiązanie.

Płytki zamawia się po 5 sztuk minimum więc siłą rzeczy mam bazę do zrobienia kolejnych ... Przy okazji zauważyłem, że sprzedajesz starą wersję ASIAIR a to przecież rpi4 z indi które powinny zawierać astroberry diy/relay. Może ma sens zamontowanie starej aśki w nowej obudowie i uzbrojenie jej w nakładkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bocian napisał:

Może ma sens zamontowanie starej aśki w nowej obudowie i uzbrojenie jej w nakładkę?

Pytam jako laik, posiadający asiair v1, co dałaby mi ta nakładka, prócz owego zasilania 12v i ev dodatkowego wyjścia zasilania? 

* Grzałki da się sterować tylko jako włącz / wyłącz. 

* GPS jest w asiair jest używany z internetu. W innym przypadku na 99% koordynaty się nie podstawią do apki. 

* focusera ma sens, ale tylko jak stopujesz sesje i ręcznie inicjujesz focusowanie. Eaf robi to przez apke automatycznie, jak sobie skonfigurujesz. 

 

Nie chciałbym wyjść na krytyka, bo wiem, ile to pracy kosztuje, żeby coś takiego zrobić, ale bardziej to by się nadawało do astroberry itd, niż asiair. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Bocian napisał:

Płytki zamawia się po 5 sztuk minimum więc siłą rzeczy mam bazę do zrobienia kolejnych ... Przy okazji zauważyłem, że sprzedajesz starą wersję ASIAIR a to przecież rpi4 z indi które powinny zawierać astroberry diy/relay. Może ma sens zamontowanie starej aśki w nowej obudowie i uzbrojenie jej w nakładkę?

Sprzedaję ver 1, a tam jest rpi3b. Idzie do ludzi, ponieważ zmieniła mi się konfiguracja i już Sbiga mi nie obsłuży, natomiast rpi4 jak najbardziej, które leży mi nie używane już chyba pół roku. Napiszesz jaki jest koszt takiej gotowej nakładki u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, isset napisał:

Bardzo chętnie. Ale czy musisz z rpi? Nie mogę na swoim rpi zrobić test? 

 

 

Są bardziej doświadczeni ode mnie, ale skoro tak twierdzisz :icecream:

Możesz na swojej ..... masz obudowę? 

Co do testów to ciekaw jestem jak wypadnie TMC (tu przypomiam tylko tryb z podziałem przez 16 jest dostępny). Generalnie bez pomocy RadkaK się nie obejdzie. Uśmiecham się szeroko z prośbą o pomoc :) Przydałaby się możliwość wyłączania usypania sterownika i zaimplementowanie wszystkich trybów dla 2209 (dostępne sa z podziałem przez 8, 32, 64 i 16).

Wracając do testów: aluminiowa obudowa zmienia charakterystykę promieniowania. Ta którą użyłem od strony anteny wifi ma okienko z pleksi i rpi powinno celować nim w lapka z którego jest sterowane. Jest szansa, że może to poprawić zasięg bo metalowa obuwa powinna zadziałać jak reflektor odbijając cześć promieniowania z powrotem w stronę anteny.

Moja rpi jest przetaktowana do 1,8GHz - ciekaw jestem jak wpłynie to na responsywność. Co bedzie do wysłania to ustalimy na pw :).

Edytowane przez Bocian
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Pytam jako laik, posiadający asiair v1, co dałaby mi ta nakładka, prócz owego zasilania 12v i ev dodatkowego wyjścia zasilania? 

* Grzałki da się sterować tylko jako włącz / wyłącz. 

* GPS jest w asiair jest używany z internetu. W innym przypadku na 99% koordynaty się nie podstawią do apki. 

* focusera ma sens, ale tylko jak stopujesz sesje i ręcznie inicjujesz focusowanie. Eaf robi to przez apke automatycznie, jak sobie skonfigurujesz. 

 

Nie chciałbym wyjść na krytyka, bo wiem, ile to pracy kosztuje, żeby coś takiego zrobić, ale bardziej to by się nadawało do astroberry itd, niż asiair. 

Nie mam nic przeciwko krytyce, jest wręcz wskazana :) .

 Generalnie masz rację. W asiair nie ma gps ponieważ korzysta się z modułu w smartfonie/tablecie ale za to  chyba nie ma aplikacji do sterowania pod windows?

Nie ma tam też focusera bo spadła by im sprzedaż EAF. Zakupu asiair nigdy nie brałem pod uwagę. Dziwi mnie to, że do tej pory opierali się się sprzętowo na rpi. A to  jest chyba produkt angielski. Wprawdzie najnowsza wersja na pewno nie jest na klasycznej wersji rpi4 bo ma inaczej rozmieszczone gniazda usb i pamięć eMMS na pokładzie. Może to być jednak rpi4 w wersji compute osadzona na specjalnej płytce wyposażonej w interfejsy jakie sobie zażyczyli. Obecność pamięci eMMs to taki listek figowy na największy mankament rpi jakim jest pamięć masowa. 

Dlaczego nie zastosowali  np. Rock Pi4+ z pamięcią eMMs  i  złączem na dyski nvme? Dysk ssd  z tym interfejsem ma wydajność mniej więcej  40x lepszą niż karta uSD w rpi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mirek01

 

   Jednym z ważniejszych założeń przy projektowaniu nakładki był jak najmniejszy rozmiar w połączeniu z dużą funkcjonalnością. Dlatego zdecydowałem się na pasywne chłodzenie i złącza szpilkowe zamiast tradycyjnych typu cinch czy słuchawkowych, które trochę miejsca zajmują. Zastanawiałem się nad dodatkowymi gniazdami 12V ale zdecydowałem się jednak na jedno usb. Nakładka będzie miała dekielek zrobiony na drukarce 3d i jak się ktoś uprze to można tam zamontować tradycyjne gniazdka. Jeśli chodzi o moduł gps to powinien być z dala od wszelkich źródeł sygnałów  zmiennych i impulsowych czyli zasilaczy przetwornic, kondensatorów. Dlatego u mnie jest tam gdzie jest. Obudowa gniazd usb to dobry ekran a gruba warstwa aluminiowej obudowy zabezpiecza przed zakłóceniami ze strony płytki rpi. Do tego dochodzi wylewka masy na obydwu powierzchniach nakładki. Gps  fix łapie szybko :)

 

U Ciebie gps jest obok przetwornicy :)

 

Z punktu widzenia charakterystyki promieniowania anteny gps powinien być na środku płytki ale wtedy koliduje z innymi założeniami...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bocian napisał:

Hej... gdzie to dokładnie jest?

Mam Astroberry Focuser w wersji2.9/interface 8 ale nie mogę tego nigdzie znaleźć..

Kurcze,  faktycznie w nowszych wersja  sterownika tej funkcji brak.

 

2 godziny temu, Bocian napisał:

Jeśli chodzi o moduł gps to powinien być z dala od wszelkich źródeł sygnałów  zmiennych i impulsowych czyli zasilaczy przetwornic, kondensatorów. Dlatego u mnie jest tam gdzie jest. Obudowa gniazd usb to dobry ekran a gruba warstwa aluminiowej obudowy zabezpiecza przed zakłóceniami ze strony płytki rpi. Do tego dochodzi wylewka masy na obydwu powierzchniach nakładki. Gps  fix łapie szybko :)

 

U Ciebie gps jest obok przetwornicy :)

 

Z punktu widzenia charakterystyki promieniowania anteny gps powinien być na środku płytki ale wtedy koliduje z innymi założeniami...

Tyle teoria...

U mnie Gps w terenie na zimno łapie w ok 2-3min

Ale koledze z forum ktoremu zrobiłem nakladkę, po podłaczeniu kamery ASI na USB3  Gps znika... dopiero owinięcie wtyczki dodatkowa folią alu pomaga podobnire się  dzieje z Wi-fi maliny.

 

Z mojej praktyki złacza szpilkowe nie sprawdzą się w terenie gdy jest ciemno ,  kable potrafią się wysunąć.

Nie tracąc kompaktowej woelkości można wlutować np złącza jst-shScreenshot_20210909-225036.jpg.0b66189fb1a0f830900bace7373ca13f.jpg

 

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Bocian said:

Generalnie bez pomocy RadkaK się nie obejdzie

 

Jak mogę pomóc?

 

9 hours ago, Bocian said:

Przydałaby się możliwość wyłączania usypania sterownika

 

Focuser sam zasypia po 60s braku aktywności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, RadekK napisał:

 

Focuser sam zasypia po 60s braku aktywności

 W starszych wersjach czas tego uśpienia można było ustawić lub po wpisaniu "0 s"  silnik cały czas trzymał. Teraz tej opcji nie ma ,a nie  jest to do końca dobre. Gdy mamy bezpośrednie połaczenie silnik /fokuser  przy ustawianiu ostrości operujemy mikrokrokami 1/16-1/32 , a w momencue gdy sterownik "zasypia"

1.  silnik chce  przekręcić  się się do pozycji pełnego kroku,

2. aparat lub kamera ciągną w  dół i jesli wyciąg nie stawia wystarczających  oporów  ostrość sie rozjeżdza.

 

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.