Skocz do zawartości

Czy tak powinno wyglądać skalibrowane zdjęcie?


Arciaq

Rekomendowane odpowiedzi

Od kupna aparatu borykam się z problemem pokazanym poniżej.

Próbowałem flatów z panelu LED, skyflatów zaklejania wizjera w aparacie itp.

Surowe pliki -> https://drive.google.com/drive/folders/1svTodO9zm7oSUDSWWhFOfr5nmmiaFGbB?usp=sharing

Chętnie bym się za coś zabrał ale jak wracam do domu zmarznięty o 4 nad ranem i widzę taki efekt finalny to mam ochotę się nogą przeżegnać. 

Sw 80ED + 0.85x flattener 

Nikon D610 mod

ap 1.png

ap2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, stfn napisał:

Dlaczego używasz "histogram" zamiast "autostretch"? Autostretch daje znacznie naturalniejszy obraz.

 

Autostretch + background extraction:

m31.jpg

Zdaje sobie sprawę ale mimo to nie powinno to chyba tak wyglądać bo pewnie przy wyciąganiu się pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różno kolorowe flaty może taki efekt robią? Popróbowałbym też zestackować to w innym programie np. dss... Oczywiście nie mówię, że ten siril jest zły (Sam w nim stackuje), ale tak by było potwierdzenie... Bo kto wie może to wina samego programu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Arciaq To masz odpowiedź :) 

 

Zestackuj biasy do masterbiasa medianą bez normalizacji. 

Potem odpal sekwencję flatów, skalibruj flaty masterbiasem a następnie zestackuj medianą (multiplicative). 

 

To wyżej, jak chcesz kontrolować i widzieć co się dzieje. 

 

Najłatwiej: posegreguj klatki do folderów lights, biases, flats i odpal ten skrypt: https://free-astro.org/images/1/1a/OSC_Preprocessing_WithoutDark.ssf

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, count.neverest napisał:

@Arciaq To masz odpowiedź :) 

 

Zestackuj biasy do masterbiasa medianą bez normalizacji. 

Potem odpal sekwencję flatów, skalibruj flaty masterbiasem a następnie zestackuj medianą (multiplicative). 

 

To wyżej, jak chcesz kontrolować i widzieć co się dzieje. 

 

Najłatwiej: posegreguj klatki do folderów lights, biases, flats i odpal ten skrypt: https://free-astro.org/images/1/1a/OSC_Preprocessing_WithoutDark.ssf

Znaczy ja stackuje w dss, Siril raczej do podglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pablo12311 napisał:

Wygląda mi na źle wykonane flaty. Po kalibracji nie powinno by tych ciemnych kropek od paprochów.

Hmm na koniec sesji ustawiam montaż w ninie na zenit, zakładam koszulkę na gumkę, kładę panel i cykam w trybie AV, ostrość zmienić się nie mogła bo co kilka klatek patrzę maską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy używasz zarówno darków i biasów? DSS nie obsługuje trybu "tylko flaty". http://deepskystacker.free.fr/english/theory.htm#CalibrationProcess

 

> Any other combination leads to improper calibration so you should stick with one of these 3 possibilities.

 

Miałem podobne problemy w DSS, bo matematyka po prostu się gubi jak nie dasz odpowiednich klatek na wejściu.

Edytowane przez MichałK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Arciaq said:

Darków nie używam nigdy.

 

 

To przynajmniej używaj manuala DSS, w którym żadna z 3 możliwości kalibracji nie obsługuje braku darków :P Z linka, który wkleiłem:


* Full Calibration Process (all files available)
* Alternate Calibration Process I (no dark flat frames)
* Alternate Calibration Process II (no bias frames)

 

Ludzie mówią, i maja rację, że jak ditherujesz, to nie potrzeba darków. Ale tutaj chodzi o obliczenia DSSowe, on po prostu musi mieć dark.

 

zrób 1 klatkę dark (w obecnej temperaturze, byleby była jakaś) i jedną klatkę bias i zrób jeszcze raz stack DSS. Zobacz, czy gradienty znikną. Jak tak, to to był problem i polecam dorobić więcej klatek kalibracyjnych (darki w tej samej temp. co lighty, czyli odpal po prostu na noc). Jak nie, to masz inny problem.

 

edit: ja zwykle jak już używam DSS to mam biasy, darki i flaty (bez dark flat) - czyli działa opcja "Alternate Calibration Process I"

Edytowane przez MichałK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Arciaq napisał:

ostrość zmienić się nie mogła bo co kilka klatek patrzę maską. 

Przy dslr właściwie nie widzę powodu, aby zastosować tryb inny niż M. Paprochy są widoczne na stacku po kalibracji flatem. Oznacza to, że z flatem jest coś nie w porządku. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że motofocuser pracuje i szuka ostrości w momencie robienia flatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, count.neverest napisał:

Przy dslr właściwie nie widzę powodu, aby zastosować tryb inny niż M. Paprochy są widoczne na stacku po kalibracji flatem. Oznacza to, że z flatem jest coś nie w porządku. Jedyne co mi przychodzi do głowy, to że motofocuser pracuje i szuka ostrości w momencie robienia flatów.

Nie mam motofocusera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, MichałK napisał:

To przynajmniej używaj manuala DSS, w którym żadna z 3 możliwości kalibracji nie obsługuje braku darków :P Z linka, który wkleiłem:


* Full Calibration Process (all files available)
* Alternate Calibration Process I (no dark flat frames)
* Alternate Calibration Process II (no bias frames)

 

 

Żeby uściślić. Do Flat potrzebuje nie Darka z czasem Light, tylko Dark Flata - czyli Darka z czasem Flata. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.09.2021 o 16:43, Arciaq napisał:

Od kupna aparatu borykam się z problemem pokazanym poniżej.

Próbowałem flatów z panelu LED, skyflatów zaklejania wizjera w aparacie itp.

Surowe pliki -> https://drive.google.com/drive/folders/1svTodO9zm7oSUDSWWhFOfr5nmmiaFGbB?usp=sharing

Chętnie bym się za coś zabrał ale jak wracam do domu zmarznięty o 4 nad ranem i widzę taki efekt finalny to mam ochotę się nogą przeżegnać. 

Sw 80ED + 0.85x flattener 

Nikon D610 mod

ap 1.png

ap2.png

Nie znam się aż tak - ale pobawiłem się na pliku "autosave" - i Autosave001_2a1.thumb.jpg.145d4429eca6dc2a7ebe899f9536ef08.jpg tak:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Arciaq napisał:

Tego się nie spodziewałem, można wiedzieć jak pozbyć się bandingu i tych gradientów w tak spektakularny sposób? ;) 

 

I z tym mam zawsze problem :)Kurcze bardzo dużo robię intuicyjnie - nie mam jakiegoś swojego schematu.

Tylko na początku rozciągam levelsami materiał - a potem wyrównuje tło albo w fiotswork albo w pixinsight le 1.0. 

Tutaj tło wyrównywałem w pixinsight le.

Potem obrabiam w ps-ie.

3 minuty temu, Arciaq napisał:

Jak to jest do uratowania to bym rozważył dalsze zbieranie materiału. 

Wg mnie jak widać (materiał jest fajny i ma potencjał)  - chyba można zbierać nadal :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.