Skocz do zawartości

Bolid, południowa Polska, 10.09.21 godz 19:22


tas

Rekomendowane odpowiedzi

Zgłaszam obserwację (Bielsko Biała) jasnego bolidu

10.09.21 godz 19:22

Dobrze widoczny na jasnym jeszcze niebie, powolny lot, czas przelotu powyżej 3-4 sek, kierunek mniej więcej południe -> północ.

Widoczna smuga (utrzymująca się chwilę w świetle słońca na dużej wysokości), kolor światła biały z lekkim zabarwieniem zielono-niebieskim, jasność stabilna ze średnimi wahaniami

Edytowane przez tas
  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziany przez mojego kolegę na spacerze na zachód od Wrocławia o godzinie 19:19 +/-1 min, czyli w momencie zachodu Słońca. Azymut ok. 350st, przelot z góry na dół z ok. 50° na ok. 30°. Jasnożółty, pod koniec zielonkawy i iskrzący. Musiał być cholernie jasny.

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem!

Wspaniałe uczucie zobaczyć coś takiego na jasnym niebie!

Siedziałem sobie na tarasie przy winku przyglądając się jak majestatycznie pojawia się na niebie, po czym się wypala.

Pomyślałem sobie tylko , że gdyby to była noc, to nieźle by rozświetlił niebo.

Miałem szczęście.

Edytowane przez Robson_g
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Żona zaprosiła 2 koleżanki i tak sobie siedzieliśmy. One wszystkie siedziały odwrócone, tylko ja byłem zwrócony na południe.

Na dodatek mieliśmy parasol rozłożony. Na szczęście bolid wpadł w atmosferę dość nisko, bo gdyby rozświetlił się ciut wyżej, to bym tego nie zobaczył.

Poderwałem się nagle i powiedziałem dość głośno: Bolid! Byłem pod ogromnym wrażeniem. Miały do mnie pretensje, że za późno im powiedziałem :)

Dziwne miałem pierwsze uczucie. Wyglądało to tak, jakby ktoś rzucił z jakiejś wysokiej wieży kawał palącego i dymiącego węgla. W nocy to jednak inne efekty są.

Żadnej zieleni nie widziałem, tylko po prostu kawał palącej się skały na początku w kolorze białym potem stopniowo przechodząc w kolor żółty.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co pokazuje Stellarium, to obecnie aktywne są (jeszcze) wrześniowe epsilon Perseidy (radiant: Perseusz, aktywność: 4-14 września, max.: 9 września, ZHRmax: 5) i gamma Akwarydy (radiant: Wodnik, aktywność: 1-14 wrzesień, max.: 7 wrzesień, ZHRmax: 1-4).

 

U mnie też przytrafił się fart meteorowy, ale było to już dzisiaj po północy, czyli 11 września. Ledwo wylazłem na balkon (ok. 00:22 - praktycznie codzienny nawyk choć krótkiego zerkania w nocne niebo) i kiedy spojrzałem na południowy nieboskłon, niebo przeciął z zachodu (u mnie w Lublinie ok. 45° do linii horyzontu) jasny meteor, dużo wolniejszy od sierpniowych Perseidów - wyraźnie widać było jego nierównomierne spalanie w atmosferze (to nie był krótki błysk, trwający ułamki sekund i nie mogła to być wrześniowa Perseida - nie ten wektor). Meteor zniknął ok. 10° / SSE.  Trajektoria idealnie pasuje do radiantu roju: gamma Akwarydy (choć mógł to być również zapóźniony meteor z północnych/południowych jota Akwarydów). Pytanie do znawców tematu: czy meteory z  roju gamma Akwarydów są faktycznie dużo wolniejsze od meteorów z roju Perseidów (Stellarium podaje geocentryczną prędkość dla Perseidów: 59 km/sek., dla gamma Akwarydów tych danych nie ma)?

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również go widziałem. Z Ostrzeszowa na południu Wielkopolski, zauważony ok. 60-70 stopni nad horyzontem, zgasł ok. 20-30 stopni nad horyzontem. Leciał w kierunku mniej więcej północnym. Na sam koniec widoczna była fragmentacja. Bolid o zielonkawym odcieniu zwłaszcza pod koniec lotu. Śladu nie zaobserwowałem. 

Piękna sztuka, mam nadzieję że ktoś złapał go w kamerce samochodowej i prędzej czy później pojawi się nagranie.

 

6 godzin temu, Robson_g napisał:

Wyglądało to tak, jakby ktoś rzucił z jakiejś wysokiej wieży kawał palącego i dymiącego węgla

Bardzo trafne porównanie! Widok był naprawdę niesamowity, ja zrozumiałem co widziałem dopiero jak bolid już znikł, chyba pierwszy raz zdarzyło mi się zobaczyć takie zjawisko na jasnym niebie.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli bolid przeleciał o zachodzie Słońca, to czas jest prawidłowy 19:23:17. Pytanie, czy czas nie jest przesunięty o kilka minut. W tej chwili nie ma zjawiska na naszych kamerach. Prostym sposobem sprawdzenia jest zrobienie zdjęcia ekranu komputera pokazującego czas w internecie (np. time.is) i porównanie tych dwóch czasów (EXIF - komputer). Dziękuję bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.