Skocz do zawartości

IC1848 Dusza


Saerder

Rekomendowane odpowiedzi

10 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Z ustawianiem ostrości jest zawsze najwięcej problemu. Zwłaszcza przy Nikonach gdzie nie można podbić ISO i tak bardzo przybliżyć obraz w LV jak przy użyciu Magic Lantern w Canonach. Stosowałeś maskę Bathinova ?

 

Tak, mam nawet screena patternu.

 

 

1631635328118.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Zwłaszcza przy Nikonach gdzie nie można podbić ISO i tak bardzo przybliżyć obraz w LV jak przy użyciu Magic Lantern w Canonach

A to ciekawe, ja zawsze w swoim nikonie podbijam iso i przybliżam obraz w LV przy ustawianiu ostrości. Nie ma żadnego problemu :)

1 minutę temu, Kapitan Cook napisał:

Ja na przykład w ogóle nie używam maski bo znacznie lepiej i pewnie ustawiam na oko

Nie uzyskasz takiej precyzji jak z maską...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Maetrik Właśnie Ci odpisywałem :)

 

Mam Nikony D610,750 i Canona 1200d. Dzięki Magic Lantern Mogę sobie podbić w LiveView Iso o dodatkowe 5 poziomów, plus lupa ma powiększenie + 10.

W Nikonach takich opcji na próżno szukać. Dzięki temu o wiele łatwiej mi się ustawia ostrość właśnie w Canonie.

 

Zaznaczam że to tylko moja opinia. Widzę że mnóstwo osób radzi sobie świetnie z Maską. Ja podchodziłem do niej kilka razy i nigdy tak dobrze jak na oko nie ustawiłem.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

Mam Nikony D610,750

Faktycznie, w D750 na zlocie szukałem na LV opcji podbicia ciemnego obrazu i chyba nie ma. w D810 wystarczy wcisnąć "OK" i wycelowanie w Vegę z maską powoduje pokazanie się spajków na pół ekranu. Sprawdzałem to z flatboxem i wygląda na to, że można ustawić ekran, który sam dostosowuje gain do oświetlenia- Raz obraz jest przepalony na maxa, raz peak ekspozycji siedzi na środku ekranu. Nie znalazłem w instrukcji jak się te tryby nazywają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

@Maetrik Właśnie Ci odpisywałem :)

 

Mam Nikony D610,750 i Canona 1200d. Dzięki Magic Lantern Mogę sobie podbić w LiveView Iso o dodatkowe 5 poziomów, plus lupa ma powiększenie + 10.

W Nikonach takich opcji na próżno szukać. Dzięki temu o wiele łatwiej mi się ustawia ostrość właśnie w Canonie.

 

Zaznaczam że to tylko moja opinia. Widzę że mnóstwo osób radzi sobie świetnie z Maską. Ja podchodziłem do niej kilka razy i nigdy tak dobrze jak na oko nie ustawiłem.

 

 

 

9 minut temu, count.neverest napisał:

Faktycznie, w D750 na zlocie szukałem na LV opcji podbicia ciemnego obrazu i chyba nie ma. w D810 wystarczy wcisnąć "OK" i wycelowanie w Vegę z maską powoduje pokazanie się spajków na pół ekranu. Sprawdzałem to z flatboxem i wygląda na to, że można ustawić ekran, który sam dostosowuje gain do oświetlenia- Raz obraz jest przepalony na maxa, raz peak ekspozycji siedzi na środku ekranu. Nie znalazłem w instrukcji jak się te tryby nazywają.

 

Można zaktualizować oprogramowanie w naszych Nikonach korzystając z Nikon hackera - ja w swoim D5100 wgrałem oprogramowanie, które podbija mi LV wraz ze zmianą ISO, więc ustawianie ostrości to bajka. Dodatkowo można wyłączyć kompresję RAWów, star eating i jeszcze trochę :)

https://simeonpilgrim.com/nikon-patch/nikon-patch.html

 

Dla jasności - to nie jest żadne lewe oprogramowanie, to po prostu konfiguracja oprogramowania oficjalnego - po prostu zmiana parametrów, więc wszystko działa elegancko :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sidiouss Ja zanim spaliłem 5100 miałem wgranego hackera. Tylko on tak naprawdę nie wprowadza nic rewolucyjnego. On naprawia zasadniczy błąd trubu LV w nikonie d5100 . Po prostu umożliwia ręczną zmianę ISO w LV, ale nadal to dojdzie chyba do max 12800-25600.  To nie jest to samo co ML w canonie ,tam ten tryb podbija obraz na ISO 204 000 i dopiero wtedy mogę mówić o pewnym ostrzeniu na oko.

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

@sidiouss Ja zanim spaliłem 5100 miałem wgranego hackera. Tylko on tak naprawdę nie wprowadza nic rewolucyjnego. On naprawia zasadniczy błąd trubu LV w nikonie d5100 . Po prostu umożliwia ręczną zmianę ISO w LV, ale nadal to dojdzie chyba do max 12800-25600.  To nie jest to samo co ML w canonie ,tam ten tryb podbija obraz na ISO 204 000 i dopiero wtedy mogę mówić o pewnym ostrzeniu na oko.

No to działaj Canonem i nie narzekaj na Nikony ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sidiouss Mam i to i to. Matryca Canona jest o WIELE gorsza od Nikona. Natomiast próbuje tylko wskazać jedną z przyczyn problemów z ostrzeniem. A są to dziadowskie wartości ISO jakie mają lustrzanki do momentu nie wiem 2-3 lat wstecz. I ML jest wybawieniem w takiej sytuacji. Ja Nikonami foce ale z bardzo jasnymi obiektywami. To też ułatwia mi sprawę, bo raz na f 1.4,1.8 jest poziom prawie jak w Canonie plus margines błędu jest bardzo mały, więc jeśli dobrze wyostrzysz na 1.4 a potem przymkniesz na f4 to raczej będziesz miał te gwiazdki perfekt. Sprawa się komplikuje jak robisz teleskopem i masz f6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

@sidiouss Mam i to i to. Matryca Canona jest o WIELE gorsza od Nikona. Natomiast próbuje tylko wskazać jedną z przyczyn problemów z ostrzeniem. A są to dziadowskie wartości ISO jakie mają lustrzanki do momentu nie wiem 2-3 lat wstecz. I ML jest wybawieniem w takiej sytuacji. Ja Nikonami foce ale z bardzo jasnymi obiektywami. To też ułatwia mi sprawę, bo raz na f 1.4,1.8 jest poziom prawie jak w Canonie plus margines błędu jest bardzo mały, więc jeśli dobrze wyostrzysz na 1.4 a potem przymkniesz na f4 to raczej będziesz miał te gwiazdki perfekt. Sprawa się komplikuje jak robisz teleskopem i masz f6.

Narzekasz i tyle ;) Focę zarówno obiektywami i teleskopem, do tego filtrami wąskopasmowymi, które dodatkowo ograniczają światło i da się :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, sidiouss napisał:

 

Kiedyś miałem powalczyć ze swoim starym D7100, bo mam Ida Pro, ale jakoś mi się zapomniało. A gdzie można sprawdzić jakie zmiany wprowadza mod? Ja mam akurat D810, jest na liście ale nie znalazłem opisu zmian ;)

 

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Saerder Nie dasz rady więcej wyciągnąć tlenu z tego zdjęcia? Ostrość ostrością, ale taki stack jest dobrym materiałem, żeby powalczyć o bikolor i wypracować workflow na przyszłe fotki. Pasmo filtra na pewno na to pozwala.

Edytowane przez count.neverest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, count.neverest napisał:

 

Kiedyś miałem powalczyć ze swoim starym D7100, bo mam Ida Pro, ale jakoś mi się zapomniało. A gdzie można sprawdzić jakie zmiany wprowadza mod? Ja mam akurat D810, jest na liście ale nie znalazłem listy zmian ;)

 

 

Wydaje mi się, że na ich forum jest lista zmian do każdego modelu :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, count.neverest napisał:

@Saerder Nie dasz rady więcej wyciągnąć tlenu z tego zdjęcia? Ostrość ostrością, ale taki stack jest dobrym materiałem, żeby powalczyć o bikolor i wypracować workflow na przyszłe fotki. Pasmo filtra na pewno na to pozwala.

Powalczę jeszcze z obróbką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.