Skocz do zawartości

IC 1805


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

9 minut temu, AdamK napisał:

Nie wiem skąd ostatnio ta moda na kolorystykę dyni. Mnie absolutnie to nie przekonuje, ale cóż... kolorystyka zdjęcia to domena autora i nic mi do tego.

Poza tym bardzo mi się podoba.

Odpowiedź jest prosta. Lepiej są widoczne detale w takiej kolorystyce niż w odcieniach czerwonego.

Pewnie byłoby inaczej gdyby filtr L-ex lepiej radził sobie z pasmem tlenu i niebieski były ciekawym kontrastem dla czerwonego.

Tak jednak nie jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, JaLe napisał:

Odpowiedź jest prosta. Lepiej są widoczne detale w takiej kolorystyce niż w odcieniach czerwonego.

Pewnie byłoby inaczej gdyby filtr L-ex lepiej radził sobie z pasmem tlenu i niebieski były ciekawym kontrastem dla czerwonego.

Tak jednak nie jest.

 

 

Sądząc ze zdjęcia to brakuje niebieskiego, natomiast zielonego jest pod dostatkiem. Jeśli tak jest, to nie wina filtra, ale kamery. Czy korzystając z tego L-eX na poprzedniej kamerze też miałeś problemy z tlenem? Wydaje mi się że nie, a to by wskazywało, że subpiksele niebieskie są znacznie mniej sprawne niż zielone. Porównaj wykresy czułości obecnej i poprzedniej kamery - może to wytłumaczy problem z niebieskim.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Sądząc ze zdjęcia to brakuje niebieskiego, natomiast zielonego jest pod dostatkiem. Jeśli tak jest, to nie wina filtra, ale kamery. Czy korzystając z tego L-eX na poprzedniej kamerze też miałeś problemy z tlenem? Wydaje mi się że nie, a to by wskazywało, że subpiksele niebieskie są znacznie mniej sprawne niż zielone. Porównaj wykresy czułości obecnej i poprzedniej kamery - może to wytłumaczy problem z niebieskim.

Nie fotografowałem ASI 533 tego obiektu, więc nie ma szans na porównanie :/

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Maro21 napisał:

Bardzo ciekawe zdjęcie,  wodoru jest tam tyle , że gubi się znajomy kształt mgławicy.  

Dokładnie i jeszcze widać, że jest go tam znacznie więcej. Niestety póki co możliwości mojego komputera  nie pozwalają na złożenie większej ilości klatek.

Mam jednak ochotę na zebranie 20h :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JaLe napisał:

Tym razem Serce

Ładny szczegół. Skoro robione z filtrem dualband (jak rozumiem L-eX to OIII+Ha?) to można zrozumieć nieco... odmienne kolory. Znów Maffei I i II widoczne bardzo wyraźnie. 

Nie jestem pewien, ale @diver chyba podobnie prezentował wodorowe mgławice jeśli chodzi o kolory. Ja tam nie lubię jaskrawej czerwieni więc dla mnie całkiem spoko. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, JaLe napisał:

Nie ma porównania, bo nie fotografowałem tych samych obiektów :/

To bez znaczenia czy te same obiekty. L-eX przepuszcza pasmo OIII, które jest łapane zarówno przez subpiksele zielone, jak i niebieskie. Kamery w tym zakresie (495-500nm) mają tak ustawioną czułość, że sygnał z subpikseli zielonych jest około 50% mocniejszy niż z niebieskich. Inne proporcje mogą mieć takie przyczyny:

- źle ustawione pasmo transmisji filtra (to jest akurat wykluczone w Twoim przypadku, bo masz filtr z "dobrym tlenem")

- inna niż typowa różnica czułości subpikseli G i B w zakresie 495-500nm, a ta może być elementem projektu matrycy światłoczułej lub wynikiem jakiejś wady.

 

Ogólna uwaga: obrabiając mgławice fotografowane przez filtry typu L-eX zawsze koloru niebieskiego będzie mniej niż zielonego. To po prostu trzeba sobie wyrównać podczas obróbki. Poziom tej różnicy zależny  też w pewnym stopniu od szerokości pasma transmisji i jego ustawienia. Im filtr będzie miał większą rezerwę na blueshift, tym większa będzie różnica między sygnałami G i B. Jednak decydującą rolę odgrywają tu krzywe czułości subpikseli w kamerze.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dobrychemik napisał:

To bez znaczenia czy te same obiekty. L-eX przepuszcza pasmo OIII, które jest łapane zarówno przez subpiksele zielone, jak i niebieskie. Kamery w tym zakresie (495-500nm) mają tak ustawioną czułość, że sygnał z subpikseli zielonych jest około 50% mocniejszy niż z niebieskich. Inne proporcje mogą mieć takie przyczyny:

- źle ustawione pasmo transmisji filtra (to jest akurat wykluczone w Twoim przypadku, bo masz filtr z "dobrym tlenem")

- inna niż typowa różnica czułości subpikseli G i B w zakresie 495-500nm, a ta może być elementem projektu matrycy światłoczułej lub wynikiem jakiejś wady

Ej, chemik. Ja też robiłem pewne badania i wiem, że można porównywać jeżeli mamy stałą. A Ty chcesz porównywać tlen z różnych mgławic?

Po drugie materiał rozkładam na składowe i składam  swoim algorytmem, tak by wzmocnić tlen i posiłkować się też pasmem zielonym.

Edytowane przez JaLe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Ładny szczegół. Skoro robione z filtrem dualband (jak rozumiem L-eX to OIII+Ha?) to można zrozumieć nieco... odmienne kolory. Znów Maffei I i II widoczne bardzo wyraźnie. 

Nie jestem pewien, ale @diver chyba podobnie prezentował wodorowe mgławice jeśli chodzi o kolory. Ja tam nie lubię jaskrawej czerwieni więc dla mnie całkiem spoko. 

Diver ma kolegów, więc może ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę porównywać tlen, tylko stosunek sygnału G do B. Dla danego zestawu kamera+filtr L-eX będzie on niemal stały niezależnie od tego w jaką mgławicę wycelujesz zestaw.  

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, dobrychemik napisał:

Ja nie chcę porównywać tlen, tylko stosunek sygnału G do B. Dla danego zestawu kamera+filtr L-eX będzie on niemal identyczny niezależnie od tego w jaką mgławicę wycelujesz zestaw.  

Ciekawe jak chcesz to zrobić, tak organoleptycznie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, JaLe napisał:

Ciekawe jak chcesz to zrobić, tak organoleptycznie?

 

Znowu jesteś strasznie sceptycznie nastawiony do wszystkiego co piszę. Tak, organoleptycznie, z użyciem oczu do odczytania wartości liczbowych składowych B i G w dowolnym programie graficznym. 

Wybacz, że się wtrąciłem w Twoim wątku. Już nie będę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, dobrychemik napisał:

 

Znowu jesteś strasznie sceptycznie nastawiony do wszystkiego co piszę. Tak, organoleptycznie, z użyciem oczu do odczytania wartości liczbowych składowych B i G w dowolnym programie graficznym. 

Wybacz, że się wtrąciłem w Twoim wątku. Już nie będę.

Zamiana kanałów nic nie daje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.09.2021 o 20:28, JaLe napisał:

Odpowiedź jest prosta. Lepiej są widoczne detale w takiej kolorystyce niż w odcieniach czerwonego.

Pewnie byłoby inaczej gdyby filtr L-ex lepiej radził sobie z pasmem tlenu i niebieski były ciekawym kontrastem dla czerwonego.

Tak jednak nie jest.

 

Filtr źle sobie radzi z niebieskim??

 

A może rozproszenie w atmosferze? Pojedynczy niebieski piksel w klatce "RGGB"? A także mniejsza intensywność tego pasma? Ponadto życie tak chce, że B w kolorowej matrycy ma typowo zawsze wysoki WB (white balance) faktor okolo x2 bo przepuszcza połowę w stosunku do G.

 

Do tego "sztywność" setupu "OSC" nie pozwala na osobne zajmowanie się tym pasmem.

 

@dobrychemik, Ty się rozumiesz na filtrach, transmisja jest taka słaba w O III w L-extreme? ja tu akurat nie mam danych poza wykresikami z sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Przemek Majewski napisał:

 

@dobrychemik, Ty się rozumiesz na filtrach, transmisja jest taka słaba w O III w L-extreme? ja tu akurat nie mam danych poza wykresikami z sieci.

 

Zdecydowana większość L-eX jest bardzo dobra w pasmie OIII. Egzemplarz kolegi @JaLeteż  bardzo dobrze przepuszcza OIII - sprawdzony egzemplarz. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

Zdecydowana większość L-eX jest bardzo dobra w pasmie OIII. Egzemplarz kolegi @JaLeteż  bardzo dobrze przepuszcza OIII - sprawdzony egzemplarz. 

A czy to nie jest tak, że tlenu w mgławicach jest zwykle mniej? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.