Skocz do zawartości
  • 0

Co to jest?


Angelica Spark

Pytanie

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Wystarczy zainstalować na kompie darmowe planetarium o nazwie: Stellarium, powiem wręcz, że to konieczność, jeśli mamy ciągoty do oglądania nocnego nieba! W Stellarium można wymusić (między innymi) wyświetlanie linii granicznych między gwiazdozbiorami i takiej pomyłki nie zrobisz.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, suchyy napisał:

Wystarczy zainstalować na kompie darmowe planetarium o nazwie: Stellarium, powiem wręcz, że to konieczność, jeśli mamy ciągoty do oglądania nocnego nieba! W Stellarium można wymusić (między innymi) wyświetlanie linii granicznych między gwiazdozbiorami i takiej pomyłki nie zrobisz.

 

Pozdrawiam: Jurek.

Na telefon też warto, kosztuje troszkę ale to jest must have

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dziękuję za odpowiedzi :D w końcu nie będzie mnie to męczyć :p zawsze lubiłam patrzeć w gwiazdy ale nigdy się bardziej tym nie interesowałam i odkąd pierwszy raz zobaczyłam te plejady jakieś 10 lat temu to myślałam że to mały wóz i żyłam tym przekonaniem tak naprawdę do niedawna, do momentu w którym odkryłam przypadkiem że mały wóz jest zupełnie gdzie indziej xD od tamtej pory zawsze jak to widziałam to męczyło mnie co to jest a hasło "mini wóz" w Google nie wynajdował mi żadnych odpowiedzi xD jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi i za rady :) 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, kjacek napisał:

Na telefon też warto, kosztuje troszkę ale to jest must have

 

Będę pewnie niepopularny jeśli napiszę, że nie lubię nosić przy sobie takich cegieł (smartfonów). Na co dzień używam jako telefonu małej komórki Samsunga (w pokrowcu przy pasku) - po prostu: wygodnie. Smartfona z odzysku (bez karty SIM) używam w drodze wyjątku jako małego tabletu (choć nie znoszę klawiatury "na szkle") i do sterowania moim aparatem  (blue tooth: zdalne sterowanie aparatem na odległość, wi-fi: przeglądanie zrobionych na bieżąco fotek na większym wyświetlaczu smartfona). W domu mam szybkie, światłowodowe łącze internetowe, a że obserwacje robię prawie wyłącznie tylko na balkonie, takie rozwiązanie odpowiada mi w zupełności (póki co). :original:

 

@Angelica Spark specjalnie dla Ciebie zrobiłem zrzuty ze Stellarium analogicznego obszaru nieba (jak na powyższej fotce) z zaznaczeniem granic miedzy gwiazdozbiorami. Jak widać poniżej, otwarta gromada gwiazd: Plejady (z obszarem mgławicowym) należą do gwiazdozbioru Byka:

 

Plejady_1.jpg.bb8e09652d1620e03363c136a9127079.jpg

 

 

 

W Stellarium możesz obrazy powiększać i oglądać tak jak w lunecie (przykładowe Plejady w powiększeniu):

 

Plejady_2.jpg.00bf304e5cae4e83db648668fedceed5.jpg

 

TUTAJ pobierzesz Stellarium w wersji polskiej. Nie załamuj się po pierwszej instalacji - interface programu nie jest może tak bardzo  intuicyjne, ale warto przebrnąć na początku przez podstawy (a z czasem poznawać dodatki, bo jest ich sporo). Dzięki polskiej wersji (z dokładną instrukcją użytkowania) nie powinno być problemów z poznaniem programu. Polecam, bo możliwości są przeogromne!

 

Dla przykładu zajrzyj do moich wątków, chyba w każdym wykorzystuję symulacje robione w Stellarium (zrzuty foto i animacje).

 

Pozdrawiam: Jurek.

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No cóż, każdy korzysta z tego co lubi, ja wolę bardziej współczesne telefony. 

 

Zgadza się, interfejs Stellarium to jest porażka, zwłaszcza na początku. Jednak po chwili korzystania widzimy, że jest po prostu prymitywny. Siłą Stellarium jest jego zawartość a z interfejsu da się spokojnie korzystać i na kompie i na telefonie. 

 

Nie bójmy się języka angielskiego, uczmy się, to się przydaje w życiu... 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja dawno temu, jeszcze nie wiedząc, że Plejady to Plejady, nazwałem je sobie "Mały mały wóz", bo faktycznie trochę przypominają te większe asteryzmy.

Zresztą nawet obecnie je tak nazywam, ale to już tylko "wewnętrznie" na potrzeby własnych przemyśleń, jak gadam z ludźmi to mówię o Plejadach, żebym nie musiał głupio tłumaczyć o co chodzi :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, kjacek napisał:

Plejady wieczorem na niebie kojarzą mi się z jednym - idzie zima powoli :ph34r:

 

... no fakt! Ale na szczęście współczesne zimy nie przypominają tych z mojej młodości (odpukać w niemalowane), kiedy to lokomotywy przymarzały do szyn, a składy pociągów ginęły w zaspach śnieżnych!! :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam: Jurek

Edytowane przez suchyy
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
13 minut temu, suchyy napisał:

 

... no fakt! Ale na szczęście współczesne zimy nie przypominają tych z mojej młodości (odpukać w niemalowane), kiedy to lokomotywy przymarzały do szyn, a składy pociągów ginęły w zaspach śnieżnych!! :icon_rolleyes:

 

Pozdrawiam: Jurek

Ale za to były stabilne wyże w styczniu / lutym. Pamiętam okresy kiedy można było liczyć na przynajmniej 3 tygodnie  doskonałych warunków do obserwacji  zimą :)

Oczywiście pomijając lata z "ekstremalnymi"  ujemnymi temperaturami. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.