Jump to content

Spotkanie obserwacyjne sobota 23 04

Mirek_D.
 Share

Recommended Posts

Zapraszam na wspólne obserwacje w sobotę.

Ponieważ bedzie blisko pełni więc zamiast na Kudłaczach spotykamy sie w Krakowie na ogródkach działkowych Krakus (to samo miejsce co na pierwszym swietle Taurusa 380).

W planach 2 duże newtony 27cm i 38cm.

Bedzie tez grill - każdy moze przyniesc kielbaske lub kawalek miesa.

Zainteresowanych prosze o kontakt w tym watku lub tel 504 095 081.

Pozdrawiam,

Mirek D.

Mirku - czy równiez mogę się podłączyć??

Jasne że tak. Czym nas wiecej tym weselej :Beer:

Dla niewtajemniczonych podaję sposób dojazdu.

Ulicą Piastowską od miasteczka studenckiego w stronę Błoni.

Na Cichym Kąciku zaraz za Karczmą Pod Blachą" skręcić w prawo.

Przejechać około 400m do bramy ogódków działkowych Krakus.

Jest to ostatnia brama po prawej stronie. Jeżeli ktoś dojedzie do zakrętu to musi sie wrócic około 50 m.

Około 19:00 będę czatował pod bramą. Jeżeli ktoś sie spóźni to niech dzwoni na 504 095 081.

Mirek D.

Wczoraj pogoda splatala nam psikusa i z obserwacji wyszły nici.

Ale może uda się cos zaobserwowac dzisiaj.

Bede na działce z Taurusem 380 od 19:00 tak jak wczoraj. Jak będzie ładne niebo to przybywajcie.

Pozdrawiam,

Mirek

PS. Osoby z którymi rozmawialem o telradach niech sie zglosza na priva.

Również przyłączam sie do podziękowań dla Mirka z żoną jako gospodarzy i reszty osób za stworzenie bardzo miłej atmosfery. Troszkę tylko szkoda że pogoda nie dopisała i nie udało sie popatrzeć przez oba Taurusy ale pewnie bedzie do tego jeszcze nie raz okazja :).

Dzisiaj bylo troche lepiej, czyli ok 1.5h w miare czystego nieba, co umozliwilo dziewicze kukanie swiezo skonczonym taurusem 380mm :Beer::Beer:

Na poczatek poszedl jowisz, pozniej saturn. Jak na dzisiejsze warunki bylo calkiem calkiem dobrze :Salut:

Przy wiekszych chmurach palilismy sobie galy niesamowitym czerwonym lysym (przetaczajace sie przed tarcza czarne chmury dodawaly klimatu ;);)

Mirek&Teresa dzieki za fajne spotkanko, transport i oczywiscie sprzet :Salut:

uklony tez dla MateuszZa, Janusza, bas.ica. dzieki za wspolne astrokukanie :Beer: do nastepnego :Beer:

Dzisiaj pogoda sprzyjała dużo bardziej i udało się co nieco poobserwować. Dopiero 0 22 chmury wygoniły nas z działki.

Dziękuję wszystkim za przybycie i stworzenie bardzo przyjemnej atmosfery.

Mateusz wrzuć jakies fotki.

Mirek D.

Z mojej strony również wielkie Dzieki Mirek i Teresa za zorganizowanie świetnej imprezy - pogoda dziś o wiele lepsza i i mimo , iż tylko 1,5 godzinki to i tak naprawde było warto

Do zobaczenia....

Paweł (bas.sic)

Było naprawdę sympatycznie :banan:

Szkoda tylko, że w sobotę nie dopisała pogoda. Według ICMu miał być wypas :szczerbaty:

Na poprawinach obserwacyjnych B) w niedzielę mieliśmy ok. 1,5 godz pogody.

Lookaliśmy głównie na planetki i Księżyc porównując okulary. Na deepy było za jasno i cały czas snuły się chmury.

Teresko i Mirku : Dzięki za organizacje :helo:

Oto kilka fotek z soboty

grill11.JPG

tomek.jpg

mirekter.jpg

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Like
      • 58 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 17 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.