Skocz do zawartości

Planety z Afryki


Kapitan Cook

Rekomendowane odpowiedzi

Wszyscy jeżdżą do Afryki po Ds-y. To już wiemy. Ale czy ktoś będąc tam avikował Jowisza i Saturna. Przecież one są tam na 60 stopniach i wyżej.

Jestem ciekaw różnicy między tym co my niepoprawni zaklinacze dobrego seeingu możemy u siebie złapać, a czystą wydawałoby się formalnością z Afryki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz planety z Ameryki Pd. Planety prawie w zenicie. Do planet nie tyle jest potrzebne afrykańskie, czarne niebo, ale odpowiednia szerokość geograficzna. Oczywiście warunki seeingowe też mają znaczenie, ale decydujące ma wysokość planety nad horyzontem. U nas Jowisz sięga w tym sezonie 26*, a w takiej Brazylii 83*. Saturn jeszcze wyżej bo 88*, a u nas marne 22*.

Edytowane przez Arek_P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Arek_P napisał:

Tu masz planety z Ameryki Pd. Planety prawie w zenicie. Do planet nie tyle jest potrzebne afrykańskie, czarne niebo, ale odpowiednia szerokość geograficzna. Oczywiście warunki seeingowe też mają znaczenie, ale decydujące ma wysokość planety nad horyzontem. U nas Jowisz sięga w tym sezonie 26*, a w takiej Brazylii 83*. Saturn jeszcze wyżej bo 88*, a u nas marne 22*.

Ja miałem w tym roku 25st :P
 

a za rok to i u nas bedzie ponad 40st - Jowisz -czyli będzie sie działo hehe
A i Saturn też wyżej niż w tym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało jest tak zakręconych planeciarzy jak Damian Peach, który lata na Barbados. Od nas jeżdżą głównie DS-owcy, a tak się jakoś składa, że prawie nie zdarzają się wśród nich tacy, którzy jednocześnie specjalizują się w planetach. Można też próbować to wyjaśnić w taki sposób, że budżet potrzebny na DS-y jest znacznie większy od planetarnego, stąd jeśli kogoś stać na hobby DS-owe to prędzej go też stać na wyjazdy do Afryki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Kapitan Cook napisał:

@Arek_P Właśnie o tą szerokość mi chodziło. Do Ameryki raczej mało z nas się wybiera a do Namibii często ktoś się wybiera. A tam Jowisze są powyżej 60 stopni. Stąd pytanie czemu przy okazji ich nie uchwycić.

Wydaje mi się,  że nikt nie zabiera ciężkiego sprzętu wtedy hehe

 

Bo to ogniskowej trzeba a to waży :) i miejsca sporo zajmuje :)

Edytowane przez RomekAstrobaza
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, RomekAstrobaza napisał:

Ja miałem w tym roku 25st :P
 

a za rok to i u nas bedzie ponad 40st - Jowisz -czyli będzie sie działo hehe
A i Saturn też wyżej niż w tym roku.

Saturn prędko się nie uniesie do góry. Za rok raptem kilka stopni. Załączam wiele mówiące tabelki, które kiedyś zgrałem sobie z jednego z wątków na CN. Niestety nie odtworzę już adresu i autora. Mam nadzieję, że się nie obrazi :)

Jowisz.gif

Mars.gif

Saturn.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RomekAstrobaza Ale na miejscu mają trochę astrozłomu, i to o całkiem długich ogniskowych. A wiadomo, do planet zasadniczo aby tylko prowadzenie było jako takie.

 

@Arek_P Właśnie symualcja w Stellarium zachęciła mnie do stworzenia wątku.

Edytowane przez Kapitan Cook
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Arek_P napisał:

Saturn prędko się nie uniesie do góry. Za rok raptem kilka stopni. Załączam wiele mówiące tabelki, które kiedyś zgrałem sobie z jednego z wątków na CN. Niestety nie odtworzę już adresu i autora. Mam nadzieję, że się nie obrazi :)

Jowisz.gif

Mars.gif

Saturn.gif

Wszystko co już bedzie ponad 20 sto - to już spokojnie nadaje sie do focenia:) - więc Saturn też będzie fajny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, RomekAstrobaza napisał:

Wydaje mi się,  że nikt nie zabiera ciężkiego sprzętu wtedy hehe

 

Bo to ogniskowej trzeba a to waży :)

To też ważny argument. SCT 11" czy większy nie da się zabrać do bagażu podręcznego, a w walizce lustro może nie przetrzymać podróży. No, ale skoro D.Peach sobie jakoś radzi i lata z 14" na Barbados, to widać da się jakoś i temu zaradzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kapitan Cook napisał:

@RomekAstrobaza Ale na miejscu mają trochę astrozłomu, i to o całkiem długich ogniskowych. A wiadomo, do planet zasadniczo aby tylko prowadzenie było jako takie.

 

Wiesz jak sie robi ze swojego to ze swojego a nie z jakiegoś miejscowego pożyczka hehe :)
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Arek_P napisał:

To też ważny argument. SCT 11" czy większy nie da się zabrać do bagażu podręcznego, a w walizce lustro może nie przetrzymać podróży. No, ale skoro D.Peach sobie jakoś radzi i lata z 14" na Barbados, to widać da się jakoś i temu zaradzić.

No ale on poszedł w Planety chyba? Czy robi także dsy?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałem zrobić planety z Chile, ale mając tylko 80 mm apertury, uznałem że nie ma sensu. Może jednak by coś wyszło... 

Podstawowy problem to właśnie brak apertury. Zabranie np 8" sct to już większość miejsca na podręczny, a trzeba gdzieś zmieścić resztę optyki na dsy :) A zabieranie optyki w głównym to samobójstwo, równie dobrze można wywalić teleskop przez okno z bloku. Z tego co wiem, niektórzy wysyłają większy sprzęt kurierem, ale to trzeba mieć jeszcze do kogo wysłać i zabulić niezłą sumkę.

Czyli głównie to problemy logistyczne wg mnie, a wyjdą z tego zdjęcia 2-4 planet, podczas gdy DSów jest nieskończoność i nie wymagają wielkich tub :)

Jest też opcja wynajmu tuby na miejscu, również droga i możliwa w niewielu miejscach, ale chyba najsensowniejsza z tego wszystkiego (choć tu jest ryzyko że sprzęt jest zdezelowany / rozkolimowany itp. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w itelescope.net nie ma zestawów wprost planetarnych. Przydałoby się postawić tam jakiegoś 20" f/5 Newtona z IMX462 ;) 

 

Płatności też nie są tam zoptymalizowane na łapanie filmików 30fps czy tym podobnych.

 

Szkoda bo mają teleskopy w Australii i Chile... Może coś się zmieni, ale z tego co widzę idą raczej w szerokie kadry...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa lata temu robiłem Jowisza i Saturna.

Niestety miałem tylko kolorową kamerę i SCT11 wynajęty na jedna noc.

6kmNRyzr7-KA_1824x0_kWXURFLk.jpg.b44c951a0947a27c41c1b98d7bd7f7f9.jpgBBa8NECyms8h_1824x0_kWXURFLk.jpg.ba5c450ad6e4d57b1b321b43f18610af.jpg

W tym roku chciałem to powtórzyć (tym razem LRGB), jednak akurat w te 3 noce kiedy miałem wynajęty SCT pogoda była fatalna, więc to co mam nie nadaje się do pokazania.

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie fociłem, ale byłem i obserwowałem Jowisza i Saturna w pobliżu zenitu, newtonem 300 mm, z Naglerem zoom 3-6 mm na pokładzie. Się to działo na płaskowyżu w północnej części RPA. Po tym doświadczeniu jakoś nie miałem już ochoty na obserwacje tych planet z Polski. Taki seeing jak tam, dodatkowo przy bardzo niskiej wilgotności powietrza i dobrej przejrzystości, u nas  chyba się nie trafia. Coś więcej na ten temat mógłby powiedzieć pewnie Jurek @Krater, który pod tamtejszym niebem tłukł podwójne niejednokrotnie o bardzo małej separacji.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.