Skocz do zawartości

Który tani obiektyw wybrać?


AnkaSkakanka

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Przymierzam się do zakupu jakiegoś taniego obiektywu 135mm.

Oczywiście wiem że najlepszym wyborem byłby samyang ale na razie odpada z powodu braku większych funduszy a poza tym dopiero się uczę więc nie chciałabym wywalać za dużo kasy...poszperałam trochę po giełdach i allegro i wpadło mi w oko parę propozycji;)bardzo proszę doradzcie który z nich będzie się nadawał do takiego bardzo amatorskiego astrofoto.

Mój faworyt to ten 

https://allegro.pl/oferta/obiektyw-carl-zeiss-mc-sonnar-3-5-135-mm-10987188010

ale znalazłam jeszcze kilka innych praktycznie za grosze,są to;

Pentagon 2.8

Jupiter 3.5

Canon FD 3.5 

Może mieliście któryś z nich i możecie polecić lub całkowicie odradzić lub wrzucić jakąś swoją propozycję?

Pozdrawiam serdecznie

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno Sonnar i Jupiter będą ok do rozpoczęcia zabawy. Osobiście mam Jupitera i jest ok. Przymykałem go do f/5.6, można bardziej. Sonnar ma chyba jeszcze lepsze opinie.

Najważniejsze, żeby zebrać dużo materiału. 

Pentagon a raczej Pentacon - nie słyszałem, żeby był lepszy od tych dwóch.

Canon FD nie wyostrzy na nieskończoność z tym body.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz też  na te nowsze obiektywy. Ja obserwowałem używane Sigmy 105mm f2.8 MACRO i trafiła się z uszkodzonym autofocusem za 400zł. Kupiłem go do astro więc autofocus nie był mi potrzebny. Nawiasem jak się potem okazało autofocus nie działa na wielopunktowym pomiarze, ale na pojedyńczym działa już jak należy więc korzystam z niego również w dziennej foto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam Pentacona 135/2,8 ale mój egzemplarz był rozbierany i niefachowo poskładany. Daje wygryzione gwiazdki. Za to jego dłuższy brat 200/4 jest bardzo dobry. Trzeba go przymknąć do f/5,6 ale chyba wszystkie obiektywy M42 tak mają

 

mam też Tamrona Adaptall II 135/2,5. W dzień jest rewelacyjny nawet na pełnej dziurze ale w nocy trzeba go mocno przymknąć

 

jest jeszcze Tair 135/2,8. Chyba bije na głowę wszystkie inne obiektywy z tamtych lat ale jest bardzo trudno dostępny. Z tego wszystkiego najlepszy będzie raczej Sonnar

 

jeśli jednak chcesz mieć jakieś wyniki to szkoda zabawy z tymi obiektywami. Ich miejsce jest w muzeum. Nowsze konstrukcje biją je na głowę pod względem aberracji i to mniej przysłonięte

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowałam się na jupitera,zobaczymy co z tego wyjdzie;)mam jeszcze takie pytanie,znalazłam wczoraj na strychu Stary aparat Pentacon z obiektywem którego wrzucam zdjęcie,miał ktoś może z nim do czynienia?aparat i obiektyw ma chyba z 30 lat,obiektyw w dobrym stanie,żadnych rys tylko trochę przykurzony;)pewnie potrzebuje jakiejś przejściówki tylko gdzie tego szukać?

IMG_20210917_111338.jpg

IMG_20210917_111302.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak, jak pisałem - jeśli chcesz zastosować musisz szukać przejściówek Pentacon six- Canon. Mogą nie być tanie. Obiektyw może być fajny, choć trudny w użyciu w normalnej -dziennej -fotografii. Zasadniczo w astrofoto ponoć fajnie sprawdzają się obiektywy od średniego formatu (film 6 na 6/ 6 na 7, lub 6 na 4,5 cm), ale te bardziej współczesne, z dobrymi powłokami itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To obiektyw na średni format, musiałabyś zainwestować w odpowiednie złączki. Ja, jak bym dostał tanią złączkę, bym spróbował. To ogniskowa 80mm, światło f2.8, więc przy przlekkim przymknięciu jest szansa, że da dobry obraz bo będzie to spory crop na apsc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wygląda, że to jest to właściwy adapter. Niestety na moje jest drogi, mam wątpliwości czy warto tyle inwestować w niego. Ja raczej bym odpuścił i kasę przeznaczył na jakiś obiektyw do canona lub m42. Na ali jest do kupienia za połowę ceny https://pl.aliexpress.com/item/4000348175837.html?spm=a2g0o.store_pc_allProduct.8148356.8.ac983298iyG7HZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.