Skocz do zawartości

NGC6888 - Rogalik


Rosso

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, licho52 napisał:

Jeżeli użyjesz CFA drizzle (a materiał zbierałeś z ditheringiem) to ładnie zaokrągli gwiazdki -- z 4.78 px w 071 masz undersampling i efekt "karo" na gwiazdach.  Drizzle to wygładzi.

Dzięki wielkie za radę, muszę spróbować!

Oczywiście ditheruje co 6 klatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W miniaturce wygląda fajnie, ale z bliska...

 

image.png.bbb1d030dad60938a8c9229074e6bf91.png

 

Zobacz co zrobiłeś z gwiazdami. Mając sporo dobrego materiału lepiej nie ingerować zbytnio w materiał, bo wychodzą takie rzeczy.

Polecam delikatną obróbkę, stosowanie wielu narzędzi tylko dla tego, że się je posiada jest błędem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, licho52 napisał:

z 4.78 px w 071 masz undersampling i efekt "karo" na gwiazdach.

efekt karo ma z powodu eksperymentów na gwiazdach (sam napisał :-) ) - undersampling nie zniszczy tak gwiazd... to wina przypuszczalnie TopazDeNoise :-) 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pav1007 napisał:

efekt karo ma z powodu eksperymentów na gwiazdach (sam napisał :-) ) - undersampling nie zniszczy tak gwiazd... to wina przypuszczalnie TopazDeNoise :-) 

 

To prawda, widać tutaj wpływ innych czynników, niemniej u mnie jak mam undersample (2.8/px) to robią się lekko kanciaste a drizzle to naprawia.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No Panie.... Jak Ty w tym tempie dokonujesz takiego progresu w akwizycji i obróbce to strach pomyśleć co będzie za rok czy dwa :D Kadr i ogólne wrażenia świetne.

 

Co do  uwag, to faktycznie gwiazdki - @licho52 pisze o drizzle, ale trzeba pamiętać, że to raczej dotyczy gwiazdek, które pewne mankamenty mają już na etapie zbierania (undersample jak sam wspomniał). U Ciebie podejrzewam, że to wynik obróbki. Druga kwestia - należy mieć na uwadze, że drizzle powiększa znacząco rozmiar każdej klatki, a potem stack też jest spory i np. mój komputer ledwo jest go w stanie udźwignąć.

 

Szczerze powiem, że Topaz to moim zdaniem nietrafione narzędzie. Bardzo reklamowane przez youtubowych celebrytów jak Astrobackyard, ale najczęściej więcej robi szkody niż pożytku. Wydaje mi się, że od 80% do 100% obróbki można wykonać w Pixinisight, ewentualnie finalne wykończenie pozostawić dla PS. Tutaj poleciłbym po ogarnięciu histogramu zastosować Starnet++ i nie tykać gwiazd prawie do końca. Pracować na masce bez gwiazd, a pod sam koniec drugą maskę z samymi gwiazdami lekko ogarnąć i złożyć na powrót w jedno zdjęcie z pomocą PixelMath.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzędziel napisał:

W miniaturce wygląda fajnie, ale z bliska...

 

image.png.bbb1d030dad60938a8c9229074e6bf91.png

 

Zobacz co zrobiłeś z gwiazdami. Mając sporo dobrego materiału lepiej nie ingerować zbytnio w materiał, bo wychodzą takie rzeczy.

Polecam delikatną obróbkę, stosowanie wielu narzędzi tylko dla tego, że się je posiada jest błędem.

 

@Grzędziel Tak jak wspomniałem, poeksperymentowałem z topazem, i wiem jak to popsuło gwiazdki, jednak sam rożek wyszedł nieźle po topazie, dlatego mimo wszystko prezentuje. Dokładnie jak to powiedział @Pav1007

 

Macie rację chłopaki, mam lekki undersampling. Na kolor gwiazd ogólnie wpływa też to, że fociłem przed l-enhance z centrum miasta. To zwykle powoduje wypranie kolorów, no przynajmniej według mnie.

 

@Tuvoc dzięki, ogólnie staram sobie podwyższać poprzeczkę i uczuć na własnych błędach, choć wiadomo że lepiej na cudzych ;)

Spróbowałem z drizzlem zestackowac, na szczęście nie męczy mi to zbytnio komputera, zajrzyj potem na wątek gdzie bawimy się materiałem, wrzucę tam stack :) oczywiście z gwiazdami masz rację, to efekt topaza, którego użyłem dla zabawy i sprawdzenia czy jest warto. Narobił dużo bałaganu, ale z samym crescentem w mojej opinii poradził sobie świetnie.

Oczywiście sposobu ze starnetem o którym piszesz używam, bardzo to ułatwia obróbkę ale nie można przesadzać i spychać gwiazdy zupełnie na drugi plan :) Pamiętam o wspólnym foceniu, trzeba się zgadać przy okazji pogodu w okolicach nowiu :)

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Tuvoc napisał:

Odnoszę wrażenie, że złapało się tam trochę błękitnej otoczki OIII. Może warto byłoby ją spróbować wydobyć?

 

Tak na szybko, bez gwiazd (btw gwiazdy są naprawdę bardzo przyzwoite!)

obraz.thumb.png.1bc6f0811b2cd0e40504e96a4f2e0e97.png

Dokładnie tak! Po wstępnym rozciąganiu widać tlen, niestety za każdym podejściem gubiłem go w postprocessingu. I tak mocno się ucieszyłem, że go widać, bo focone z samego centrum Nowego Sącza 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie bardzo udana praca. I trochę mnie to śmieszy/smuci znęcanie się nad tym półksiężycem w przybliżeniu 500%. Z taką ogniskową to jest szeroki kadr i tak powinien być oglądany.

 

I trochę mnie śmieszy ten under/over sampling. Czy jeśli fotografowi zależy na szerokim kadrze krajobrazu to wyciąga 600mm i robi panoramę i składa ją do FOV 35mm? Bo w światku astro trochę tak to wygląda.

 

Dla mnie jeśli ktoś świadomie planuje kadr nie istnieje coś takiego jak under/oversampling. Chcesz mieć Amerykę na szeroko - 135mm , chcesz detal - 1000mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.