Jump to content

M31 vs M31

Patrix
 Share

Recommended Posts

Na początku zaznaczę, że wiem iż kamera mono bije na łeb Canona i ciemne niebo jest nie do przecenienia w porównaniu do podmiejskiego. Wiadomo również, że ciemnych mgławic jak Irys, czy inne LDN-y i LBN-y nie są w stanie wyjść ładnie z zaświetlonych miejsc. Ale co z innymi, tymi jaśniejszymi obiektami? Na takie właśnie pytanie chciałem sobie sam odpowiedzieć i sobie odpowiedziałem :) Na cel poszła Andromeda. Optyka ta sama, czyli Redcat, a i pixel podobny, bo C1100 vs ST8300 (5.2 vs 5.4), czasy po 300sek. Jedyne różnice to miejsce i klatki. Canon - SQML 21.40, 80x300sek ISO 800 i ST8300 - SQML 20.20, 40x300sek BIN1

Wnioski pozostawiam Wam. Oba zdjęcia są po kalibracji baisem i flatem z darkiem w APP i rozciągnięte levelsami w PS

1100.jpg.

.

8300.jpg

Edited by patrix
  • Like 8
  • Love 1

14 hours ago, Grzędziel said:

Ciekawe porównanie, ale zważywszy, że Canonem zebrałeś 2 x tyle materiału i pod dużo lepszym niebem, a efekt podobny zaryzykuję stwierdzenie, że 8300 bije Canona bezlitośnie.

Absolutnie sie z tym zgadzam :)

Canon ma za to jedną ważną zaletę , cenę za wielkość sensora :) i tak naprawdę przy cenach sprzętu do astrofoto to ceny 1100D są symboliczne :D , jeśli pominiemy czas naświetlania a skupimy się na wynikowej fotce to jestem pod wrażeniem zdjęcia z canona :). Zaleta canona 1100D to oczywiście przyzwoity już procesor DIGIC IV.

Edited by arctur34wp

Ja nadal się dziwię skąd tak dobre podejście do canonów w astrofoto. To chyba jeszcze pozostałości po czasach gdzie królowały modowane 450D za 300zł. Czasy się zmieniły i na obecną chwilę kupowanie Canona pod astrofoto to wg mnie strata pieniędzy bo zwyczajnie niczym nie wygrywają. Wyjątkiem jest tutaj Canon 6D i bodaj Canon EOS R.

Każda osoba, którą znam a nawet ja sam moment przejścia z Canona na Nikona uważa za przełomowy. Jakość materiału a za czym idzie komfort obróbki są dużo lepsze w Nikonach. Teraz od dłuższego czasu panuje moda na 1100D, ale każdy kto zmienia jest z tego zadowolony. Sam używałem 600D kilka lat i bardzo żałuję, że nie poszedłem od razu w inną puszkę. Fajny był obracany ekran LV i to tyle.

Przepraszam, za częściowy off-top, ale zwyczajnie wynik każdego porównywania Canona do czegoś innego jest z góry znany.

• Like 3

Okej. Nie wierzę w to co czytam powyżej ani to co teraz napiszę, ale dla MNIE różnica na TYM konkretnym przykładzie jest praktycznie żadna. Mało tego zgodnie z tym że na Canonie było więcej uzbieranego materiału szum jest mniejszy plus szczegół mgławicy też jakby lepszy. Aby nie być gołosłownym:

ezgif.com-gif-maker.gif.7dec8743e9d5f52127d1432382d38501.gif

To jest przybliżenie 200 % a więc dla onanistów sprzętowych. Wiem że materiał był zbierany pod różnym niebem ale dla mnie ten 8300 absolutnie w tym przypadku nie bije Canona.

Pozostaje kwestia co dla kogo jest dużą różnicą. Jeśli dla kogoś to powyżej jest dużą różnicą to chyba mamy inne skale porównawcze.

PS. Napisał to zadeklarowany i wierzący Nikoniarz :)

Edited by Kapitan Cook
  • Like 1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.