Skocz do zawartości

Teleskop


ts1906

Rekomendowane odpowiedzi

Ja mam w tej chwili Tała 100 RS na kolumnie. I rzeczywiście kolumna jest bardzo stabilna, tylko nieco za niska jak dla mnie. Muszę sobie zrobić jakiś ciężki stabilny podest. Wcześniej miałem Syntę 200/1000 na trójnogu aluminiowym i podczas obserwacji jednym z głównych problemów było drżenie całości instrumentu.

Miałem też okazję do obserwacji z powiększeniem 200x, zarówno przez Tala, jak i Syntę. Pod względem jakości obrazy Saturna i Jowisza w obu instrumentach podobne, tylko momentami lepsze w Syncie. Jednak dla Tala powiększenie 200 razy przy przeciętnych warunkach to nieco za dużo. Planety jak dla mnie są nieco za ciemne i trudno ustawić odpowiednią ostrość. W Syncie oczywiście obrazy bardzo jasne.

 

Jak na początek Tal 100R to bardzo dobry instrument, z tym że przede wszystkim do planet i Księżyca.

 

Jeżeli jednak chcesz obserwować i planety i obiekty DS to zdecydowanie Newton i to raczej 200/1000 lub 200/1200 ale na Dobsonie (ze względu na cenę).

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez teleskopu możesz odszukać planety widać je gołym okiem wyglądaja jak gwiazdy :banan: odszukaj sobie np saturna a potem jak kupisz józ teleskop bedziesz odrazu go tam kierował :Salut: :

Edytowane przez Mitek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

okolice Wadowic  :D

 

Mitek - a Ty wiedziałeś jak miałeś 16 lat? Pozatym pisałem że dopiero zaczynam ... :Boink:

 

Ja mając 15 lat wstąpiłem w szeregi Sekcji Obserwacji Pozycji i Zakryć PTMA, a w wieku 16 lat obserwowałem słynną kometę Halleya. Wiek nie jest więc ważny, a staż obserwacyjny. Z tego co piszesz Twój staż jest praktycznie zerowy, więc może jednak lepiej zacznij od lornetki 10x50, poznaj niebo, poczytaj trochę książek, poczytaj to i inne fora astronomiczne i za kilka miesięcy sam będziesz wiedział co wybrać na dalszą wędrówkę po kosmosie.

Nawet jeżeli uprzesz się i będziesz chciał kupić teleskop, to najpierw intensywnie przestudiuj to forum, wszystkie wątki dotyczące sprzętu astro i przemyśl wszystko zanim dokonasz zakupu, tak abyś potem nie żałował.

 

Aby Cię jednak pocieszyć, dodam, że ja mając 25 lat stażu obserwacyjnego też cały czas zastanawiam się i stawiam sobie pytanie "co kupić?" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby Cię jednak pocieszyć, dodam, że ja mając 25 lat stażu obserwacyjnego też cały czas zastanawiam się i stawiam sobie pytanie "co kupić?"  :D

 

He he he, Robert, to jest choroba. Mi niestety lub stety też weszła mocno w życiorys. Dotychczas przerobiłem parę sprzętów:

Newtony: 90/900 mm*, 150/1500 mm (lustro U), 170/850 mm*, Synta 200/1000, 230/1500 mm*, AK 270/1165mm, AK 350/1800 mm, AK 500/2250 mm, teraz Taurus 380/1630 mm.

Refraktory: 67/800mm, 67/400mm, Celestron 150/1200 mm, Celestron100/500mm

Maksutovy: 100/1000 (MTO), 203/2030 (optyka Intes Micro, mechanika AK),

Lornetki: Zeiss 8x30, Zeiss 10x50, BPC 20x60, Review 20x80

* lustro i telep wykonane własnoręcznie.

 

Tyle mi się przypomina sprzętów, które przewinęły się przez moje ręce. Ze zmieniania sprzętu niestety trudno się wyleczyć. Człowiek wiecznie potrzebuje czegoś większego, lepszego, mobilniejszego, a może do obserwacji planet, a może do DS. Ta choroba jest straszna :ha:

 

PS. Nieważne co kupisz. I tak zmienisz to jeszcze nieraz :szczerbaty:

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze zmieniania sprzętu niestety trudno się wyleczyć. Człowiek wiecznie potrzebuje czegoś większego, lepszego, mobilniejszego, a może do obserwacji planet, a może do DS. Ta choroba jest straszna :ha: 

 

PS. Nieważne co kupisz. I tak zmienisz to jeszcze nieraz  :szczerbaty:

 

Pozdro

Paweł

 

Prawda, prawda i jeszcze raz prawda. Kiedyś problem był mniejszy. Miałeś trochę gotówki to kupowałeś słynny Szukacz Komet w słynnej firmie U. :szczerbaty: Teraz wybór jest stanowczo za duży, a gotówki jest stanowczo za mało. Jak kupisz to, to zabraknie na tamto. Jak kupisz model X, to na rynek wchodzi lepszy Y. I tak koło się zamyka, a "choroba" trwa. Ta choroba jest nieuleczalna, ale to chyba jedyna choroba w której jest coś przyjemnego. :D

 

Robert

Edytowane przez Robert_Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Jeżeli bardzo chcesz coś teraz kupić z ok. 1500 zł, to np. w Astrokraku znalazłem Soligora 150/750 na paralaktyku. Co prawda kosztuje 1650 zł, ale może jak poprosisz o jakiś rabat wyjdzie pewnie między 1500-1600zł.

Jeżeli jednak Ci się nie spieszy za bardzo, to lepiej wyrwij się na jakiś zlot obserwacyjny, wtedy będziesz mógł przetestować osobiście różne lufy.Po takim doświadczeniu będziesz wiedział czego naprawdę chcesz :D Ewentualnie Twoja choroba się rozwinie i stwierdzisz, że muisz dalej zbierać kasę na coś lepszego :ha:

 

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Ewentualnie Twoja choroba się rozwinie i stwierdzisz, że muisz dalej zbierać kasę na coś lepszego :ha:

Pozdro

Paweł

 

Tia... Np. zobaczysz w akcji jakis montaz za rownowartosc twojego samochodu, a krasnoludek pod czaszka zacznie nadawac: Wiesz jak bedziesz mial taki, to ja w ogole nie bede zaczynal kuc za kazdym razem jak z fustracji nad dotychczasowym obalisz kolejne pol litra, Jakbys sprzedal samochod i wzal gotowkowy na 10tys ...

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.