Jump to content

prosty szukacz


Guest zbig
 Share

Recommended Posts

kupiłem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47176477 na szukacz .

Jako lornetka to nie za bardzo działa . Liche okulary niestabilnie mocowane , ukruszony pryzmat . Ma niestety rubinowe powłoki , ale soczewki obiektywu są szklanne o 50 mm srednicy ogniskowa ok 175 mm F3,5 . Nawet za bardzo nie smużą kolorami tęczy .

Wydaje mi się ,że łatwo można zrobić z tego szukacz . Okular planuję dac ze starej lornetki . Węższa strona " obiektywu " jest o średnicy ok 4 cm . Czy wogóle ma sens bawić się z tymi szkiełkami .

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Zrobiłem z tego właśnie szukacz, korpus wziąłem z latarki Philipsa, okular od tejże lornetki, prawy (z krzyżem ale tego krzyża wcale nie widać na ciemnym tle). Oczywiście można użyć okularu od rosyjskiego mikroskopu ale nie widać większej różnicy w szukaczomym zastosowaniu.

Jest taki temat w ATM, poszukaj, są tam zdjęcia.

Link to comment
Share on other sites

kupiłem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47176477 na szukacz .

Jako lornetka to nie za bardzo działa . Liche okulary niestabilnie mocowane , ukruszony pryzmat . Ma niestety rubinowe powłoki , ale soczewki obiektywu są szklanne o 50 mm srednicy ogniskowa ok 175 mm  F3,5 . Nawet za bardzo nie smużą kolorami tęczy .

Wydaje mi się ,że  łatwo można zrobić z tego szukacz . Okular planuję dac ze starej lornetki . Węższa strona " obiektywu " jest o średnicy ok 4 cm . Czy wogóle ma sens  bawić się z tymi szkiełkami .

 

Rurke PCV fi 4cm dopadniesz w kazdym markecie budowlanym. Nie rozbieraj korpusu obiektywu. Wkrec sie na gwint z pcv-rurka o odpowiedniej srednicy i dlugosci (tak, zeby ci wyszlo ostro na tej ogniskowej 175mm - swoja droga to troche krotka, sprawdz jeszcze raz, daje 10:1, ze ogniskowa jest >200mm) Jak juz bedziesz mial polaczona oprawe obiektywu z wyczerniona rurka pcv o odpowiedniej dlugosci, poszukaj na polkach marketow budowlanych gumowych redukcji do rurek odplywowych. Na 100% jest standard 40mm>1,25'' i 40mm>1'' (taki mam). Taki wynalazek to chyba 10-15pln. Zaladujesz to (gumowa redukcje)w rurke-pcv, do srodka (w gumowa redukcje) standardowy okular (np. plossl mikroskopowiec za 30-40pln) i masz szukacz z wymiennymi okularami.

 

Pozdrawiam.

Edited by Hans
Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus

Latarka PHILIPS (na baterie R-20) dokładnie pasuje średnicą oprawy do obiektywu z lornetki (to jest KLEJONY achromat, jego wyjęcie z oprawy niczym nie grozi). Pozostawienie starej oprawy powoduje winietowanie. W pierwszym podejściu właśnie tak robiłem - zostawiłem oprawę z lornetki i przykręciłem węższą rurkę - to była KATASTROFA! Lepiej zredukować średnicę przy samym okularze, nie spowoduje to winietowania a i można wlepić parę diafragm, będzie lepszy kontrast, mniej odblasków. Ja to zlekceważyłem i jak mam np, coś obok Księżyca to odblask jest spory. Ale ogólnie - niespecjalnie to w szukaczu przeszkadza. Skoro jednak o tym mówię - to pewnie po południu sobie wlepię jakieś pierścionki, dawno już (od wczoraj!) nic nie tuningowałem!

Link to comment
Share on other sites

(...)

Pozostawienie starej oprawy powoduje winietowanie. W pierwszym podejściu właśnie tak robiłem - zostawiłem oprawę z lornetki i przykręciłem węższą rurkę - to była KATASTROFA! Lepiej zredukować średnicę przy samym okularze, nie spowoduje to winietowania a i można wlepić parę diafragm, będzie lepszy kontrast, mniej odblasków. (...)

 

Hmm... Obiektyw fi 50mm, Zbig napisal, ze na wyjsciu ma fi 40mm, Miedzy obiektywem, a koncem obejmy (w/g zal. zdjecia) jest jakies 70-90mm. Dlczego mial by zwinietowac. Tam chyba jest az za duzo miejsca. Naprostuj mnie jak sie myle. Odblaski mozna zalatwic wyczernieniem. A pozostawienie obiektywu w orginalnej obudowie sugerowalem ze wzgledu na fakt, ze prawdopodobnie jest on przyklejony na stale do tej obudowy (to jakis rubinowy chinczyk - ruskich siedzisk tam raczej nie znajdzie) i wyszarpywanie go jest klopotliwe.

 

Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Hmm... Obiektyw fi 50mm, Zbig napisal, ze na wyjsciu ma fi 40mm, Miedzy obiektywem, a koncem obejmy (w/g zal. zdjecia) jest jakies 70-90mm.

 

Siedzi lużno, odkręca się pierścień zewnętrzny i możesz sobie wytrząsnąć achromat na... dłoń (oczywiście w jedwabnej rękawiczce).

Gwint łączący ścięty stożek oprawy właził w coś w rodzaju diafragmy, od środka miało to wątłą średnicę, nie pamiętam już jaką. 90 mm długości? Raczej pięćdziesiąt!

Mam drugą połówkę w domu, mogę sprawdzić wieczorem.

Link to comment
Share on other sites

Znalazłem w domu rurkę 40 mm . Ostry obraz mam gdy odległość zewnętrzna między szkłem obiektywu a okularem z tej lornetki wynosi 21 cm .

Dla próby posklejalem całość lakierniczą taśmą . Faktycznie winietuje . Co najmniej 0,5 cm szkła obiektywu z każdej strony jest niewykorzystane . Poszukam rurki 5 cm srednicy . Trochę aberacja chromatyczna przeszkadza , ale 2 szukacze za 35 zł ?

Obiektyw to chyba klejone soczewki w plastikowym pierscieniu z gwintem , wkręcony w obudowę . Był lekko przyklejony . :Beer:

Link to comment
Share on other sites

Guest cygnus
Znalazłem w domu  rurkę 40 mm . Ostry obraz mam gdy odległość zewnętrzna między szkłem obiektywu a okularem z tej lornetki wynosi 21 cm .

Dla próby posklejalem całość lakierniczą taśmą . Faktycznie winietuje . Co najmniej 0,5 cm szkła obiektywu z każdej strony jest niewykorzystane . Poszukam rurki 5 cm srednicy . Trochę aberacja chromatyczna przeszkadza , ale 2 szukacze za 35 zł ?

Obiektyw to chyba klejone soczewki w plastikowym pierscieniu z gwintem , wkręcony w obudowę . Był  lekko przyklejony . :Beer:

Widzisz aberrację chromatyczną??? Jakiż tak okular wsadziłeś? Ja nie mam dostrzegalnej aberracji chromatycznej a okular jest z tej samej "lornety" co obiektyw

Link to comment
Share on other sites

Mam to zlożone tymczasowo . okular jest w osi . Pewnie trafiłem na gorszy obiektyw . Lornetka też dawała fiolecik i pomarańcz . Ale nie przeszkadza . Można powiedzieć , ze lepiej widać oryginalny w okularze krzyż :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 47 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.