Skocz do zawartości

prosty szukacz


Gość zbig

Rekomendowane odpowiedzi

kupiłem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47176477 na szukacz .

Jako lornetka to nie za bardzo działa . Liche okulary niestabilnie mocowane , ukruszony pryzmat . Ma niestety rubinowe powłoki , ale soczewki obiektywu są szklanne o 50 mm srednicy ogniskowa ok 175 mm F3,5 . Nawet za bardzo nie smużą kolorami tęczy .

Wydaje mi się ,że łatwo można zrobić z tego szukacz . Okular planuję dac ze starej lornetki . Węższa strona " obiektywu " jest o średnicy ok 4 cm . Czy wogóle ma sens bawić się z tymi szkiełkami .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem z tego właśnie szukacz, korpus wziąłem z latarki Philipsa, okular od tejże lornetki, prawy (z krzyżem ale tego krzyża wcale nie widać na ciemnym tle). Oczywiście można użyć okularu od rosyjskiego mikroskopu ale nie widać większej różnicy w szukaczomym zastosowaniu.

Jest taki temat w ATM, poszukaj, są tam zdjęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem http://www.allegro.pl/show_item.php?item=47176477 na szukacz .

Jako lornetka to nie za bardzo działa . Liche okulary niestabilnie mocowane , ukruszony pryzmat . Ma niestety rubinowe powłoki , ale soczewki obiektywu są szklanne o 50 mm srednicy ogniskowa ok 175 mm  F3,5 . Nawet za bardzo nie smużą kolorami tęczy .

Wydaje mi się ,że  łatwo można zrobić z tego szukacz . Okular planuję dac ze starej lornetki . Węższa strona " obiektywu " jest o średnicy ok 4 cm . Czy wogóle ma sens  bawić się z tymi szkiełkami .

 

Rurke PCV fi 4cm dopadniesz w kazdym markecie budowlanym. Nie rozbieraj korpusu obiektywu. Wkrec sie na gwint z pcv-rurka o odpowiedniej srednicy i dlugosci (tak, zeby ci wyszlo ostro na tej ogniskowej 175mm - swoja droga to troche krotka, sprawdz jeszcze raz, daje 10:1, ze ogniskowa jest >200mm) Jak juz bedziesz mial polaczona oprawe obiektywu z wyczerniona rurka pcv o odpowiedniej dlugosci, poszukaj na polkach marketow budowlanych gumowych redukcji do rurek odplywowych. Na 100% jest standard 40mm>1,25'' i 40mm>1'' (taki mam). Taki wynalazek to chyba 10-15pln. Zaladujesz to (gumowa redukcje)w rurke-pcv, do srodka (w gumowa redukcje) standardowy okular (np. plossl mikroskopowiec za 30-40pln) i masz szukacz z wymiennymi okularami.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latarka PHILIPS (na baterie R-20) dokładnie pasuje średnicą oprawy do obiektywu z lornetki (to jest KLEJONY achromat, jego wyjęcie z oprawy niczym nie grozi). Pozostawienie starej oprawy powoduje winietowanie. W pierwszym podejściu właśnie tak robiłem - zostawiłem oprawę z lornetki i przykręciłem węższą rurkę - to była KATASTROFA! Lepiej zredukować średnicę przy samym okularze, nie spowoduje to winietowania a i można wlepić parę diafragm, będzie lepszy kontrast, mniej odblasków. Ja to zlekceważyłem i jak mam np, coś obok Księżyca to odblask jest spory. Ale ogólnie - niespecjalnie to w szukaczu przeszkadza. Skoro jednak o tym mówię - to pewnie po południu sobie wlepię jakieś pierścionki, dawno już (od wczoraj!) nic nie tuningowałem!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Pozostawienie starej oprawy powoduje winietowanie. W pierwszym podejściu właśnie tak robiłem - zostawiłem oprawę z lornetki i przykręciłem węższą rurkę - to była KATASTROFA! Lepiej zredukować średnicę przy samym okularze, nie spowoduje to winietowania a i można wlepić parę diafragm, będzie lepszy kontrast, mniej odblasków. (...)

 

Hmm... Obiektyw fi 50mm, Zbig napisal, ze na wyjsciu ma fi 40mm, Miedzy obiektywem, a koncem obejmy (w/g zal. zdjecia) jest jakies 70-90mm. Dlczego mial by zwinietowac. Tam chyba jest az za duzo miejsca. Naprostuj mnie jak sie myle. Odblaski mozna zalatwic wyczernieniem. A pozostawienie obiektywu w orginalnej obudowie sugerowalem ze wzgledu na fakt, ze prawdopodobnie jest on przyklejony na stale do tej obudowy (to jakis rubinowy chinczyk - ruskich siedzisk tam raczej nie znajdzie) i wyszarpywanie go jest klopotliwe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... Obiektyw fi 50mm, Zbig napisal, ze na wyjsciu ma fi 40mm, Miedzy obiektywem, a koncem obejmy (w/g zal. zdjecia) jest jakies 70-90mm.

 

Siedzi lużno, odkręca się pierścień zewnętrzny i możesz sobie wytrząsnąć achromat na... dłoń (oczywiście w jedwabnej rękawiczce).

Gwint łączący ścięty stożek oprawy właził w coś w rodzaju diafragmy, od środka miało to wątłą średnicę, nie pamiętam już jaką. 90 mm długości? Raczej pięćdziesiąt!

Mam drugą połówkę w domu, mogę sprawdzić wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu rurkę 40 mm . Ostry obraz mam gdy odległość zewnętrzna między szkłem obiektywu a okularem z tej lornetki wynosi 21 cm .

Dla próby posklejalem całość lakierniczą taśmą . Faktycznie winietuje . Co najmniej 0,5 cm szkła obiektywu z każdej strony jest niewykorzystane . Poszukam rurki 5 cm srednicy . Trochę aberacja chromatyczna przeszkadza , ale 2 szukacze za 35 zł ?

Obiektyw to chyba klejone soczewki w plastikowym pierscieniu z gwintem , wkręcony w obudowę . Był lekko przyklejony . :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu  rurkę 40 mm . Ostry obraz mam gdy odległość zewnętrzna między szkłem obiektywu a okularem z tej lornetki wynosi 21 cm .

Dla próby posklejalem całość lakierniczą taśmą . Faktycznie winietuje . Co najmniej 0,5 cm szkła obiektywu z każdej strony jest niewykorzystane . Poszukam rurki 5 cm srednicy . Trochę aberacja chromatyczna przeszkadza , ale 2 szukacze za 35 zł ?

Obiektyw to chyba klejone soczewki w plastikowym pierscieniu z gwintem , wkręcony w obudowę . Był  lekko przyklejony . :Beer:

Widzisz aberrację chromatyczną??? Jakiż tak okular wsadziłeś? Ja nie mam dostrzegalnej aberracji chromatycznej a okular jest z tej samej "lornety" co obiektyw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam to zlożone tymczasowo . okular jest w osi . Pewnie trafiłem na gorszy obiektyw . Lornetka też dawała fiolecik i pomarańcz . Ale nie przeszkadza . Można powiedzieć , ze lepiej widać oryginalny w okularze krzyż :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.