Skocz do zawartości

Planetarka K 1-16, ciemnizna straszna


Grzędziel

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek, wiem że lubisz smoliste tło, ale mógłbyś pokazać choćby w miniaturce tak ze dwa razy bardziej wyciągnięte? Nie dbaj o szumy, chcę zobaczyć co tam siedzi.

Edytowane przez kubaman
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, kubaman napisał:

Piotrek, wiem że lubisz smoliste tło, ale mógłbyś pokazać choćby w miniaturce tak ze dwa razy bardziej wyciągnięte? Nie dbaj o szumy, chcę zobaczyć co tam siedzi.

Bardzo proszę, wyciągnięte na maxa, specjalnie dla Ciebie, bo z reguły tego nigdy nie robię. Wydaje mi się, że wiele więcej nie zobaczysz, bo mimo czarnego tła staram się wyciągać wszystko, co tam jest zarejestrowane. A ten obszar nieba to raczej galaktyczne pustkowie, a i innych galaktyk też nie za wiele.

 

210807   K1-16   L 84x300 RGB 14x300   w4xxx.jpg

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Grzędziel napisał:

Kohoutek 1-16, malutka i mało znana mgławica planetarna znajduje się w gwiazdozbiorze Smoka

 

Do tej pory nie mogę znaleźć dobrego widma tej planetarki. 

 

Obiekt oczywiście super, cieszę się że czasami ludzie wybierają sobie coś takiego na cel ;)

 

Przypominam że kwestia rejestracji zmienności gwiazdy centralnej (okres kilkudziesięciu minut amplituda 0.02mag) jest wciąż otwarta ;)

 

Dziękuję za inspirację. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Przypominam że kwestia rejestracji zmienności gwiazdy centralnej (okres kilkudziesięciu minut amplituda 0.02mag) jest wciąż otwarta ;)

Tutaj pod tym linkiem jest stary artykuł w APJ-cie o tej gwiazdce. Ciekawe, czy od tego czasy coś więcej wiadomo. Ja nigdzie nie natrafiłem (chociaż przyznaję, zbytnio nie szukałem)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Do tej pory nie mogę znaleźć dobrego widma tej planetarki. 

 

Obiekt oczywiście super, cieszę się że czasami ludzie wybierają sobie coś takiego na cel ;)

 

Przypominam że kwestia rejestracji zmienności gwiazdy centralnej (okres kilkudziesięciu minut amplituda 0.02mag) jest wciąż otwarta ;)

 

Dziękuję za inspirację. 

Patrzyłeś tutaj? https://web.williams.edu/Astronomy/research/PN/nebulae/search/index.php

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny wybór i zdjęcie. Pamiętam jak swego czasu walczyłem z tym obiektem w wizualu. W 16" pod ciemnym niebem i z filtrem OIII jest bardzo trudna i widoczna jako owalna plamka światła.  Pobliski kwazar też był w zasięgu.

 

Zresztą to ciekawe, jak czułe bywa oko. Potrzebowałeś pewnie dość sporego czasu naświetlania, żeby wyciągnąć ją z tła. W okularze była widoczna dość szybko. Za to wiadomo jaka jest różnica w detalu obserwowanym i foconym np galaktyk .  Pewnie ma to związek z tym, że oko w warunkach ciemnicy nie ma dobrej rozdzielczości.

 

ps a tak sobie myśle, spróbował byś np Kohoutka 1-14 sfocić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.