Skocz do zawartości

Eksperyment: Iris w bliskiej podczerwieni


MaciejW

Rekomendowane odpowiedzi

@MaciejW dzięki, marzyłem o tym, żeby ktoś zrobił podobną pracę! Sam jeszcze walczę ze sprzętem, powoli zbieram jakikolwiek materiał, pogoda jak zawsze... A Twoje wyniki szczerze mówiąc chyba przerosły moje oczekiwania :) Gratuluję!

 

Szybkie spostrzeżenie - w rogu dominuje gwiazda  T Ceph, 7mag w wizualu, ok. 0mag w paśmie Z.
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=T+Cep

 

@FilipOgorzelski tak! Od razu ten sam szczegół rzucił mi się w oczy. Jest jeszcze kilka innych miejsc, gdzie widać coś zupełnie innego, niż w V. Szczerze mówiąc bałem się, że na takim obiekcie nie będzie widać większych różnic, a jednak! 

 

Taki brzydki szybki dwukolor - może ktoś potrafi ładniej to złożyć? Jest sporo szumu, więc nie wiadomo czego się nie uda, ale z drugiej strony są na forum magicy PS-a :)

 

iris_VZ.jpg

 

Gdyby tylko był w kamerach dostępny sensor o czułości imx462, ale taki chociaż APS-C...
 

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW: jedna rzecz zachodzi mnie w głowę: @MaciejW jakim cudem gwiazdki w L i IR masz tej samej - praktycznie wielkości?
Jak wieść gminna niesie, i z wielu doświadczeń jak dotąd gwiazdki w IR bywają spuchnięte. Takiego efektu jak u Ciebie nie widziałem. Kwestia teleskopu? CCD?

Jak pogoda pozwoli to postaram się pokazać swoje porównanie L vs IR na Newtonie + imx462. Ale znając życie to nie będzie za szybko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

gwiazdki w IR bywają spuchnięte

Zależy od optyki? Poza tym w IR będzie mniejsza dyspersja atmosferyczne a jak pasmo jest dość wąskie  (samo IR vs L) to i efekt achromatyzmu soczewek mniejszy. W teleskopach lustrzanych powinno być bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, riklaunim napisał:

Zależy od optyki?

 

Na wszystkich obiektywach jakie sprawdzałem zależność była taka, że albo były spuchnięte, albo były monstrualnie spuchnięte ;)

 

Niestety odkąd kupiłem Newtona, ze względu na pogodę i inne czynniki jeszcze nie miałem szansy bezpośrednio to sprawdzić na lustrze ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, FilipOgorzelski napisał:

Warto zwrócić uwagę na nowe szczegóły pokazujące się w mgławicy.

Teraz chcę wiedzieć dlaczego pyły świecą w podczerwieni, może gwiazda za nimi jest dość chłodna? Albo pyły na tyle gęste, że tylko odbita podczerwień przechodzi?

 

 

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

BTW: jedna rzecz zachodzi mnie w głowę: @MaciejW jakim cudem gwiazdki w L i IR masz tej samej - praktycznie wielkości?
Jak wieść gminna niesie, i z wielu doświadczeń jak dotąd gwiazdki w IR bywają spuchnięte. Takiego efektu jak u Ciebie nie widziałem. Kwestia teleskopu? CCD?

Jak pogoda pozwoli to postaram się pokazać swoje porównanie L vs IR na Newtonie + imx462. Ale znając życie to nie będzie za szybko...


Użyłem epsilona 130d, a to szybki newton z korektorem, może dlatego. 
Ta imx462 wygląda super na takie eksperymenty, ciekawe jak z prądem ciemnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Na wszystkich obiektywach jakie sprawdzałem zależność była taka, że albo były spuchnięte, albo były monstrualnie spuchnięte ;)

 

Niestety odkąd kupiłem Newtona, ze względu na pogodę i inne czynniki jeszcze nie miałem szansy bezpośrednio to sprawdzić na lustrze ;(

 

Dziwne, albo ostrość się ruszyła albo coś dziwna optyka. Z TSAPO65Q zero problemów: http://www.rkastrofoto.appspot.com/site_media/astro/orig/m78-21-02-2015/anim.gif

 

Przy okazji - są też filtry "RGB" tyle że nie na prawdziwe RGB a na podczerwień do fotografii w fałszywych kolorach. Jako że pasma są dość wąskie i obok siebie to drastycznych różnic między kanałami nie ma, ale zawsze coś (IDAS, Astrodon i ktoś tam jeszcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.