Skocz do zawartości

Kosmiczna rozgwiazda czyli LDN1100 i okolica...


Pav1007

Rekomendowane odpowiedzi

Bardzo mi się podoba :)

Jedyne, czego mi brakuje tutaj, to niebieskiego na gwiazdach.

Nie wiem, czy to kwestia pyłów, że wszystko idzie w czerwień, jeśli chodzi o kolor gwiazd, czy po prostu nie ma tam młodych gwiazd.

 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, OnlyAfc napisał:

Jedyne, czego mi brakuje tutaj, to niebieskiego na gwiazdach.

Mi też :-( w kadrze jest niestety jedna gwiazda która wpada w niebieski :-( Być może to kwestia pyłów.

To był jeden z elementów z którym walczyłem podczas obróbki - musiałem pozbyć się myślenia, że całość leci w żółty/brązowy z uwagi na brak niebieskich gwiazd. 

 

W sumie mogłem na siłę podciągnąć saturację ale nie na tym mi zależało obrabiając to zdjęcie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo lubię twoje "pyłowe" zdjęcia. Kolejne w tym roku super foto. Co do niebieskich gwiazd - ja bym sprawdził tym widmowy tej gwiazdy. Przyzwyczailiśmy się do pięknych szafirowych gwiazdek mimo, że w rzeczywistości zapewne połowa z nich ledwo wpada w błękit patrząc na typ widmowy.

Edytowane przez Nedved
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Nedved napisał:

Bardzo lubię twoje "pyłowe" zdjęcia. Kolejne w tym roku super foto.

Dzięki wielkie. Będą kolejne :-)

 

1 godzinę temu, Nedved napisał:

Co do niebieskich gwiazd - ja bym sprawdził tym widmowy tej gwiazdy. Przyzwyczailiśmy się do pięknych szafirowych gwiazdek mimo, że w rzeczywistości zapewne połowa z nich ledwo wpada w błękit patrząc na typ widmowy.

Dzięki za uwagę. Będę musiał zacząć podchodzić do gwiazd (szczególnie ich kolorystyki) bardziej dokładnie.

 

1 godzinę temu, Kapitan Cook napisał:

Mógłbyś dać nieco mniejszy rozmiar do posta bo na 24 calach nie wchodzi całość na ekran i jest lekko ucięte.

Mogę podrzucić wersję 1280px - to jest wersja FHD (1920px) jak zapiszesz i otworzysz nie w przeglądarce to powinno wpasować się w ekran FHD.

 

1 godzinę temu, alinoe napisał:

No..to jest eleganckie! Za niedługo widzę będziesz mógł zestawić pyłową mapę nieba dużej rozdzielczości.

Dzięki! :-) Ojjjj, chciałbym zrobić taką mapę cefeusza, ale z moim fov i skalą to nie sądzę, że się to uda :-)

 

1 godzinę temu, pablo12311 napisał:

Bardzo fajne pyły jak również zdjęcie. Zastanawia mnie ta jasna smuga w pyłach. Na pewno nie od jasnej gwiazdy poza kadrem gdyż jest pod innym kątem. Ciekawie to wygląda.

Dzięki. Faktycznie - dopiero teraz zobaczyłem, a jak wiadomo to co się zobaczy nie da się odzobaczyć... przypuszczalnie na jednej z klatek coś przeleciało i nie do końca się usunęło ze stacka. Nie mam już surowych klatek niestety więc nie sprawdzę.

 

Godzinę temu, Grzędziel napisał:

Genialne!!!!

Dzięki Piotr :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Nedved said:

Bardzo lubię twoje "pyłowe" zdjęcia. Kolejne w tym roku super foto. Co do niebieskich gwiazd - ja bym sprawdził tym widmowy tej gwiazdy. Przyzwyczailiśmy się do pięknych szafirowych gwiazdek mimo, że w rzeczywistości zapewne połowa z nich ledwo wpada w błękit patrząc na typ widmowy.

Typ widmowy powie nam jaki ta gwiazda ma kolor rzeczywisty. Należy patrzeć na indeks B-V, bo to daje nam informację jaki ten kolor jest obserwowany. Już pisałem gdzieś przy innej okazji, robię teraz zdjęcie okolic gdzie gwiazda o typie widmowym B3-4 (niebieska) ma indeks B-V=3 (mocno czerwona, bardziej czerwona niż gwiazda granat). Gdybym dostosował jej barwę na zdjęciu do typu widmowego to zmasakrowałbym kolorystkę całkowicie ;).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Jarek J. napisał:

Typ widmowy powie nam jaki ta gwiazda ma kolor rzeczywisty. Należy patrzeć na indeks B-V, bo to daje nam informację jaki ten kolor jest obserwowany. Już pisałem gdzieś przy innej okazji, robię teraz zdjęcie okolic gdzie gwiazda o typie widmowym B3-4 (niebieska) ma indeks B-V=3 (mocno czerwona, bardziej czerwona niż gwiazda granat). Gdybym dostosował jej barwę na zdjęciu do typu widmowego to zmasakrowałbym kolorystkę całkowicie ;).

 

Słuszna uwaga, dzięki. W zasadzie chodziło mi o to o czym piszesz tylko posiadania wiedza nie pozwoliła mi tego we właściwy sposób przekazać. Teraz już będę wiedział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bas.sic napisał:

Rzeczywiście wygląda jak biegnący Patryk ze Spongeboba

Paweł... wiesz, że co się zobaczy to już się nie odzobaczy :-) Co się patrzę na to zdjęcie to widzę tą biegnącą rozgwiazdę :-D

 

2 godziny temu, Paether napisał:

...no Paweł, może być

Dzięki Daniel :-D

 

2 godziny temu, orlen napisał:

Super robota

Dzięki!

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, patrix napisał:

sprzęt i warsztat masz opanowany do perfekcji.

Dzięki za miłe słowo.

 

4 minuty temu, patrix napisał:

Nie myślałeś o zmianie optyki? Bo chyba tylko to jest teraz jakąś przeszkodą do uzyskania wspomnianej perfekcji.  BTW co to za 8"? Taki zwykły od  SW?

Lubię Newtony, lubię spajki jakie generują i dużo bardziej podobają mi się gwiazdy z newtonów niż z refraktorów. Do tego żeby mieć refraktor który da mi taką skalę musiałbym wydać pieniądze, których nie mam i dłuuugo mieć nie będę (jeśli w ogóle) :-)

Ten newton jest taki: Teleskop-Express: TS-PHOTON 8" F5 Advanced Newtonian Telescope with Carbon Tube z wymienionym wyciągiem na V-POWER od TS i większym LW.

 

Nawet jakbym miał zmieniać na "lepszy teleskop" to raczej pozostanę przy Newtonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, OnlyAfc napisał:

A jak często dgo kolimujesz? 

Co sesje sprawdzasz poprawność kolimacji, czy trzyma ci ją dobrze? 

Bardzo rzadko. Ostatnio go kolimowałem jakoś w czerwcu. Przewiozłem go na swoją miejscówkę, potem na podkarpacie, podtem do wawy i na żadnym z tych miejsc go nie kolimowałem.

W zasadzie kolimuję go jak coś większego przy nim robię (rozbieram wyciąg, czy wyciągam LG) i tyle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Pav1007 napisał:

Nawet jakbym miał zmieniać na "lepszy teleskop" to raczej pozostanę przy Newtonie.

 

Szczerze w takim razie współczuję :laughing1:

 

A tak serio, to pokazuje, jak bardzo zróżnicowane są gusta w naszym hobby. Przerobiłem w swojej karierze od newtona 12", przez RC, 8", FSQ106, jakieś newtony 10", 8", ED 100, ED 80 i kilka jakiś tripletów mniejszych, lub większych, o makach i SCT-kach nie wspominając . Wylądowałem z Redcatem i też uważam, że gdybym miał zmieniać, to raczej wybrałbym większego kota, o ile się w końcu pojawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, patrix napisał:

Przerobiłem w swojej karierze od newtona 12", przez RC, 8", FSQ106, jakieś newtony 10", 8", ED 100, ED 80 i kilka jakiś tripletów mniejszych, lub większych, o makach i SCT-kach nie wspominając . Wylądowałem z Redcatem i też uważam, że gdybym miał zmieniać, to raczej wybrałbym większego kota, o ile się w końcu pojawi.

No widzisz. Mnie absolutnie nie ciągnie do szerokich pól - robię je (w tym celu kupiłem Canona 6D jako travelerka) żeby nie marnować nocy i czegoś się dodatkowo nauczyć. Kiedyś byłem zamknięty na stwierdzenie: długa ogniskowa (duża skala) to galaktyki, mgławice to krótką ogniskową... zanim zacząłem robić mgławice skalą 0,78" i mnie to oczarowało. Gdybym miał Red(lub innego)Cat'a to traktowałbym go raczej jako dodatek (co zresztą planuję zrobić).

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.